Tajný život mazlíčků

barevný, animovaný, dobrodružný, rodinný, komedie, přístupný, 1:2,35, 2–D, 3-D, Dolby Digital, DTS 5.1, 7.1, dlouhý – 91 min.

Původní název: The Secret Life of Pets. Země původu: USA. Výrobce: Illumination Entertainment. Pro Universal Pictures. Ve spolupráci: Dentsu, Fuji Television Network. Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 11.8.2016. Mluveno: česky (dabováno). – Chcete vědět, co dělají vaši mazlíčkové, když nejste doma? Od lidí, co natočili film Já, padouch.

Distribuce: CinemArt (do 11.8.2019).

AUTOŘI: Režie: Chris Renaud, Yarrow Cheney. Scénář: Cinco Paul, Ken Daurio, Brian Lynch. Výtvarník: Eric Guillon (+ návrhy postav). Střih: Ken Schretzmann. Zvuk: Denis Leonard, David Acord (+ design zvuku). Výkonná produkce: Dave Rosenbaum. Producent: Chris Meledandri, Janet Healyová. Animace: Jonathan Del Val (vedení), Julien Soret (vedení). Vizuální efekty: Bruno Chauffard (supervize). Zvláštní efekty: Illumination Mac Guff. Efekty: Simon Pate (supervize), Milo Riccarand (supervize). Hudba: Alexandre Desplat. Použitá hudba: různé skladby a písně.

Hlasy: Louis C.K. (Max), Eric Stonestreet (Duke/Baron), Kevin Hart (Snížek), Jenny Slateová (Gidget/Bridget), Ellie Kemperová (Katie), Albert Brooks (Tiberius), Lake Bellová (Chloe/Koule), Dana Carvey (Pops/Dědek), Hannibal Buress (Buddy), Bobby Moynihan (Mel), Chris Renaud (Norman), Steve Coogan (Ozone/Ozón), Michael Beattie (Tattoo/Kérák), Sandra Echeverríaová (Maria), Jaime Camil (Fernando), Kiely Renaudová (Molly).

Dabing: Kryštof Hádek (Max), David Novotný (Baron), Martin Dejdar (Snížek), Jana Zenáhlíková (Bridget), Lucie Pernetová (Katie), Václav Vydra (Tiberius), Vanda Hybnerová (Koule), Pavel Zedníček (Dědek), Ernesto Čekan (Buddy), Oto Rošetzký (Mel), Ondřej Lážnovský (Norman), Tomáš Racek (Ozón).

Překlad české verze: Vojtěch Kostiha. Dialogy české verze: Zdeněk Štěpán. Režie české verze: Zdeněk Štěpán (Barrandov Studio).

Co si myslí a provádějí domácí zvířata, když jsou sama doma, o tom je animovaný rodinný snímek režisérů Chrise Renauda a Yarrowa Cheneyho Tajný život mazlíčků. – Kříženec teriéra Max žije spokojeným psím životem s paničkou Katie na Manhattanu, kde o nejrůznější domácí mazlíčky není nouze. Vždy, když psi a kočky doma osamějí, začnou se bavit po svém; používají domácí spotřebiče, navštěvují se, meditují, vedou hovory o životě či pořádají divoké mejdany. Když Katie přivede z útulku velkého nalezence Barona, Maxovi se to nelíbí, a tak ráno, sotva za paničkou zapadnou dveře, v bytě vypukne mezi oběma psy bitka. Při procházce se kvůli roztržitému venčiteli podaří Baronovi odvléct Maxe z parku. Chce se ho zbavit, jenže jim toulavý kocour Ozón sebere obojky a oba psi skončí v dodávce odchytové služby. Cestu do útulku překazí bílý králík Snížek; osvobodí z auta psa Trhače ze své armády Spláchnutejch zvířat. Max a Baron se k němu přidají. Ocitnou se ve stoce, obývané opuštěnými zvířaty. Ke Snížkovým pomocníkům patří obří krokodýl Krokouš či figurant z tetovacího salónu, kterého vyhodili, když na něm nezbylo žádné místo, prasátko Kérák. Všechny spojuje pomstychtivá touha škodit lidem. Max a Baron se prořeknou, že mají paničku, a musejí prchat. Bílá pomeranianka Bridget z okna vidí, že Max nedorazil z procházky. Vydá se na střechu a pustí tam z klece jestřába Tiberia. Ten najde Ozóna, který přizná, kde Max a Baron skončili. Bridget a Tiberius zorganizují záchrannou misi. Vede ji starý baset Dědek, k němuž se přidají jezevčík Buddy, andulák Čimča, mops Mel, kočka Koule a pudl Fernando. Max a Baron uniknou pronásledovatelům přívozem do Brooklynu, přežerou se v továrně na párky a musejí prchat před Snížkem a jeho nohsledy. Opět je dopadne ras. Odchytový vůz pronásledují kamarádi, aby dvojici zachránili, a pronásledovatelé, aby jí dali za vyučenou. Nakonec obě strany uzavřou mír, zajatce osvobodí a zvířata se společně vrátí (kradeným taxíkem!) včas na Manhattan. Snížka, který nestačil zmizet do kanálu, najde holčička, která vždy toužila po králíčkovi. Na večírek k Fernandovi dorazí i opuštěná zvířata. – Největší část příběhu tvoří napínavé, humorné, ale ničím výjimečné honičky. Zábavnější, vynalézavější a nenápadně poučné jsou situace, v nichž jsou zvířata ponechána sama sobě. Stejně jako např. v animovaném dobrodružství Zootropolis: Město zvířat (2016, Zootopia; r. Byron Howard, Rich Moore, Jared Bush) či v animované sérii Doba ledová přistoupili tvůrci k antropomorfizaci zvířecích protagonistů s invencí a empatií k jednotlivým druhům, pozornost je věnována i patřičně idylickému Manhattanu a Brooklynu. Během prvního víkendu u nás měl film v jedenatřiceti kinech návštěvnost 102 131 diváků a tržby 14 266 408 Kč. – Ke snímku je připojena krátká groteska Mimoni jsou sekáči (2016, Mower Minions; r. Bruno Chauffard, Glenn McCoy). -kat-

CHRIS RENAUD (nar. 30.11.1966, Baltimore, Maryland) vyrůstal v pensylvánském Bethlehemu. Absolvoval obor ilustrace na Syracuské univerzitě ve státě New York (1989) a působil jako grafik ve sportovním průmyslu (navrhoval loga a maskoty např. pro NFL nebo NBA) i jako ilustrátor a knižní grafik. Věnoval se tvorbě komiksů pro známá nakladatelství Marvel Comics i DC Comics (1994-2000). Pak přešel jako výtvarník do televize pro děti (Disney Channel, PBS), kde na sebe upozornil různými projekty; podílel se mj. na animovaném seriálu Its a Big Big World (To je velký velký svět). Za krátký animovaný snímek No Time for Nuts získal oborovou cenu Annie a oscarovou nominaci. V rámci Blue Sky Studios se jako jeden z výtvarníků podílel na titulech Doba ledová: Obleva (2006, Ice Age: The Meltdown; r. Carlos Saldanha) a Horton (2008, Horton Hears a Who!; r. Jimmy Hayward, Steve Martino). Kvůli práci pro Illumination Entertainment se přestěhoval na rok do Paříže (2008-2009). S Pierrem Coffinem debutovali animovaným snímkem Já, padouch, úspěšným zejména díky bizarním postavičkám Mimoňů, jež vytvořili ještě s Ericem Guillonem. Snímek byl nominován na Oscara, zatímco jeho pokračování Já, padouch 2 bylo nominováno na Cenu BAFTA. – Filmografie: (animované filmy) (podíl na režii, není-li uvedeno jinak) kr. f. No Time for Nuts (2006; spol. r. Mike Thurmeier; + nám. – V), dobrodružství zločinného vědátora, který se s pomocí svých přisluhovačů Mimoňů chystá zmocnit Měsíce, Já, padouch (1010, Despicable Me; spol. r. Pierre Coffin; + hlas), adaptace dětské knihy Dr. Seusse, nazvaná Lorax (2012, Dr. Seuss The Lorax; spol. r. Kyle Balda; + hlas), pokračování dobrodružství s Mimoni Já, padouch 2 (2013, Despicable Me 2; spol. r. Pierre Coffin; + hlas), vyprávění o tom, co dělají zvířata, když jejich páníčci nejsou doma, Tajný život mazlíčků (2016, The Secret Life of Pets; spol. r. Yarrow Cheney; + hlas); (podíl na produkci, není-li uvedeno jinak) kr. filmy s Mimoni Orientation Day (2010, Den otevřených dveří; r. Kyle Balda, Samuel Tourneux; + návrhy postav), Home Makeover (2010, Rekonstrukce domu; r. Kyle Balda, Samuel Tourneux; + návrhy postav), Banana (2010, Banán; r. Kyle Balda, Samuel Tourneux; + návrhy postav) a Puppy (2013, Štěňátko; r. Yarrow Cheney, Bruno Dequier), úspěšný celovečerní snímek Mimoni (2015, Minions; r. Kyle Balda, Pierre Coffin), kr. f. Mimoni jsou sekáči (2016, Mower Minions; r. Bruno Chauffard, Glenn McCoy), připojený ke snímku Tajný život mazlíčků. -tbk-