Spravedlnost pro mou dceru

barevný, psychologický, životopisný, kriminální, adaptace, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2–D, Dolby 5.1, délka – 87 min.

Původní název: Au nom de ma fille. Im Namen meiner Tochter – Der Fall Kalinka (německý název). Země původu: Francie, Belgie, Německo. Výrobce: LGM Cinéma, Black Mask Productions, StudioCanal, TF1 Films Productions, Nexus Factory (koprodukce), uMedia (koprodukce), Arena-Film (koprodukce), Filmförderungsanstalt (podpora), FilmFernsehenFond Bayern (podpora). Rok copyrightu: 2014. Premiéra: 8.12.2016. Mluveno: francouzsky, německy, anglicky (titulky) – 30 let na stopě vraha.

Distribuce: Bohemia Motion Pictures.

AUTOŘI: Režie: Vincent Garenq. Předloha: André Bamberski (kniha Pour que justice te soit rendue, 2010, Aby spravedlnosti bylo učiněno zadost). Scénář: Vincent Garenq, Julien Rappeneau. Kamera: Renaud Chassaing. Architekt: François Abelanet. Návrhy kostýmů: Marie-Laure Lassonová. Střih: Valérie Deseineová. Zvuk: Pascal Villard, Jean-Pierre Duret, Marc Doisne. Producent: Hugo Bergson-Vuillaume, Cyril Colbeau-Justin, Jean-Baptiste Dupont, Serge de Poucques, Sylvain Goldberg. Koproducent: Philipp Kreuzer. Vizuální efekty: Gaetan Baldy, Camille Jugeová. Zvláštní efekty: Armel Cessa (supervize). Hudba: Nicolas Errèra.

Hrají: Daniel Auteuil (André Bamberski), Sebastian Koch (Dieter Krombach), Marie-Josée Crozeová (Dany), Christelle Cornilová (Cécile), Lila-Rose Gilbertiová (Kalinka v šesti letech), Emma Bessonová (Kalinka ve 14 letech), Serge Feuillard (advokát Gibault), Christian Kmiotek (Robert), Fred Personne, Thérèse Rousselová (Andréovi rodiče).

České titulky: Ivan Kotmel (Datel Union).

Francouzské soudní drama Spravedlnost pro mou dceru je již třetím filmem režiséra a scenáristy Vincenta Garenqa, vycházejícím ze skutečných událostí. Případ zabití nezletilé dívky německým kardiologem Dieterem Krombachem, jenž byl až po třiceti letech pravomocně odsouzen, popisuje tvůrce z pohledu neústupného otce oběti Andrého Bamberského, jenž je zároveň autorem knihy Aby spravedlnosti bylo učiněno zadost, z níž film volně vychází. – Francie, Mylhúzy, 2009. André Bamberski je zadržen policií za únos, fyzické napadení a omezování osobní svobody. – Rok 1974. André pracuje v kanceláři v Maroku, kde žije s manželkou Dany, šestiletou dcerkou Kalinkou i mladším synkem Pierrem. Žena se tu sblíží s otcem Kalinčiny kamarádky, sympatickým německým lékařem Dieterem Krombachem, který jí nepokrytě nadbíhá. Rodina se kvůli tomu vrátí do Francie, ale Dany v poměru pokračuje. Když André odhalí manželčinu nevěru, rozvedou se a on se stará o děti. – V roce 1982 se Bamberski od exmanželky dozví, že čtrnáctiletá Kalinka, která byla u ní a u Krombacha na prázdninách u Bodamského jezera, zemřela na zástavu srdce. Nešťastný otec podezírá na základě pitevní zprávy Krombacha, že dívka byla uspána injekcí a znásilněna. Společně s právníkem Gibaultem a s německým předkladatelem Robertem se Bamberski pustí do boje, aby usvědčil Krombacha ze znásilnění a z vraždy. – Během následujících let dojde k exhumaci dívčina těla, jsou zpřístupněny vzorky z první pitvy, Bamberski naváže spolupráci s médii a tlačí na politické představitele, neboť se právem domnívá, že vysocí úředníci maří vyšetřování. – V roce 1995 je Krombach pařížským obvodním soudem odsouzen in absentia k patnácti letům vězení, ale Německo odmítne odsouzence vydat. – V roce 1997 je Krombach, s nímž se Dany rozešla, v Německu obviněn ze zneužití šestnáctileté pacientky, jež patrně proběhlo stejným způsobem jako u Kalinky. Kvůli nedostatku důkazů je muž podmínečně propuštěn. – V roce 2008 Bamberski vystopuje Krombacha do bavorského Kemptenu a později zorganizuje jeho únos přes hranice. Přivolaní policisté najdou omráčeného lékaře na nábřeží v Mylhúzách. Krombach je pařížským soudem odsouzen k patnácti letům vězení, znásilnění Kalinky nicméně prokázáno nebylo. Bamberski, jemuž dlouhé úsilí o spravedlnost zničilo život, je za organizaci únosu odsouzen k ročnímu žaláři. – Garenq se rozhodl nadřadit věrnost faktům napínavosti vyprávění. Výsledkem je až zbytečně podrobná kronika celé kauzy, drobící se do řady chatrně propojených segmentů. Přímočarý a jednostranný film tak postrádá střízlivost nedávného kriminálního snímku Případ SK1 (2014, Laffair SK1; r. Frédéric Tellier) a zároveň selhává jako melodrama kvůli charakterizaci fanaticky posedlého hrdiny. Podle copyrightu film vznikl v roce 2014, ale do kin byl uveden až o dva roky později. -mrš-

VINCENT GARENQ (nar. 25.12.1966, Saintes, Charente-Maritime) absolvoval režii na pařížské filmové škole Fémis a začal pracovat pro televizi. Natočil řadu TV dokumentů a podílel se na soap opeře Sous le soleil (2004, Pod sluncem). V roce 2008 debutoval celovečerním hraným filmem Jen proto, že jsme jiní. V dalších svých filmech se inspiroval skutečnými událostmi. Na MFF v Bratislavě 2011 získal Cenu za režii filmu Obviněný a byl dvakrát nominován na Césara za scénář-adaptaci (Obviněný, Aféra Clearstream). – Filmografie: (režie, scénář či podíl na něm, není-li uvedeno jinak) kr. filmy Une vie à deux (1992, Život ve dvou) a Vita Sexualis (1994), vztahové drama o dvojici homosexuálů, z nichž jeden se rozhodne mít vytoužené dítě s argentinskou dívkou bez dokladů, Comme les autres (2008, Jen proto, že jsme jiní – TV) s Lambertem Wilsonem a Pascalem Elbém, soudní drama o osmnácti lidech, obžalovaných na severu Francie z pohlavního zneužívání dětí, Présumé coupable (2011, Presumpce viny), další skutečný případ, v němž novinář Denis Robert upozornil na neprůhledné fungování banky, čímž způsobil otřes ve finančním světě, Lenquête (2014, Aféra Clearstream), volná adaptace knihy, v níž otec popisuje svůj třicetiletý boj za odsouzení vraha svého nezletilého dítěte, Spravedlnost pro mou dceru (2014, Au nom de ma fille) s Danielem Auteilem a Sebastianem Kochem. -tbk-