Suburra

barevný, politický, gangsterský, thriller, adaptace, 15 přístupnost, 1:1,85, 2–D, Dolby 5.1, délka – 134 min.

Původní název: Suburra. Země původu: Itálie, Francie. Výrobce: Cattleya, Rai Cinema. Koprodukce: Le Chauve-Souris. Ve spolupráci s MiBact. Rok copyrightu: 2015. Premiéra: 3.3.2016. Mluveno: italsky, romsky, anglicky (titulky). Distribuce: CinemArt (do 11.1.2026). – Od režiséra televizní série Gomora. Řím. Hlavní město mafie.

AUTOŘI: Režie: Stefano Sollima. Předloha: Carlo Bonini, Giancarlo De Cataldo (román Suburra, 2013). Scénář: Sandro Petraglia, Stefano Rulli, Giancarlo De Cataldo, Carlo Bonini. Kamera: Paolo Carnera. Výprava: Paki Meduri. Kostýmy: Veronica Fragolaová. Střih: Patrizio Marone. Zvuk: Maricetta Lombardoová. Vizuální efekty: Stefano Marinoni (supervize). Zvláštní efekty: Luca Ricci (koordinátor). Výkonný producent: Matteo De Laurentiis. Producenti: Ricardo Tozzi, Giovanni Stabilini, Marco Chimenz, Gina Gardiniová. Koproducenti: Éric Névé, Nicolas Eschbach. Hudba: Pasquale Catalano. Použitá hudba: různé skladby a písně. Koordinátor kaskadérů: Alessandro Borgese.

Hrají: Pierfrancesco Favino (Filippo Malgradi), Elio Germano (Sebastiano), Lidia Vitaleová (Malgradiho manželka), Claudio Amendola (Samuraj), Alessandro Borghi (Číslo 8), Greta Scaranoová (Viola), Giulia Elettra Goriettiová (Sabrina), Jean-Hugues Anglade (kardinál Berchet), Antonello Fassari (Sebastianův otec), Adamo Dionisi (Manfredi Anacleti), Giacomo Ferrara (Spadino Kudla Anacleti), Yulia Kolomietsová (Jelena), Svetlana Kevralová (Rumena), Francesco Sechi (inspektor Questura).

České titulky: Anna Kareninová (Filmprint Digital).

Režisér Stefano Sollima začal pracovat na stejnojmenné filmové verzi románu Carla Boniniho a Giancarla de Catalda Suburra ještě dřív, než kniha vyšla. Na svém kontě má mj. také úspěšný podobně laděny seriál Gomorra (2014), ale nepodílel se na filmu podle bestselleru Roberta Saviana Gomora (2008, Gomorrah; r. Matteo Garrone). Suburra byla ve starověkém Římě čtvrť na úpatí Palatina, kde se setkávali senátoři se zločinci; moc s mocí. V Sollimaově filmu jde o popis současné reality, o prolínání politiky se zločinem, o korupci a o zločinu a trestu. – Příběh se odehrává od 5. do 12. listopadu 2011 a míří k avizované apokalypse. Poslanci v parlamentu debatují o krizi, o hrozícím bankrotu a o zákonu o předměstích. Poslanec Filippo Malgradi si po skončení zasedání sněmovny užívá v hotelu s nezletilou prostitutkou, kterou mu přivedla luxusní call girl Ninni (Jelena). Dívka zemře na předávkování a po odchodu Malgradiho se o její mrtvolu postará s Ninninou pomocí sebejistý otrlý Kudla z mocné cikánské rodiny Anacletiových. – Ostie. Gangster Číslo 8 se svými poskoky a stále zfetovanou milenkou Violou nevybíravými metodami získává podniky a pozemky pro představitele římského podsvětí Samuraje. Mafie chce s pomocí zkorumpovaného poslance Malgradiho protlačit zákon o předměstích a vybudovat z Ostie italské Las Vegas. Kudla se pokusí poslance vydírat, ten přes kolegu zařídí, aby ho někdo postrašil. Jenže najatý Číslo 8 Roma podřízne. Mladíkův starší bratr Manfredi, vůdce klanu Anacletiových, chce sourozence pomstít. Hledá viníky. Přinutí ke spolupráci Ninnina přítele, majitele luxusního podniku Seba, jehož otec spáchal kvůli dluhům u Anacletiových sebevraždu. Dozví se o chystané akci v Ostii. Samuraj musí přistoupit na jeho podmínky. Kvůli vyšším nákladům se spojí se „spřáteleným“ kardinálem. Číslo 8 se mu však vzepře a kvůli tomu zemře i se svými lidmi. Přežije jen Viola, která se schovala. Seba práskne Manfredimu i Ninni. Malgredi má zajistit v parlamentu schválení zákona o předměstích, a tak Manfredi jako pojistku unese Malgredimu synka a „ubytuje“ ho u Seba. Zákon je schválen, ale vláda padne… Sebo, kterého Manfredi surově zmlátil, napadne svého trýznitele a svázaného ho předhodí jeho vlastnímu psu. Malgredi se marně snaží spojit se s premiérem. Samuraje, který odchází od své stařičké matky, zastřelí Viola. – Takřka dokumentární, odtažitý způsob vyprávění, odehrávající se z velké části v přítmí a za deště, násobí jeho věrohodnost a poskytuje velmi nepříjemný obraz odvrácené strany politické reality. -kat-

STEFANO SOLLIMA (nar. 4.5.1966. Řím) se od dětských let pohyboval ve filmovém a televizním prostředí, neboť jeho otec Sergio Sollima (1921-2015) byl známým režisérem a scenáristou. Jemu později také asistoval na některých filmech a TV seriálech. V druhé polovině 80. let působil jako kameraman a reportér pro různé zahraniční televizní stanice (CNN, NBC, CBS), pro něž natáčel reportáže z Libye, Alžíru, Izraele, Rumunska nebo Jugoslávie. Počátkem 90. let začal natáčet krátkometrážní hrané snímky, uváděné na domácích i mezinárodních festivalech. Od druhé poloviny 90. let působí převážně v televizi, kde se podílí zejména na akčních, kriminálních a policejních seriálech Un posto al sole (2002, Místo na slunci), Ho sposato un calciatore (2005, Vzala jsem si fotbalistu), La squadra (2003-2007, Eskadra), Crimini (2006-2010, Zločiny). Režíroval také epizody televizních sérií podle románů Giancarla De Catalda Romanzo criminale – La serie (2008-2010, Kriminální romance) a Roberta Saviana Gomorra – La serie (2014-201?, Gomora – TV), které již předtím adaptovali pro film režiséři Michele Placido a Matteo Garrone. V roce 2012 debutoval jako režisér celovečerním hraným filmem ACAB: Všichni policajti jsou parchanti, oceněným Cenou FIPRESCI, Cenou ruských filmových kritiků a Cenou ruské Federace filmových klubů na MFF v Moskvě 2012. Ve své tvorbě se zaměřuje na problémy korupce ve vysokých politických kruzích a na jejich spojení s podsvětím i na společenské problémy, spjaté s mocnou mafií; navazuje tak na linii angažovaných italských žánrových filmů, přičemž tradiční schémata oživuje prvky dokumentárního a reportážního filmu. – Filmografie: (režie, scénář či podíl na něm, není-li uvedeno jinak) kr. filmy Grazie (1991, Díky), Ipocrites (1992, Pokrytci), Sotto le unghie (1993, Pod nehty) a Zippo (2003), Malaria (TV-2009, Špatný vzduch; r. Paolo Bianchini; spol. sc.), celovečerní hraný debut, akční policejní thriller podle stejnojmenného románu Carla Boniniho o policejní jednotce zasahující proti delikvenci fotbalových fanoušků A.C.A.B.: All Cops Are Bastards (2012, ACAB: Všichni policajti jsou parchanti – TV), gangsterské drama podle stejnojmenného románu Carla Boniniho a Giancarla De Catalda o spojení zkorumpovaných politiků a gangsterů, kteří plánují výstavbu zábavních komplexů na pobřeží Ostie, Suburra (2015, Suburra). -jš-