Sebevražedný oddíl

barevný, dobrodružný, akční, fantasy, komiksový, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2–D, 3-D, IMAX 3-D, Dolby Digital 5.1, dlouhý – 123 min.

Původní název: Suicide Squad. Země původu: USA. Výrobce: Atlas Entertainment. Pro Warner Bros. Pictures. Ve spolupráci s Ratpac-Dune Entertainment. Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 4.8.2016. Mluveno: anglicky (titulky – 2-D, 3-D, IMAX 3-D), česky (dabing – 2-D, 3-D). – Nejhorší hrdinové všech dob.

Distribuce: Freeman Entertainment. Lokace: Kanada: Toronto. USA: Chicago (Illinois), Los Angeles (Kalifornie).

AUTOŘI: Režie: David Ayer. Předloha: John Ostrander – postavy z komiksů nakladatelství DC Comics. Scénář: David Ayer. Kamera: Roman Vasyanov. Druhá kamera: Josh Bleibtreu. Architekt: Oliver Scholl. Návrhy kostýmů: Kate Hawleyová. Masky: Alessandro Bertolazzi (návrhy masek, návrhy účesů), Steve Newburn (supervize prostetiky, supervize efektů bytostí). Střih: John Gilroy. Zvuk: Lisa Pineroová. Výkonná produkce: Zack Snyder, Deborah Snyderová, Colin Wilson, Geoff Johns, Steven Mnuchin. Producent: Charles Roven, Richard Suckle. Koprodukce: Andy Horwitz, Alex Ott. Vizuální efekty: Jerome Chen (supervize), MPC, The Third Floor, Digital Domain 3.0, Sony Pictures Imageworks, Legend 3D, Ollin VFX, Gener8, Mammal Studios, Lola VFX. Zvláštní efekty: Michael Innanen (supervize). Hudba: Steven Price. Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Gabe Hilfer (hudební supervize), Season Kentová (hudební supervize). Koordinátor kaskadérů: Layton Morrison, Patrick Mark, Richard Norton (+ souboje).

Hrají: Will Smith (Deadshot/Floyd), Viola Davisová (Amanda Walkerová), Margot Robbieová (Harley Quinnová), Jared Leto (Joker), Jai Courtney (Kapitán Bumerang), Jay Hernandez (El Diablo), Cara Delevingneová (June Mooneová/Enchantress), Adewale Akinnuoye-Agbaje (Croc), Adam Beach (Slipknot), Karen Fukuharaová (Katana), Aidan Devine (šéf), David Harbour (Dexter Tolliver), Ezra Miller (Flash), Joel Kinnaman (Rick Flag), Ike Barinholtz (Griggs), Ben Affleck (Bruce Wayne/Batman), Common (Monster T), Scott Eastwood (poručík Edwards), Jim Parrack (Frost).

Dabing: Pavel Vondra (Deadshot/Floyd), Irena Hrubá (Amanda Walkerová), Martina Šťastná (Harleen/Harley Quinnová), Pavel Tesař (Joker), Marek Libert (Kapitán Bumerang), Tomáš Borůvka (Waylon/El Diablo), Terezie Taberyová (June Moorneová/Enchantress), Milada Vaňkátová (Katana), Filip Švarc (Rick Flag).

České titulky: František Fuka. Překlad české verze: Jakub Racek. Dialogy české verze: Ladislav Novák. Režie české verze: Ladislav Novák (LS Productions).

Akční fantasy režiséra a scenáristy Davida Ayera Sebevražedný oddíl je dalším dobrodružstvím inspirovaným komiksovými postavami z produkce nakladatelství DC Entertainment. – V tajné věznici v Louisianě jsou umístěni nejnebezpečnější zločinci: nájemný vrah s přesnou muškou Deadshot, bývalá psychiatrička Harley Quinnová, která se zamilovala do uvězněného psychopatického gangstera Jokera, pomohla mu na svobodu a jako smyslná Harleen se s ním dala na dráhu zločinu, napůl člověk a napůl krokodýl Croc, děsivý El Diablo, který ovládá pyrokinezi a lupiči Kapitán Bumerang a Slipknot. Vládní agentka Amanda Walkerová navrhne po smrti Supermana sestavit z nich oddíl, který by měl zasahovat při konfliktu s „nadpřirozeným“ nepřítelem. Toho představuje čarodějnice Enchantress. Ta se vtělila do mladé archeoložky June Mooneové, která tuto zlovolnou entitu nechtíc vypustila na svobodu. Partě má velet plukovník Rick Flag; miluje June a prahne po jejím osvobození ze spárů Enchantress. Pentagon Amandin projekt Task Force X schválí, delikventi (podle šéfa komise psychotické, asociální zrůdy) jsou přemluveni k „páchání“ dobra. Enchantress uteče, June je v kómatu; je třeba nastoupit do akce. Zločincům je kvůli možnosti útěku nastřelena do krku nanovýbušnina. Rick má u sebe jako osobní stráž nemluvnou bojovnici s mečem Katanu. – Midway City. Enchantress kouzlem přivolá svého bratra; hodlají pomocí výkonné zbraně vyhladit lidstvo, které je přestalo uctívat. Armáda je proti vraždícím monstrům, vyčarovaným z neživé hmoty, bezmocná. Rick se svěřenci dorazí do devastovaného města. Slipknot se pokusí o útěk a je zničen. Sedmičlenné komando nejdříve zachrání Amandu Walkerovou, která uvízla ve své kanceláři. Agentka však přesto skončí v osidlech Enchantress. Parta pak osvobodí June, když se El Diablo obětuje; výbušninou zlikvidují bratra a tím i zbraň a Enchantress. Walkerová, která přežila, sdělí zachráncům, že jim je zkrácen ve volnějším režimu trest o deset let. Harleen z vězení však brzy konečně osvobodí její milý, ďábelský Joker, který se svými zabijáky po celou dobu komplikoval oddílu činnost… – Poněkud nepřehledný příběh má zběsilé tempo a samolibí padouši v něm až příliš vyzdvihují své špatné stránky, dojde ovšem i na sebezpytování a výčitky svědomí. – Snímek v USA tržbami 133 682 248 milionů dolarů za první víkend překonal loňský srpnový rekord Strážců Galaxie (2015, Guardians of the Galaxy; r. James Gunn). V ČR byl s 81 tisícem diváků a tržbami 12 milionů korun nejnavštěvovanějším víkendovým filmem. -kat-

DAVID AYER (nar. 18.1.1968, Champaign, Illinois) je nejmladším ze tří dětí doktora geologie, který spáchal sebevraždu, když synovi byly čtyři roky. Vyrůstal sám s matkou, mj. v minnesotském Bloomingtonu a marylandské Bethesdě. Měl problémy se zákonem a ve čtrnácti letech ho matka poslala k bratrancům do Los Angeles. Několik let žil v drsném prostředí čtvrti South Central, jehož důvěrnou znalost později zúročil ve své tvorbě. Nedokončil střední školu a narukoval k námořnictvu, kde sloužil jako obsluha sonaru na jaderné ponorce. Na začátku 90. let odešel do civilu a vrátil se do Los Angeles. Pracoval jako elektrikář ve stavebnictví a pokoušel se psát povídky. Po náhodném seznámení se známým scenáristou Wesleym Strickem, jenž byl jeho mentorem, se uplatnil jako anonymní úpravce scénářů. Stal se odborníkem na losangeleskou kriminální scénu. Na začátku tisíciletí se už prosadil oficiálně, a to jak komerčně (Rychle a zběsile), tak i v odborných kruzích (Training Day), a postupně přešel k režii. S hispánskou manželkou Mireyou vychovává čtyři děti. – Filmografie: (scénář či podíl na něm, není-li uvedeno jinak) válečné drama Ponorka U-571 (2000, U-571; r. Jonathan Mostow) s Matthewem McConaugheym, první z úspěšné série akčních filmů Rychle a zběsile (2001, The Fast and the Furious; r. Rob Cohen) s Paulem Walkerem a Vinem Dieselem, kriminální thriller Training Day (2001, Training Day; r. Antoine Fuque; + spol. prod., herec) s oscarovým výkonem Denzela Washingtona v úloze úplatného policisty, další příběh policejní korupce, vycházející ze skutečných událostí 90. let, Dark Blue (2002, Temný stín nad L.A.; r. Ron Shelton – V) s Kurtem Russellem, akční thriller S.W.A.T. – Jednotka rychlého nasazení (2003, S.W.A.T.; r. Clark Johnson) se Samuelem L. Jacksonem a Colinem Farrellem; (režie, není-li uvedeno jinak) drama psychotického veterána, jenž chce nastoupit u policie, Harsh Times (2005, Drsný časy; + sc., spol. prod. – V) s Christianem Balem, jiný příběh policisty s násilnými sklony podle námětu Jamese Ellroye Street Kings (2008; + herec – V) s Keanuem Reevesem, realistický příběh dvojice policistů v problémovém rajonu Patrola (2012, End of Watch; + sc., spol. prod.) s Jakem Gyllenhaalem a Michaelem Peñou, kriminální drama Sabotage (2013, Sabotáž; + spol. sc., spol. prod.) s Arnoldem Schwarzeneggerem v roli zkorumpovaného protidrogového agenta, drama osádky amerického tanku na sklonku druhé světové války Železná srdce (2014, Fury; + sc., spol. prod.) s Bradem Pittem a Shiaem LaBeoufem, akční snímek podle komiksu Johna Ostrandera Sebevražedný oddíl (2016, Suicide Squad; + sc.) s Willem Smithem. -mim-