The Boy

barevný, horor, 15 přístupnost, 1:2,35, 2-D, Dolby Digital, dlouhý – 98 min.

Původní název: The Boy. Země původu: USA, Čína, Kanada. Výrobce: Lakeshore Entertainment, STX Entertainment. Ve spolupráci s Vertigo Entertainment. Pro STX Entertainment. Ve spolupráci s Lakeshore Entertainment, Huayi Brothers. Rok výroby: 2016. Premiéra: 18.2.2016. Monopol: Bohemia Motion Pictures. Mluveno: anglicky (české titulky).

AUTOŘI: Scénář: Stacey Menear. Režie: William Brent Bell. Kamera: Daniel Pearl. Hudba: Bear McCreary. Hudební supervize: Eric Craig. Různé skladby a písně. Výprava: John Willett. Kostýmy: Jori Woodmanová. Střih: Brian Berdan. Zvuk: Kevin Sands. Masky: Erin Froeseová. Vizuální efekty: Iloura, FABLEfx. Zvláštní efekty: (koordinátor) Paul Benjamin. Koordinátor kaskadérů: Dan Shea. Výkonní producenti: Eric Reid, David Kern, John Powers Middleton, Robert Simonds, Adam Fogelson, Oren Aviv, Wang Zhongjun, Wang Zhonglei, Donald Tang. Producenti: Jim Wedaa, Roy Lee, Matt Berenson, Tom Rosenberg, Gary Lucchesi, Richard Wright. České titulky: Petr Putna.

HERCI: Lauren Cohanová (Greta Evansová), Rupert Evans (Malcolm), Jim Norton (pan Heelshire), Diana Hardcastleová (paní Heelshireová), Ben Robson (Cole), James Russell (James).

Nepříliš známý režisér William Brent Bell pro svou hororovou podívanou The Boy zvolil klasické téma strašidelného domu. Sídlo se nachází v pochmurné Anglii a je takřka úplně odříznuto od civilizace. Mladá Američanka Greta Evansová přijme na několik měsíců práci chůvy u rodiny Heelshireových. Má se starat o osmiletého Brahmse. Jak se ukáže, nejedná se o malé dítě, ale o porcelánovou figurku v životní velikosti. Greta dostane přesný seznam denních činností a jasné instrukce. Heelshireovi odjedou na dovolenou. Chůva zůstane v domě sama, jen s občasnou návštěvou zásobovače Malcolma. Od něj se dozví, že Brahms zmizel před dvaceti lety při požáru v domě. Po jeho pohřbu se v domě objevila panenka. Greta odmítne zabývat se panenkou, ta si však vynutí její pozornost, když se v domě začnou dít divné věci. Ozývají se kroky a dětský pláč a dětský hlas v telefonu Gretu prosí, aby si s ním šla hrát. Dívka se rozhodne dodržovat stanovený řád a sbližuje se s figurkou. Zjistí, že se “chlapec” tajně pohybuje. – Heelshireovi napsali synovi dopis na rozloučenou a utopili se v jezeře. Gretin bývalý přítel Cole přijede, aby dívku odvezl domů. Ve vzteku rozbije panence hlavu. V domě se začnou ozývat zvuky. Greta, Cole i Malcolm propadnou panice. Rozbitým zrcadlem vleze do místnosti mužská postava s porcelánovou maskou na obličeji. Zabije Colea a pronásleduje Gretu a Malcolma. Ti objeví, že v domovních zdech jsou cesty, a naleznou pokoj žijícího dospělého Brahmse. Po souboji s ním se jim podaří utéct a odjet. Brahms přežije a opraví porcelánovou figurku. – Tvůrci aplikují různá horová klišé stupňující napětí včetně snových prostřihů. Snímek záhy přejde z mystické a nevysvětlitelné roviny do racionální polohy, kde původcem zla je narušený člověk. -adp-