Santa je pořád úchyl!

barevný, kriminální, černá komedie, 15 přístupnost, 1:1,85, 2–D, Dolby Digital 5.1, dlouhý – 93 min.

Původní název: Bad Santa 2. Země původu: USA. Výrobce: Broad Green Pictures, Miramax, Ingenious Media (spolupráce). Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 1.12.2016. Mluveno: anglicky (titulky). – Na šťastné a ******né Vánoce.

Distribuce: Bioscop. Lokace: Kanada: Montreal, Quebec. USA: Glendale (Kalifornie), Los Angeles (Kalifornie), Phoenix (Arizona).

AUTOŘI: Režie: Mark Waters. Pomocná režie: David McKeown (II. režie). Předloha: Glenn Ficarra (postavy), John Requa (postavy). Scénář: Shauna Crossová, Johnny Rosenthal. Kamera: Theo van de Sande. Architekt: Isabelle Guayová. Návrhy kostýmů: Mario Davignon. Masky: Colleen Quintonová, Ronald J. Rolfe (účesy). Střih: Travis Sittard. Zvuk: Simon Poudrette. Výkonná produkce: Zanne Devineová, David Thwaites, Gabriel Hammond, Daniel Hammond, Mark Waters, Jessica Tuchinskyová, Adam Fields, Doug Ellin. Producent: Geyer Kosinski, Andrew Gunn. Koprodukce: Jeffrey Lampert. Zvláštní efekty: Louis Craig (supervize). Hudba: Lyle Workman Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Tracy McKnightová (hudební supervize). Koordinátor kaskadérů: David McKeown.

Hrají: Billy Bob Thornton (Willie T. Soke), Kathy Batesová (Sunny Sokeová), Tony Cox (Marcus Skidmore), Christina Hendricksová (Diane Hastingsová), Brett Kelly (Thurman Merman), Ryan Hansen (Regent Hastings), Jenny Zigrinoová (Gina), Jeff Skowron (Dorfman), Mike Starr (veselý Santa), Ranee Leeová (sbormistryně), Cristina Rosatoová (Alice), Octavia Spencerová (Opal).

České titulky: Jan Feldstein (PO.ET.A).

Kriminální a nekorektní „vánoční“ komedie Santa je pořád úchyl! je pokračováním divácky úspěšného a ve stejném duchu natočeného snímku Santa je úchyl! (2003, Bad Santa; r. Terry Zwigoff), jejíž režie se ujal Mark Waters. – Opilci a nadrženému chlípníkovi Williemu překazí další pokus o sebevraždu jeho tlustý jedenadvacetiletý kamarád Thurman (chlapeček z „jedničky“). Černý trpaslík Marcus, který chtěl Willieho při poslední společné akci zastřelit, má tip na výnosnou loupež v Chicagu. Parťák prý „jen“ otevře sejf, zbytek zařídí jejich společník. V Chicagu vyjde najevo, že tím je Willieho kriminálnická matka Sunny, kterou patnáct let neviděl a kterou nemá rád. V plánu je vyloupit po vánoční sbírce sejf nadace Štědré město manželů Regenta a Diany Hastingsových. Sunny zde pracuje v rámci programu pro propuštěné vězně. Ví, že Regent nadaci okrádá a že v sejfu budou minimálně dva miliony. Willie se jen s nechutí opět převlékne za Santu. Na ulici vybírá peníze na děti a přitom nasává. S Marcusem plánují, že po loupeži Sunny odstřihnou. Matka se však později dohodne se synem, že se naopak zbaví trpaslíka. Opilý Willie zmlátí kolegu Santu. Musí kvůli tomu s Diane absolvovat sezení u Anonymních alkoholiků. Nadržená rusovláska se s ním potom pomiluje na ulici. Do Chicaga k Willieho nelibosti dorazí Thurman. I když Willie s Marcusem vzbudili pozornost šéfa ochranky Dorfmana, loupež v nadaci proběhne podle plánu během koncertu dětského sboru, na němž exceluje Thurman. Jenže Sunny chce celý lup a Marcus taky. Žena na trpaslíka vystřelí, přejede ho a prchá před synem, který by rád peníze vrátil. Neváhá ho postřelit stejně jako Thurmana, jenž se jí připletl do cesty. Při tahanici na shromáždění Santů se pytel roztrhne. Bankovky se rozlétnou. Dorazí policie. Willie skončí v nemocnici, kam ho přijde potěšit Diane. Sunny a Regent putují do vězení. Hospitalizovaný Marcus je na přístrojích. – Willy poklízí v nadaci a Thurman je tu s ním. Muž situaci vidí jako happy end. – Snímek je opět hodně vulgární, protagonisté se urputně předhánějí v nekorektních oplzlostech a v rádoby vtipných hláškách. -kat-

MARK WATERS (vl. jm. Mark Stephen Waters, nar. 30.6.1964, Wyandotte, Michigan) vyrůstal v indianském South Bendu. Během studií na Pensylvánské univerzitě (1982-86) přešel z lékařské přípravky na divadelní fakultu a po promoci působil na sanfranciských jevištích jako herec a režisér. V roce 1994 absolvoval režisérský program Amerického filmového institutu (AFI). Zaujal hned celovečerní prvotinou Dům přitakání, natočenou podle divadelní hry Wendy MacLeodové a uvedenou na několika festivalech (mj. Sundance, Deauville, Chicago). Získal angažmá v Hollywoodu, kde zatím dosáhl největšího komerčního ohlasu komediemi Mezi námi děvčaty a Protivný sprostý holky. Jako producent nezávislé romantické komedie 500 dnů se Summer byl nominován na Cenu ISA. Režíroval pilotní epizody TV seriálů Made in Jersey (2012; + spol. prod.) a Witches of East End (2013, Čarodějky z East Endu; + spol. prod.). V listopadu 2000 se oženil s herečkou Dinou Spybeyovou, která přijala jeho příjmení a s níž má dvě dcery. Jeho starší bratr Daniel Waters je úspěšným scenáristou (např. Hudson Hawk, Batman se vrací, Demolition Man). – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) černá komedie o mentálně labilní dívce, která si myslí, že je Jackie Kennedyová, The House of Yes (1997, Dům přitakání; + sc.) s Parker Poseyovou, romantická komedie Head over Heels (2001, Vzhůru nohama – V) s Monicou Potterovou a Freddiem Prinzem, Jr., skutečný příběh z poloviny 80. let o snahách prosadit na obaly hudebních alb upozornění na závadnost textů Warning: Parental Advisory (TV-2002, Rodičovské varování) s Jasonem Priestleym, remake fantastické veselohry o matce a dospívající dceři, jež si navzájem prohodí svá těla, Mezi námi děvčaty (2003, Freaky Friday) s Jamie Lee Curtisovou a Lindsay Lohanovou, studentská komedie Protivný sprostý holky (2004, Mean Girls) s Lindsay Lohanovou a Rachel McAdamsovou, romantická duchařská komedie A co když je to pravda? (2005, Just Like Heaven) s Reese Witherspoonovou a Markem Ruffalem, dobrodružný rodinný snímek Kronika rodu Spiderwicků (2007, The Spiderwick Chronicles) s Freddiem Highmorem v ústřední dětské dvojroli, neprodaný pilotní snímek Eva Adams (TV-2009; + spol. prod.), romantická komedie Bejvalek se nezbavíš (2009, Ghosts of Girlfriends Past; + spol. prod.) s Matthewem McConaugheym a Jennifer Garnerovou, veselohra Pan Popper a jeho tučňáci (2011, Mr. Popper’s Penguins; + spol. prod.) s Jimem Carreym, adaptace fantastického románu Richelle Meadové Vampire Academy (2013, Vampire Academy; + spol. prod.), pokračování úspěšné vánoční veselohry Santa je pořád úchyl! (2016, Bad Santa 2; + spol. prod.) s Billym Bobem Thorntonem; (podíl na produkci či výkonné produkci) Sorry, Haters (2005, Pardon, nenávistníci; r. Jeff Stanzler), (500) Days of Summer (2009, 500 dnů se Summer; r. Marc Webb – V). -mim-