Ptáčátko

barevný, animovaný, přístupný, 1:1,85, 2–K, Dolby Digital, krátký – 6 min.

Původní název: Piper. Země původu: USA. Výrobce: Pixar Animation Studios. Pro Walt Disney Pictures. Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 16.6.2016. Mluveno: bez dialogů.

Distribuce: Falcon.

AUTOŘI: Režie: Alan Barillaro. Námět: Alan Barillaro. Scénář: Alan Barillaro. Výtvarník: Jason Deamer. Střih: Sarah K. Reimersová. Zvuk: Ren Klyce (design zvuku). Výkonná produkce: John Lasseter. Producent: Marc Sondheimer. Animace: Colin Levy, Charlie Ramos, James W. Brown, Erick Oh. Vizuální efekty: Vincent Serritella. Hudba: Adrian Belew.

Ceny: Oscar: nejlepší krátký animovaný film (Alan Barillaro, Marc Sondheimer).

Předfilm k animovanému dobrodružství Hledá se Dory (2016, Finding Dory, r. Andrew Stanton), nazvaný jednoduše Ptáčátko, je dalším z kolekce krátkých snímků Pixar Animation Studios, natočeným jedním ze zaměstnanců studia, který zvítězí ve vnitropodnikové soutěži. Snímek je tak autorským debutem zkušeného animátora Alana Barillara. Inspirací k působivé miniatuře byla hejna sluk, jež filmař pozoroval při ranním joggingu na mořském břehu. – Mládě sluky na pláži očekává, že mu matka bude servírovat mušle rovnou do zobáku, ale nakonec si musí obstarat potravu samo. Ptáče se dočká ošklivé koupele od zákeřné vlny. V bezpečné vzdálenosti od vody vidí, jak se raci poustevníci před vlnami zahrabávají do písku. Když se přiřítí další vlna, malý opeřenec se bleskurychle zahrabe stejně jako rak. Pak se vítězoslavně vynoří z mokrého písku s mušlí v zobáku. Matka je později v hnízdě na blaženě spícího potomka, obklopeného prázdnými skořápkami mušlí, pyšná. – Dojemný příběh o rodičovské výchově, překonání strachu, získání sebedůvěry a o ptačí vynalézavosti vyniká věrohodnou, do detailu promyšlenou počítačovou animací, vycházející z reality. -kat-