Sieranevada

barevný, psychologický, hořká komedie, 12 nevhodný pro děti, 1:1,85, 2–D, DVD-K, BRD-K, Dolby Digital, dlouhý – 173 min.

Původní název: Sieranevada. Země původu: Rumunsko, Bosna a Hercegovina, Makedonie, Chorvatsko, Francie. Výrobce: Mandragora, Studioul de Creatie Cinematografica al Ministerului Culturii (koprodukce), Produkcija 2006 Sarajevo (koprodukce), Sisters and Brother Mitevski (koprodukce), Spiritus Movens (koprodukce), Alcatraz Films (koprodukce), Arte France Cinéma (koprodukce), Iadasarecasa (koprodukce), Centrului National al Cinematografiei Romania (podpora), Fondacija za kinematografiju Sarajevo (podpora), Macedonian Film Agency (podpora), Croatian Audiovisual Centre (podpora), Region Île-de-France (podpora), Eurimages (podpora), HBO Romania (účast), Aide aux Cinemas du monde (účast), CNC (účast), Ministère des Affaires Étrangeres (účast), Institut Française (účast), Arte France (účast). Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 17.11.2016. Mluveno: rumunsky (titulky). – Jsme ti, na které čekáme.

Distribuce: Film Europe.

AUTOŘI: Režie: Cristi Puiu. Pomocná režie: Marius Olteanu (II. režie). Scénář: Cristi Puiu. Kamera: Barbu Balasoiu. Architekt: Cristina Barbuová. Návrhy kostýmů: Maria Piteaová, Doina Raducutová. Masky: Mojca Gorogranc Petrushevská. Střih: Letitia Stefanescuová, Ciprian Cimpoi, Iulia Muresanová. Zvuk: Jean Paul Bernard, Filip Muresan, Christophe Vingtrinier. Výkonná produkce: Oana Giurgiuová. Producent: Anca Puiuová. Koproducent: Mirsad Purivatra, Lucian Pintilie, Labina Mitevská, Teona Mitevská, Vuk Mitevski, Zdenka Goldová, Laurence Clerc, Olivier Théry Lapiney. Použitá hudba: různé skladby a písně.

Hrají: Mimi Branescu (Lary), Judith Stateová (Sandra), Bogdan Dumitrache (Relu), Dana Dogaruová (paní Mirica), Sorin Medeleni (Tony), Ana Cionteaová (teta Ofelie), Rolando Matsangos (Gabi), Catalina Mogaová (Laura), Marin Grigore (Sebi), Tatiana Iekelová (teta Evelina), Marian Ralea (Dragoş Popescu), Ioana Craciunescuová (Magda Popescuová), Simona Ghitaová (Simona), Mirela Apostuová (těhotná žena), Ilona Brezoianuová (Cami), Ioan Davidescu (pop).

České titulky: Jiří Našinec (Filmprint Digital).

Ceny: MFF v Chicagu 2016: Zlatý Hugo za nejlepší film, Stříbrný Hugo za režii (Cristi Puiu).

Scenárista a režisér Cristi Puiu patří k čelným představitelům současné rumunské nové vlny, ale v české distribuci se až nyní objevuje jeho pátý celovečerní snímek Sieranevada (název je režisérovou „schválností“ a nemá žádnou souvislost s příběhem), který svým námětem i zpracováním připomíná téměř souběžně uváděné tituly Rodinné štěstí (2016, Ernelláék Farkaséknal; r. Szabolcs Hajdu) nebo Je to jen konec světa (2016, Juste la fin du monde; r. Xavier Dolan). Jedná se o téměř tříhodinový (173 min.) popis rodinného setkání, odvíjející se takřka v jednotě času a místa. Žánrově se minimalistický a vesměs s nadšením přijímaný opus pohybuje v mantinelech psychologického dramatu a sarkastické hořké komedie. – Bukurešť. Tři dny po atentátu na redakci francouzského časopisu Charlie Hebdo (7.1.2015) přijíždí dobře situovaný lékař Lary (který však před praxí dal nedávno přednost prodeji lékařských zařízení) s manželkou Laurou do panelákového bytu své matky na zádušní hostinu za otce, který zemřel před čtyřiceti dny. Sejde se tu rozvětvená rodina a během odpoledne se tu odehraje řada epizod, vypovídajících o současném stavu (nejen) rumunské společnosti, o vzájemných generačních i rodinných animozitách i o politických názorech na celosvětové události. Laryho bratranec Sebi prosazuje konspirační teorie (např. kolem atentátu z 11.9.2001) a neustále brouzdá po internetu, sestřenice Sandra má ostrý spor s tetou Evelinou, zarytě obhajující komunismus, a Sandřin manžel Gabi (také lékař) se dohaduje se Sebim. Teta Ofelie je zoufalá kvůli roztržce s nevěrným manželem Tonym, který tu později udělá ještě větší dusno, což vede k Ofeliině dočasnému kolapsu. Ofeliina další dcera Cami přivede zcela opilou kamarádku ze Srbska, jež usne a občas se pozvrací. Laura odejde na nákup a vrátí se až ke konci. Všichni čekají s jídlem na popa, který se opozdí a který pak provede obřad za zemřelého. Stále pokračuje problém se šaty „po mrtvém“, v nichž se musí obdarovaný Sebi podle tradice objevit u stolu, jenže jsou mu veliké. Laryho bratr Relu, který je v armádě a má odjet na zahraniční misi, uvažuje o civilu. Vdova po mrtvém Nuşa se vše snaží udržet v chodu, avšak nemůže zabránit řadě sporů a hádek. Téměř nikoho kromě ní nezajímá důvod, proč se tu vlastně sešli, tedy vzpomínka na mrtvého. Jen Lary si později před Laurou na otce s pláčem vzpomene, ale rozhodně ne v dobrém. – Minimalisticky pojatý a skvěle zahraný snímek těží maximum z dané tematiky, k čemuž přispívá i kamera, těkající po několika místnostech ve stísněných prostorech bytu, v němž se protagonisté neustále různě přemísťují. -tbk-

CRISTI PUIU (vl. jm. Cristian Emilian Puiu, nar. 3.4.1967, Bukurešť) se původně zajímal o výtvarné umění, jež začal studovat na Vysoké škole vizuálních umění v Ženevě (ESAV). Po roce však na téže škole přestoupil na filmová studia, jež ukončil v roce 1996, a vrátil se do Rumunska. Upozornil na sebe již svým celovečerním debutem Zboží nebo peníze, jenž je považován za iniciační dílo rumunské nové vlny a jenž mj. získal Zvláštní cenu na MF mladého východoevropského filmu v Chotěbuzi 2001 a Cenu FIPRESCI na MFF v Soluni 2001. Puiu je uznáván jako její významný představitel a ve své tvorbě se zaměřuje na kritický obraz současné rumunské společnosti prostřednictvím stroze vyprávěných příběhů s prvky sarkasmu a absurdity. Jeho zatím nejoceňovanějším dílem je drama Smrt pana Lazaresca: Cena v sekci Určitý pohled na MFF v Cannes 2005, Zvláštní cena poroty na MFF v Chicagu 2005, Cena studentské poroty na MFF v Bratislavě 2005, nominace na cenu ISA za nejlepší film, nominace na ceny EFA za režii a scénář. Jeho krátký „jarmuschovský“ snímek Cigarety a káva získal ve své kategorii Zlatého medvěda na MFF v Berlíně 2004 a nominaci na cenu EFA, snímek Aurora Cenu v sekci Na východ od západu na MFF v Karlových Varech 2010, a Sieranevada Zlatého Huga a Stříbrného Huga za režii na MFF v Chicagu 2016. Od roku 1998 je ženatý s herečkou a producentkou Ancou Puiuovou, s níž má tři děti. S manželkou a s Alexem Munteanuem založili v roce 2004 produkční společnost Mandragora. Na scénářích často spolupracuje se scenáristou a spisovatelem Razvanem Radulescuem. – Filmografie: (režie, scénář či podíl na něm, není-li uvedeno jinak) minimalistické thrillerové road movie o dramatické cestě trojice mladých lidí, převážejících tašku s podezřelým obsahem, Marfa si banii (2001, Zboží nebo peníze), kr. hraný f. Un cartus de kent si un pachet de cafea (2004, Cigarety a káva), dramatický příběh muže, který se ocitne v soukolí nemocniční mašinérie, Moartea dumnului Lazarescu (2005, Smrt pana Lazaresca – TV), další minimalistické drama o muži v životní krizi, který se stane vrahem, Aurora (2010; + herec – TV), v němž hrál i hlavní roli, experimentální triptych, inspirovaný dílem ruského spisovatele a filozofa Vladimira Solovjeva, Trois exercices d’interprétation (2013, Tři cvičení interpretace), segment Das Spektrum Europas (Evropské spektrum) z kolektivního snímku Les ponts de Sarajevo (2014, Sarajevské mosty), hořká komedie o jednom rodinném setkání v rámci zádušní hostiny Sieranevada (2016, Sieranevada); (podíl na scénáři, není-li uvedeno jinak) Niki Ardelean, colonel in rezerva (2003, Niki a Flo; r. Lucian Pintilie), Offset (2006; r. Didi Danquart), Francesca (2009; r. Bobby Paunescu; spol. prod.). -tbk-