Série Divergence: Aliance

barevný, akční, dobrodružný, fantasy, adaptace, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2–D, IMAX 2-D, Dolby Atmos, délka – 121 min.

Původní název: The Divergent Series: Allegiant. Země původu: USA. Výrobce: Red Wagon Entertainment. Pro Summit. Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 10.3.2016. Distribuce: Freeman Enterteinment. Mluveno: anglicky (titulky – 2-D, IMAX), česky (dabováno – 2-D). – Překonej své hranice.

AUTOŘI: Režie: Robert Schwentke. Pomocná režie: James Madigan (II. režie). Předloha: Veronica Rothová – román Allegiant (2014, česky Aliance, nakl. Cooboo, Praha 2014). Scénář: Noah Oppenheim, Adam Cooper, Bill Collage. Kamera: Florian Ballhaus. Druhá kamera: Patrick Loungway. Architekt: Alec Hammond. Návrhy kostýmů: Marlene Stewartová. Střih: Stuart Levy. Zvuk: Peter J. Devlin, Steve Boeddeker (design). Výkonná produkce: Todd Lieberman, David Hoberman, Barry Waldman, Neil Burger. Producent: Douglas Wick, Lucy Fisherová, Pouya Shahbazian. Vizuální efekty: Erika McKeeová (produkce), Animal Logic VFX, BUF, Rodeo FX, Method Studios, Luma Pictures, Soho VFX, Crafty Apes, Lola VFX, Pixomondo, Fusion CI Studios. Zvláštní efekty: Eric Frazier. Hudba: Joseph Trapanese. Použitá hudba: různé skladby a písně. Koordinátor kaskadérů: Chris O’Hara.

České titulky: Petr Sitár. Překlad české verze: Petr Sitár. Dialogy české verze: Jana Dotlačilová. Režie české verze: Ladislav Novák.

Hrají: Shailene Woodleyová (Tris), Theo James (Čtyřka/Tobias), Naomi Wattsová (Evelyn), Octavia Spencerová (Johanna), Jeff Daniels (David), Zoë Kravitzová (Christina), Ansel Elgort (Caleb), Miles Teller (Peter), Keiynan Lonsdale (Uriah), Daniel Dae Kim (Jack Kang), Maggie Q (Torri), Bill Skarsgård (Matthew), Jonny Weston (Edgar), Nadia Hilkerová (Nita), Andy Bean (Romit), Ray Stevenson (Marcus), Mekhi Phifer (Max), Joseph David-Jones (Hollis), Ashley Juddová (Natalie), Xander Berkeley (Phillip), Rebecca Pigeonová (Sarah), Janet McTeerová (Edith Priorová).

Dabing: Terezie Taberyová (Tris), Vojtěch Hájek (Čtyřka/Tobias), Jitka Moučková (Evelyn), Irena Hrubá (Johana), Igor Bareš (David), Viktorie Taberyová (Christina), Pavel Vondrák (Caleb), Petr Neskusil (Peter), Oldřich Hajlich (Matthew), Robert Hájek (Edgar), Anna Brousková (Nita), Jiří Ployhar (Romit).

Po Divergenci (2014, Divergent; r. Neil Burger) a Rezistenci (2015, Insurgent; r. Robert Schwentke) přichází do kin pod názvem Série Divergence: Aliance (opět v režii Roberta Schwentkeho) první část posledního dílu adaptace bestsellerové trilogie americké autorky Veronicy Rothové, jehož pokračování The Divergent Series: Ascendant (r. Lee Toland Krieger) je plánováno na červenec 2017. – V dystopickém Chicagu je společnost rozdělená na frakce Odevzdanost, Upřímnost, Mírumilovnost, Sečtělost a Neohroženost. Když se divergentní osmnáctileté Tris Priorové podaří na příkaz vládychtivé Jeanine ze Sečtělosti otevřít skříňku s poselstvím Zakladatelů, vyjde najevo, že právě opovrhovaní divergentní jsou důležití a že se lidé mají vydat za zdi. Vůdkyně odbojných Odpadlíků Evelyn zastřelí Jeanine, brány nechá zavřené a hodlá bez milosti zúčtovat s Jeaninými příznivci, mezi nimiž je i Trisin bratr Caleb. Podle Johanny z Mírumilovnosti žena vzbouřila lůzu. Trisin milý (a Evelynin syn) Tobias (Čtyřka) riskantně zachrání Caleba z vězení a pak s ním, s Tris, Christinou, s Torri a s prospěchářským Peterem, který se jim vnutí, utečou za Hradbu. Torri je však zastřelena. Tamní krajina, Periferie, je rudá, pustá a spálená země. Před Evelyniným komandem v čele se surovým Edgarem uprchlíky zachrání vznášedla z Úřadu pro genetickou péči a dopraví je za neviditelnou maskovací stěnu do budovy, zařízené jako supermoderní kasárna. Po dekontaminaci se Tris sejde s ředitelem úřadu Davidem. Statný padesátník jí vysvětlí, že kdysi lidé přišli na možnost zdokonalení svého genu. To však vedlo k přehnaným změnám v jejich chování, a tak došlo v Chicagu k experimentu k očištění genu. Tehdy vznikly frakce z „poškozených“ jedinců s tím, že se lidstvo uzdraví samo. Divergentní Tris je toho důkazem: je geneticky čistá stejně jako všichni v budově… – Čtyřka se pod dozorem vojačky Nity učí používat zdejší zbraně. Peter a Caleb sledují ve zvláštních kabinách dění v Chicagu. Tam se schyluje k válce mezi Evelyninými příznivci a odbojnou Johanninou Aliancí. Tobias zjistí, že vojáci unášejí z Periferie děti, mažou jim vzpomínky a umisťují je do Chicaga s vyhlídkou, že se „genetický materiál“ uzdraví stejně jako Tris. David dá rozkaz nepohodlného mladíka zlikvidovat, ten však unikne a vyrazí do Chicaga. Tris pochopila, že David lže, a s Christine a Calebem se za Tobiasem vydají ukradenou helikoptérou. David zatím naverbuje Petera, aby v Chicagu nabídl Evelyn možnost použít ukrytý plyn, který obyvatelům vymaže paměť. Včas zasáhnou Tris s přáteli; podaří se jim šíření plynu zabránit. Tris vyzve obyvatele ke stržení Hradby. – Ponurý příběh, nabitý akčními scénami, se snaží i o psychologii postav, klade důraz na jejich společenskou angažovanost a zároveň poukazuje na zrůdnost totalitního myšlení. -kat-

ROBERT SCHWENTKE (nar. 1968, Stuttgart, Bádensko-Württembersko) experimentoval už jako dítě s dědečkovou 8mm kamerou. Po čtyřech semestrech filozofie a srovnávací literatury na Karlově univerzitě v Tübingenu se rozhodl studovat film, nejdřív na hollywoodské Columbia College (CCH) a pak v kurzu Amerického filmového institutu (AFI), který absolvoval snímkem Nebesa!. Vrátil se do Německa, kde pracoval jako scenárista, mj. na třech epizodách populárního krimiseriálu Tatort (Místo činu – TV), a režíroval také dva autorské celovečerní filmy. Znovu odešel do Spojených států a podařilo se mu uplatnit se v Hollywoodu zručně natočenými žánrovými snímky, z nichž nejlepší byla akční komedie RED. Největší divácký ohlas mu zatím zajistil podíl na filmové sérii podle dystopických románů Veronicy Rothové z tzv. Povstalecké trilogie. Režíroval také pilotní díl úspěšného kriminálního seriálu Lie to Me (2009-11, Anatomie lži – TV). – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) střm. gangsterka z kalifornské pouště Heaven! (1993, Nebesa!; + sc.), kriminální thriller Tattoo (2002, Tetování; + sc.), černá komedie o studentovi postiženém zhoubnou nemocí Eierdiebe (2003, Zloději vajec; + sc.), v níž zpracoval vlastní zážitky, psychologický thriller Tajemný let (2005, Flightplan) s Jodií Fosterovou v úloze vyděšené matky, jejíž dcerka se ztratí na palubě letadla, romantický milostný příběh podle fantastického bestselleru Audrey Niffeneggerové Zakletý v čase (2008, The Time Traveler’s Wife) s Ericem Banou a Rachel McAdamsovou, adaptace komiksu o vysloužilých tajných agentech RED (2010, Red) s Brucem Willisem, Morganem Freemanem, Johnem Malkovichem a Helen Mirrenovou, akční duchařská veselohra R.I.P.D. – URNA: Útvar rozhodně neživých agentů (2013, R.I.P.D.; + spol. píseň) s Jeffem Bridgesem a Ryanem Reynoldsem, další dva díly úspěšné sci-fi série Rezistence (2015, Insurgent) a Série Divergence: Aliance (2016, The Divergent Series: Allegiant). -mim-