Punk is not dead

barevný, hořká komedie, 15 přístupnost, 1:1,85, 2–D, Dolby, délka – 104 min.

Původní název: Pankot ne e mrtov. Země původu: Makedonie, Srbsko. Výrobce: Punk Film Production, Vitagraf Beograd, Filmski fond na Makedonija (podpora), Filmski centar Srbije (podpora). Rok copyrightu: 2011. Premiéra: 3.11.2016. Mluveno: makedonsky, albánsky, anglicky, srbsky (české titulky). – Jugoslávská punková legenda se vrací, aby zahrála Albáncům v Debaru… Originální balkánská punková jízda. Film Vladimira Blaževského.

Distribuce: Balkanfilm.

AUTOŘI: Režie: Vladimir Blaževski. Scénář: Vladimir Blaževski, Darjan Pejovski, Vardan Tozija. Kamera: Dimo Popov. Architekt: Kiril Spaseski-Kikič. Návrhy kostýmů: Ilina Angelovska /ž/. Masky: Mojca Gorogranc Petruševska /ž/. Střih: Blagoja Nedelkovski. Zvuk: Bratislav Zafirovski, Atanas Georgiev. Producent: Darko Popov. Koproducent: Žarko Dragojević. Hudba: Aleksandar Pejovski. Použitá hudba: různé skladby a písně.

Hrají: Jordan Simonov (Mirsa), Kamka Tocinovski /ž/ (Nina), Toni Mihajlovski (Ljak), Kiril Pop Hristov (Paša), Ratka Radmanovič /ž/ (Milka), Vladimir Tuliev (Žlutej), Flora Dostovska /ž/ (Mimi), Dževdet Jašari (Gëzim), Daniela Dimitrovska–Dani /ž/ (Maraja), Emir Redžepi (Sali), Hajrulah Remizi (Besim), Sonja Stamboldžioska /ž/ (Viki).

České titulky: Kristýna Dufková.

Ceny: MFF v Karlových Varech 2011: Cena Na východ od Západu. MFF v Sofii 2012: Cena diváků. MFF v Tiraně 2011: Cena poroty za nejlepší film, Cena Media.

Makedonsko-srbská hořká komedie Punk is not dead, zčásti přejímající vyprávěcí schéma road-movie, je třetím celovečerním hraným filmem makedonského režiséra Vladimira Blaževského, který se mj. scenáristicky podílel i na filmu Iva Trajkova Velká voda (Golemata voda, 2004). S minimálními náklady natočený film byl s úspěchem uveden na řadě festivalů (Sofie, Tirana, Soluň, San Sebastián, Karlovy Vary) a byl za Makedonii navržen na Oscara za cizojazyčný film. – Makedonec Mirsa zpíval v populární jugoslávské punkové kapele, která se před sedmnácti lety rozpadla, a od té doby živoří. Kamarád Gëzim, albánský drogový dealer, jemuž občas vypomáhá s prodejem, mu navrhne, aby dal kapelu znovu dohromady a za pár stovek eur vystoupil na charitativním koncertu v Debaru, městě ležícím na západě Makedonie a obývaném převážně Albánci. Mirsa má týden na to, aby v různých zemích bývalé Jugoslávie našel někdejší členy skupiny a přiměl je k návratu na scénu. Nakonec dá partu dohromady a nazkouší s ní repertoár. Avšak kvůli tomu, že kapela je multietnická (proto ji pořadatelé z důvodů politické korektnosti chtěli), je koncert v Debaru ukončen rozzuřenými Albánci. Muzikantům se podaří utéct, ale protože hráli pro Albánce, jsou po návratu zmláceni davem makedonských skinů. Během útoku je zabit jejich maskot, (skutečný) žabák Ferdinand, kterého pak skupina „pohřbí“. – Přímočaře vyprávěný snímek, v němž se o punku hlavně mluví, má poměrně prostou a předvídatelnou zápletku, rozřeďovanou improvizovaně působícími scénami, jež herce zřejmě bavily víc, než budou bavit diváky. Díky humoru a dobře sehraným představitelům se přesto jedná o divácky vděčnou komedii s nenásilně zakomponovaným politickým přesahem, ukazujícím přetrvávající nesnášenlivost mezi Albánci a Makedonci i nekompetentnost a naivitu evropských humanitárních organizací, působících v regionu. -mrš-