Tři generace

barevný, psychologický, hořká komedie, 12 nevhodný pro děti, 1:1,85, 2–D, Dolby Digital, dlouhý – 92 min.

Původní název: Three Generations. About Ray. Země původu: USA. Výrobce: Big Beach, InFilm. Pro Weinstein Company, Big Beach. Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 29.9.2016. Mluveno: anglicky, španělsky (titulky). – V každé rodině se musí něco změnit.

Distribuce: Fénix Distribution. Lokace: New York.

AUTOŘI: Režie: Gaby Dellalová. Scénář: Nikole Beckwithová, Gaby Dellalová. Kamera: David Johnson. Architekt: Stephanie Carrollová. Návrhy kostýmů: Arjun Bhasin. Masky: Erin Ayanianová (Elle Fanningová), Annemarie Bradleyová (účesy). Střih: Joe Landauer. Zvuk: Jerry Stein. Výkonná produkce: Naomi Wattsová, Peter Pastorelli, Leah Holzerová, Daniele Meliaová, Bob Weinstein, Harvey Weinstein. Producent: Marc Turtletaub, Peter Saraf. Hudba: Michael Brook. Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Joe Rudge (hudební supervize). Koordinátor kaskadérů: Manny Siverio.

Hrají: Elle Fanningová (Ray), Naomi Wattsová (Maggie), Susan Sarandonová (Dolly), Linda Emondová (Frances), Tate Donovan (Craig), Maria Dizziaová (Sinda), Andrew Polk (dr. Brillstein), Sam Trammell (Matthew), Maxwell Simkins (Cole), Mattea Marie Confortiová (Mia).

České titulky: neuvedeno.

Zajímavá komorní hořká komedie britské režisérky Gaby Dellalové Tři generace má kontroverzní téma transgenderové změny pohlaví a odehrává se s komentářem hlavní postavy převážně v prostředí starého bohémského newyorského domku s několika úzkými patry. V něm bydlí lesbická Dodo (Dolly) se svou dlouholetou přítelkyní Frances, s dcerou Maggií a s vnučkou Ray. Všechny se jednoho dne účastní sezení u lékaře. Šestnáctiletá Ray (Ramona) si prosadila přeměnu na chlapce (trvá mj. na tom, aby byla oslovována v mužském rodě). Před započetím hormonálních procedur, vedoucích ke změně pohlaví, je však třeba souhlas obou rodičů. Jenže Maggie se s exmanželem Craigem již léta nestýká. Navíc si stále není jistá, zda dítěti změnu schválit. Vydá se za Craigem na předměstí, kde muž žije s novou rodinou (manželkou Sindou a s třemi dětmi). Bývalý manžel je její žádostí o podepsání papírů zaskočen a návštěva skončí špatně. Ray vezme svůj osud do ruky sám a vydá se tajně za otcem. Maggie tam pro něj přijede (přičemž nechá Dolly i Frances na pumpě). Vyjde najevo, že se před lety žena zapletla s Craigovým bratrem Matthewem (což znamenalo rozvod) a že tudíž otcovství je nejisté. Ray matku obviní, že všechno zničila. Navíc Dodo požádá dceru, aby se s vnučkou odstěhovaly. Maggie je zoufalá. Navštíví ji Matthew. Nakonec se celá rodina usmíří a Ray získá souhlas rodičů se započetím léčby. – Snímek je postaven na přesné charakterizaci postav a prostředí, na hereckých výkonech a také na humorně i melodramaticky stavěných situacích či dialozích. Zajímavé je, že Elle Fanningová, představující zde dívku s výrazně chlapeckými rysy i chováním, ztělesnila ve svém následujícím filmu, thrilleru Neon Demon (2016, The Neon Demon; r. Nicolas Winding Refn), začínající modelku, jež všechny uchvátí svou dívčí krásou. – Tři generace byly s úspěchem promítnuty na MFF v Torontu 2015, ale jejich americká distribuční premiéra (v září 2015) byla zrušena a titul dosud nebyl v Severní Americe uveden. Jeho mezinárodní distribuční název je About Ray (O Rayovi), avšak na českých kopiích je původní titul Three Generations. -tbk-

GABY DELLALOVÁ (vl. jm. Gabrielle Dellalová, nar. 13.5.1961, Londýn), pochází z početné rodiny britského realitního magnáta Jacka Dellala (1923-2012). Po nepřijetí na londýnskou Královskou akademii dramatických umění (RADA) odjela do Los Angeles a čtyři roky studovala ve Spojených státech. Po návratu do Londýna se vdala a měla děti. Začínala jako herečka na jevišti a v televizních seriálech, např. Dempsey and Makepeace (1985, Dempsey a Makepeaceová – TV), Robin of Sherwood (1986, Robin Hood – TV), ’Allo, ’Allo (1986, Haló, haló! – TV), Floodtide (1987, Příliv) nebo Hard Cases (1988, Těžké případy), než se začala věnovat scenáristice a režii. Byla manželkou producenta Erica Fellnera (nar. 1959), s nímž má tři syny. Její sestra Jasmine Dellalová působí rovněž jako filmařka. – Filmografie: (herečka, není-li uvedeno jinak) Zina (1985; r. Ken McMullen), K2 (1991, K2; r. Franc Roddam); (režie, není-li uvedeno jinak) epizoda Rosebud (Poupátko; + spol. sc.) z povídkového filmu Tube Tales (TV-1999, Historky z metra – TV), kr. filmy Toy Boys (1999, Chlapci s hračkami; + sc.) a Football (2001, Fotbal; + sc.), snímek z prostředí motocyklových závodů The Ride (2003, Jízda), příběh propuštěného dělníka, který se věnuje dálkovému plavání, On a Clear Day (2004, Za jasného dne – TV), drama otce, jemuž se při zimní vyjížďce autem do přírody záhadně ztratí tříletý syn, Angels Crest (2011), třídílné TV drama Leaving (TV-2012, Loučení – TV), hořká komedie o šestnáctileté dívce, která žije s matkou, s lesbickou babičkou a její přítelkyní a která usiluje o transgenderovou proměnu v chlapce, Tři generace (2016, Three Generations/About Ray) s Elle Fanningovou, Naomi Wattsovou, Susan Sarandonovou a Lindou Emondovou. -tbk-