Táta je doma

barevný, komedie, 12 nevhodný pro děti, 1:1,85, 2–D, Dolby Digital, délka – 96 min.

Původní název: Daddys Home. Země původu: USA. Výrobce: Gary Sanchez. Pro Paramount Pictures, Red Granite Pictures. Rok copyrightu: 2015. Premiéra: 31.3.2016. Mluveno: anglicky (titulky). – Souboj otců. Bojovat za rodinu má smysl.

Distribuce: CinemArt (do 31.3.2019). Lokace: Metairie (New Orleans, Louisiana).

AUTOŘI: Režie: Sean Anders. Námět: Brian Burns. Scénář: Brian Burns, Sean Anders, John Morris. Kamera: Julio Macat. Architekt: Clayton Hartley. Návrhy kostýmů: Carol Ramseyová. Střih: Eric Kissack, Brad Wilhite. Zvuk: David Wyman. Výkonná produkce: Riza Aziz, Joey McFarland, David Koplan, Kevin Messick, Jessica Elbaumová, Sean Anders, Diana Pokorná. Producent: Will Ferrell, Adam McKay, Chris Henchy, John Morris. Vizuální efekty: Paul Linden (supervize), Atomic Fiction. Hudba: Michael Andrews. Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Dave Jordan (hudební supervize), JoJo Villanueva (hudební supervize). Koordinátor kaskadérů: Todd Bryant. České titulky: Kateřina Hámová.

Hrají: Will Ferrell (Brad Whitaker), Mark Wahlberg (Dusty Mayron), Linda Cardelliniová (Sara), Thomas Haden Church (Leo Holt), Scarlett Estevezová (Megan), Owen Wilder Vaccaro (Dylan), Hannibal Buress (Griff), Bobby Cannavale (dr. Francisco), Bill Burr (Jerry), Jamie Denboová (Doris), Paul Scheer (DJ na stadionu), John Cena (otec Dylanova kamaráda), Kobe Bryant, Chris Henchy.

Režisér Sean Anders se v komedii Táta je doma inspiroval nijak výjimečnou realitou, kdy se děti musejí vyrovnat s odchodem jednoho otce a s příchodem nového. – Brad vypráví svůj příběh. Pracuje v místním rádiu Panda, po kuriózní nehodě u zubaře zůstal neplodný, ale když se oženil s rozvedenou Sarou, matkou školáků Megan a Dylana, je dětem se vším všudy milujícím tátou. Jeho devízou je spolehlivost, trpělivost, odpovědnost, nezdolná vůle řídit se radami odborných příruček a usilovat o lásku vyženěných potomků. Když se ozve biologický otec dětí Dusty, Brad ho navzdory manželčinu varování pozve k nim domů. Svalovec Dusty, který cestuje po světě, má záhadné zaměstnání a zajímavé známosti, dorazí na motorce a záhy zvítězí v konkurzu na zpívanou znělku rádia Panda. Bezradného Brada ztrapňuje a manipuluje s ním. Sara by chtěla další dítě a kupodivu vyjde najevo, že přítomnost druhého „alfa samce“ měla na Bradovy spermie ozdravný účinek a že početí nic nebrání. Mezi rivaly vypukne podpásová válka o přízeň dětí i Sary, v níž Brad prohraje, odejde z domu a ubytuje se v redakci. Dusty, kterého Sara vyhodila také, dělá dětem tátu, ale za čtyři dny chce odjet. Rivalové se posléze usmíří a na školním plese otců a dcer pochopí, že pro děti jsou důležití oba. Dusty si za tantiémy z rádia Panda postaví zámek vedle Bradova domu. Sara a Brad mají miminko. Dusty vyžení dcerku a čeká ho stejný boj jako kdysi Brada. – Problematické rodinné vztahy jsou ve filmu předvedeny v rádoby humorné a místy až v čítankově uhlazené podobě. -kat-

SEAN ANDERS (nar. 1969, Los Angeles) vyrůstal v městečku DeForest nedaleko wisconsinského Madisonu. Po maturitě se živil designem webových stránek a působil jako rockový muzikant v Arizoně. S kamarádem z hudební scény Johnem Morrisem, jenž se stal jeho scenáristickým partnerem a producentem, natočili v průběhu dvou let dokumentární satiru Nikdy rozmražené, jež se úspěšně představila na několika menších festivalech a dokonce se objevila v omezené komerční distribuci. Jako scenáristé zejména veseloherních snímků se uplatnili v Hollywoodu a Anders začal postupně jejich látky i režírovat; byli mj. autory neprodaného komediálního pilotu Playing Chicken (2007, Kdo dřív uhne; + spol. prod.). Jeho mladší sestra Andrea Andersová je herečkou. – Filmografie: (spolupráce na scénáři, není-li uvedeno jinak) She’s Out of My League (2008, Na tuhle nemám; r. Jim Field Smith – V), To byl zítra flám (2010, Hot Tub Time Machine; r. Steve Pink), Pan Popper a jeho tučňáci (2011, Mr. Popper’s Penguins; r. Mark Waters), Millerovi na tripu (2013, We’re the Millers; r. Rawson Marshall Thurber), Návrat blbýho a blbějšího (2014, Dumb and Dumber To; r. Peter a Bobby Farrellyovi); (režie, není-li uvedeno jinak) hraný dok. o skupině sběratelů hluboce zmražených potravin Never Been Thawed (2005, Nikdy rozmražené; + spol. sc., spol. kam., spol. hudba, výprava, herec), komedie o teenagerovi rozhodnutém přijít o panictví Sex Drive (2008, Sex Drive; + spol. sc.), generační veselohra That’s My Boy (2012, Můj otec je šílenec – V) s Adamem Sandlerem v úloze nezodpovědného rodiče, pokračování úspěšné komedie, v níž její hrdinové začínají podnikat samostatně, Šéfové na zabití 2 (2014, Horrible Bosses 2; + spol. nám., spol. sc.), komedie o muži, který musí soupeřit o přízeň vyženěných dětí s jejich skutečným otcem, Táta je doma (2015, Daddy’s Home; + spol. sc., spol. prod.) s Willem Ferrellem a Markem Wahlbergem.

-mim-