Špekoun

barevný, smutná komedie, 12 nevhodný pro děti, 1:1,85, 2–D, DVD-K, BRD-K, Dolby Digital, dlouhý – 84 min.

Původní název: Bouboule. Země původu: Švýcarsko, Belgie. Výrobce: CAB Productions, Versus Productions. Ve spolupráci: RTS, SRG SSR idée suisse, RTBF. S podporou: Eurimages, La Wallonie, Office Fédéral de la Culture (Švýcarsko), Inver Invest, Le Tax Shelter du Gouvernement Fédéral de Belgique. Rok copyrightu: 2014. Premiéra: 4.8.2016. Mluveno: francouzsky (titulky). – Metrák dobrých úmyslů.

Distribuce: Film Europe.

AUTOŘI: Režie: Bruno Deville. Scénář: Antoine Jaccoud, Bruno Deville, Stéphane Malandrin (spolupráce na scénáři), Léo Maillard (spolupráce na scénáři). Kamera: Jean-François Hensgens. Architekt: Françoise Josetová. Návrhy kostýmů: Elise Ancionová. Střih: Valentin Rotelli. Zvuk: Christophe Giovannoni, Paul Maernoudt. Producent: Jean-Louis Porchet, Gérard Ruey. Koproducent: Jacques-Henri Bronckart, Olivier Bronckart. Hudba: -M- [Mathieu Chédid].

Hrají: David Thielemans (Kevin Trichon), Swan Arlaud (Patrick), Julie Ferrierová (Kevinova matka Brigitte Trichonová), François Hadji-Lazaro (Claudi), Lisa Harderová (Alice), Amélie Peterliová (Jenni), Thémis Pauwelsová (Océane), Dodi Mbemba (Moukoumbi), Jean-Benoît Ugeux (Kevinův otec Philippe Trichon), Stefan Liberski (dr. Sikorski).

České titulky: Jolana Kubíková (Filmprint Digital).

Celovečerní debut belgicko-švýcarského scenáristy a režiséra Bruna Devillea Špekoun je smutnou komedií o potížích dvanáctiletého metrákového kluka, žijícího s milující rozvedenou maminkou a se dvěma sestrami v řadovém domku na předměstí u velkého sídliště. – Kevin Trichon, zvaný Špekoun, se svou tloušťkou příliš netrápí, i když mu prý podle doktora hrozí potíže se srdcem. Je sice často šikanován, ale má kamaráda, černocha Mouka (Moukumbi). Chodí na aquagymnastiku s baculatou Alicí, která ho stále přemlouvá ke společné sebevraždě. (Dívka si později neúspěšně podřeže žíly.) Seznámí se s vojáckým Patrickem (Patem), pracujícím v ochrance v místním obchodním centru, i s jeho cvičeným belgickým ovčákem Roccem. Pat, který se chlubí svými misemi s vojenským komandem v Africe, začne Kevina trénovat a chlapec shodí čtyři kila. Jenže se také pod Patovým vlivem mění. Začne být vzdorovitý. Mouk se s ním kvůli rasistickému Patovi přestane kamarádit. Mladík představí Špekouna svému obtloustlému šéfovi Claudimu. Má zájem o Kevinovu sestru Jenni a vezme ji i s ním a se šéfem na celodenní závod psů. Jenže si na dívku moc dovoluje, a ta od něj znechuceně odejde. – Pat a Claudi přijdou o práci. Pomstí se tím, že v obchodním centru vykradou rybárnu, a do akce přiberou Kevina, který hlídá u auta. Chlapec se pak s nimi opije a při návratu domů srazí k zemi otce, kterého vyděšená maminka zavolala a kterého považuje za sraba. Policie odhalí zloděje. Claudi prozradí Kevinovi, že Pat nikdy v armádě nebyl. Chlapec jde za ním, ale mladík je právě na odjezdu a nemíní se s ním už bavit. Kevin za ním utíká a udělá se mu zle. Myslí si, že umřel, ale probere se v nemocnici: měl jen hypertenzi. Udobří se s Moukem a ujme se opuštěného Rocca. Pozve Alici na své narozeniny. Děti se baví a maminka jde na rande… -tbk-