Schneider vs. Bax

barevný, thriller, černá komedie, 18 přístupnost, 1:2,35, 2–D, DVD–K, BRD–K, Dolby Digital, dlouhý – 93 min.

Původní název: Schneider vs. Bax. Země původu: Nizozemsko. Výrobce: Graniet Film BV, Czar Film, VARA, Mollywood (koprodukce), Eurimages (podpora). Rok copyrightu: 2015. Premiéra: 31.3.2016. Mluveno: nizozemsky (titulky). – Vstát. Zabalit svačinu. Políbit manželku. Zabít Ramona Baxe.

Distribuce: Film Europe. Lokace: Nizozemí: Biddinghuizen, Lauwersoog, Tetjehorn.

AUTOŘI: Režie: Alex van Warmerdam. Scénář: Alex van Warmerdam. Kamera: Tom Erisman. Architekt: Geert Paredis. Návrhy kostýmů: Stine Gudmundsen–Holmgreenová. Masky: Marike Willard–Hoogveldová. Střih: Job ter Burg. Zvuk: Peter Warnier. Výkonná produkce: Berry van Zwieten. Producent: Marc van Warmerdam. Koproducent: Eurydice Gyselová, Koen Mortier, Robert Kievit. Vizuální efekty: Dennis Kleyn (supervizor), Albert van Vuure (supervizor). Hudba: Alex van Warmerdam. Koordinátor kaskadérů: Willem de Beukelaar, Marco Maas, Nicolas de Pruyssenaere.

Hrají: Alex van Warmerdam (Ramon Bax), Maria Kraakmanová (Francisca), Tom Dewispelaere (Schneider), Gene Bervoets (Mertens), Annet Malherbeová (prostitutka Gina), Henri Garcin (Gerard), Eva van de Wijdevenová (Nadine), Bart Harder (Jules), Pierre Bokma (pasák Bolek), Loes Haverkortová (Lucy), Ali Zijlstraová (Loetje), Mike Reus (správce), Fay Bakkerová (Schneiderova starší dcera), Rosa Bakkerová (Schneiderova mladší dcera), Renzo van Cleemputte (slepý chlapec v halucinaci).

České titulky: Tereza Benhartová (Filmprint Digital).

Snímek Schneider vs. Bax nizozemského režiséra a představitele jedné z titulních rolí Alexe van Warmerdama se pohybuje mezi vyvražďovacím thrillerem a černou komedií. Nedosahuje však účinku ani v jednom žánru. Pár drobných vtipných momentů a nadsázku, kdy se dva nájemní vrazi snaží navzájem zabít, přebíjí řada nelogičností. – I v den svých narozenin je nájemný vrah Schneider pověřen „zákazníkem“ Mertensem likvidací spisovatele Baxe, údajně vraha dětí, který mešká v nepřístupném bungalovu u jezera. Bax vyhodí milenku Nadine kvůli ohlášenému příjezdu dcery Franciscy. Jezero se nachází v chráněné oblasti; správce sem Schneidera nepustí. Zabiják se musí vrátit do svého skladu kvůli výměně vozu a převleku. Když sem vtrhne postarší prostitutka Gina, prchající před svým pasákem, vrah oba zneškodní. V novém přestrojení, inspirovaném podobou omráčeného pasáka, se s Ginou znovu vydá k jezeru. Přijede Francisca; je psychicky na dně, ale marně žádá od otce pomoc. Proto uteče do močálů a skryje se v polorozbořené chýši. Bax je také nájemný zabiják a Mertens ho pověřil zabitím Schneidera, jehož k němu vylákal (prý je to vrah dětí). Čeká na svého kolegu, který ovšem kvůli záměně Mertensovy sms zjistí, že po něm Bax jde. Za spisovatelem dorazí jeho otec Gerard s mladou milenkou Loetje. Bax dá oběma speed a vilného starce pošle do močálů pro Franciscu. Do bungalovu se vrátí Nadine s přítelem Julesem, chtějí jej vykrást. Bax je překvapí a ustřelí mladíkovi část palce. Děda začne vnučku v chýši osahávat. Francisca jej ubodá a mrtvolu schová do močálu. Vrátí se do bungalovu a přizná se otci. Ten nad jejím činem mávne rukou a dá jí speed na uklidnění. Pošle pryč Nadine, Julese i Loetje. Dcera má také odjet, ale protože je mu zle z drog, zůstane u něj. Schneider se za pomoci Giny zbaví správce a chce, aby prostitutka přiměla Franciscu k opuštění bungalovu. Ale ta odmítne a otec jí odhalí svoji pravou profesi. Schneider pošle zajatého Mertense v loďce na jezero jako rybáře. Bax jej zastřelí a záhy zjistí, že zabil klienta. Schneider ostřeluje bungalov z protějšího břehu. Dcera s otcem se pokusí uprchnout autem. Bax zemře a Francisca se jej vydá pomstít. Schneider omylem zabije Ginu. Dívka se schová v chýši. Když zabiják vtrhne do chýše, sedí před ním žena úplně nahá. Schneider ji nechá být. Vrátí se domů, kde na někoho s oslavou čeká manželka Lucy (nic netušící o jeho pravém povolání) s dvěma dcerkami a s přáteli. –jl–

ALEX VAN WARMERDAM (vl. jm. Alexander Lucas Maria van Warmerdam, nar. 14.8.1952, Haarlem, Severní Holandsko), studoval grafický design a malbu na amsterdamské Akademii Gerrita Rietvelda. S bratry Marcem van Warmerdamem (nar. 1954), pozdějším divadelním a filmovým producentem, a hudebníkem Vincentem van Warmerdamem (nar. 1956), byli spoluzakladateli hudebně divadelních společností Hauser Orkater (1972) a De Mexicaanse Hond (1980), které uváděly jeho hry, v nichž též účinkoval a podílel se na výpravě. Po několika krátkých a televizních filmech debutoval v roce 1986 v celovečerní hrané tvorbě snímkem Abel, oceněným cenou za režii a cenou nizozemských filmových kritiků na Nizozemském FF 1986. Od té doby jeho díla sklidila řadu domácích i mezinárodních ocenění, mj. Cenu EFA za evropský mladý film (Seveřané) nebo Cenu FIPRESCI na MFF v Benátkách 2009 (Poslední dny Emmy Blankové). Z domácích uznání na Nizozemském FF uvádíme cenu za režii snímku Seveřané, cenu za nejlepší film Borgman, ceny za nejlepší scénář filmů Číšník, Poslední dny Emmy Blankové a Borgman a cenu kritiky za Šaty. V roce 1993 založil s Marcem produkční společnost Graniet Film, v níž realizuje své bizarní černé komedie, ve kterých i pravidelně hraje. Je autorem románu De hand van een vreemde (Cizincova ruka). Za svou tvorbu získal prestižní Kulturní cenu prince Bernharda a Holandsko-vlámskou cenu pro dramatika. V roce 2010 byl hostem Febiofestu v rámci přehlídky svých filmů. Jeho manželkou je herečka a castingová režisérka Annet Malherbeová, s níž má dva syny, Meese van Warmerdama a Houka van Warmerdama. – Filmografie: (scénář, režie a herec, není-li uvedeno jinak) kr. filmy Adelbert (1977; r. Dick Maas; herec), Entrée Brussels (1978; r. Frans Weisz; sc., herec) a Striptease (1979), TV filmy Zie de mannen vallen (TV-1980, Vidět padat muže; r. Jop Pannekoek; sc., herec), Gossamer (TV-1980, Babí léto; r. Anton Kothuis; herec) a Graniet (TV-1982, Žula), kr. f. De stedeling (1984, Měšťák), absurdní komedie Abel (1986 – TV), surrealistická černá komedie De noordelingen (1992, Seveřané – TV), hořká komedie, sledující „příběh“ dámských šatů, De jurk (1996, Šaty; + prod. – TV), milostná komedie o negramotném venkovanovi, jemuž manželka najme mladou učitelku, Kleine Teun (1998, Malý Tony; + prod., hudba), černá komedie na motivy pohádky o Jeníčkovi a Mařence, nazvaná Grimm (2003; + prod., hudba), hořká komedie o smolařském titulním hrdinovi Ober (2009, Číšník; + prod.), černá komedie o vzpouře služebnictva v domě umírající staré ženy De laatste dagen van Emma Blank (2009, Poslední dny Emmy Blankové; + hudba – TV), Black Out (2012, Okno; r. Arne Toonen; herec – TV), černá komedie Borgman (2013, Borgman), černá kriminální komedie o dvou nájemných vrazích, kteří se mají vzájemně zabít, Schneider vs. Bax (2015, Schneider vs. Bax). -tbk-