Táta

barevný, thriller, 15 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2–D, DVD-K, zvuk – 5.1, dlouhý – 67 min.

Původní název: Ćaća. Země původu: Chorvatsko. Výrobce: Kinorama. Rok copyrightu: 2011. Premiéra: 27.10.2016. Mluveno: chorvatsky (titulky). – Lucija jede s přáteli navštívit tátu, jeho dům v horách však najde opuštěný… Originální chorvatský horor. Film Dalibora Mataniće.

Distribuce: Balkanfilm.

AUTOŘI: Režie: Dalibor Matanić. Scénář: Dalibor Matanić. Kamera: Vanja Černjul. Architekt: Igor Dropučić. Návrhy kostýmů: Zrinka Marekovićová. Masky: Julijana Vuškovićová. Střih: Tomislav Pavlic. Zvuk: Dubravka Premarová (střih zvuku). Producent: Ankica Jurić Tilićová, Hrvoje Pervan. Hudba: Jura Ferina, Pavao Miholjević.

Hrají: Judita Frankovićová (Lucija), Iva Mihalićová (Vera), Igor Kovač (Vanja), Ivo Gregurević (otec).

České titulky: Jiří Fiala.

Ceny: Filmový festival v Pule 2011: nejlepší režie (Dalibor Matanić), nejlepší herečka (Iva Mihalićová), nejlepší kamera (Vanja Černjul), Cena FEDEORA.

Thriller s hororovou atmosférou je šestým celovečerním filmem chorvatského režiséra Dalibora Mataniće, který si stejný žánr vyzkoušel již u snímku Fine mrtve djevojke (2002, Slušné mrtvé dívky), uvedeném na řadě zahraničních přehlídek. – Lucija, její milenec Vanja a její sestra Vera jedou navštívit otce žijícího na samotě u lesa. Údajně je smrtelně nemocen. V domě nikdo není, trojice přesto zůstane. Vera v noci vidí nedaleko stavení neznámou postavu. Otec se ráno objeví před domem. Lucija jej marně žádá o vysvětlení, proč opustil rodinu. Vanja zahýbá Luciji s Verou. Když je otec následující noci přistihne při milování, Vera mu neuhne pohledem. Další den otec Vanju otcem sváže a odvleče do stáje. Nařídí mu, aby obě dívky po návratu do města nechal být. Mladík mu po rozvázání sdělí, že to neudělá a vyčte mu, že dcery opustil. Otec jej zezadu napadne sekerou. Vanja zůstane bez hnutí ležet. Sestry se schovají do domu, kde zůstanou přes noc. Otec si prohlíží fotky dcer z dětství. Ráno mu Vera vyčte, že jí svým „nenormálním“ chováním zkazil dětství. Otec se omlouvá. Lucija jej požádá, aby si lehl do postele. Následně mu do srdce zabodne nůž. Sestry usednou na zápraží… – Komorní psychologický thriller, natočený se značnou dávkou improvizace za deset dnů, ponechává možná až příliš velký prostor divákově představivosti, což funguje v první polovině, založené na zneklidňujících náznacích, ale nikoliv v závěru, kdy očekáváme (ale nedostáváme) smysluplné vysvětlení jednání jednotlivých postav. – Režisér se zúčastnil uvedení filmu na festivalu Vsetínský filmový maraton 2013. -mrš-

DALIBOR MATANIĆ (nar. 21.1.1975, Záhřeb, Chorvatsko) vystudoval filmovou a televizní režii na Akademii dramatických umění v Záhřebu. Pracoval jako tvůrce reklamních spotů a dokumentů a podílel se na TV seriálu Novakovi (2000). V celovečerní hrané tvorbě debutoval velmi úspěšnou komedií Pokladní chce jet k moři, oceněnou mj. Cenou Bříza za debut na FF v Pule 2000 a Cenou studentské poroty za debut na MF mladého východoevropského filmu v Chotěbuzi 2000. Ještě větší ohlas sklidil následující thriller Slušné mrtvé dívky, zvolený nejlepším chorvatským filmem desetiletí, oblíbený i v dalších zemích na Balkáně a oceněný na FF v Pule 2002 mj. Velkou Zlatou arénou za nejlepší film, Zlatou arénou za režii a Cenou diváků. Podle tohoto filmu inscenoval v roce 2013 v záhřebském divadle velmi úspěšnou stejnojmennou hru. Z dalších cen připomínáme Zlatou arénu za režii thrilleru Táta na FF v Pule 2011 nebo Cenu poroty v sekci Určitý pohled na MFF v Cannes 2015, Velkou Zlatou arénu za nejlepší film a Zlatou arénu za režii na FF v Pule 2015 za snímek Úpal. Podílel se na TV seriálu Novine (2016-201?, Noviny). V roce 2014 se oženil s herečkou Helenou Minićovou, s níž má dceru. – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) kr. dokumenty Derbi (1996), Metropola (1998; spol. r. Tomislav Rukavina, Stanislav Tomić; + spol. sc.), Bag (1999; spol. r. Tomislav Rukavina, Stanislav Tomić; + spol. sc.) a Sretno! (1999, Hodně štěstí!; spol. r. Tomislav Rukavina, Stanislav Tomić; + spol. sc.), komedie o pokladní z malé samoobsluhy na záhřebské periférii, snící o prázdninách s dcerkou, Blagajnica hoće ići na more (2000, Pokladní chce jet k moři; + sc.), kr. f. Tišina (2001, Ticho; + sc.), thriller o lesbickém páru, který se musí potýkat s nepřízní okolí, Fine mrtve djevojke (2002, Slušné mrtvé dívky; + spol. sc.), první kr. f. ze zamýšlené hexalogie Suša (2002, Sucho; + sc.), životopisný snímek o chorvatské malířce Slavě Raskajové a jejím učiteli Belovi Csikosovi Sto minuta Slave (2004, Sto minut Slávy), kr. f. Djevojčica sa olovkama (2004, Holčička s tužkami), původně televizní snímek uvedený v kinech o mladém muži nakaženém virem HIV Volim te (TV-2005, Miluji tě; + sc.), další kr. f. z hexalogie Tulum (2009, Večírek; + sc.), kontroverzní snímek podle románu Damira Karakaše Kino Lika (2008; + spol. sc.), drama o rozpadu záhřebské rodiny, ocitající se ve finanční tísni, Majka asfalta (2010, Matka na ulici; + spol. sc.), hororový thriller o výletu dvou sester a jejich milence za otcem na venkov, Táta (2011, Ćaća; + sc.), třetí kr. f. do hexalogie Mezanin (2011; + sc.), komedie o ženě v domácnosti, nespokojené v manželství, která odjede do idylické pobřežní vesnice, Majstori (2013, Mistři; + sc.), tři milostné příběhy, odehrávající se ve třech dekádách (1991, 2001, 2011), Zvizdan (2015, Úpal; + sc.), podíl na kolektivním snímku Transmania (2016). -tbk-