Poldův švagr

barevný, akční, komedie, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2-D, Dolby digital, dlouhý – 102 min.

Původní název: Ride Along 2. Země původu: USA. Výrobce: Will Packer Productions, Cubevision. Pro Universal Pictures. Rok výroby: 2015. Premiéra: 28.1.2016. Monopol: CinemArt (do 28.1.2019). Mluveno: anglicky (české titulky). – Nedráždi švagra bosou nohou.

AUTOŘI: Námět: Greg Coolidge postavy. Scénář: Phil Hay, Matt Manfredi. Režie: Tim Story. II. režie: Jack Gill. Kamera: Mitchell Amundsen. Hudba: Christopher Lennertz. Různé skladby a písně. Výprava: Chris Cornwell. Kostýmy: Olivia Milesová. Střih: Peter S. Elliot. Zvuk: (design) Benjamin L. Cook; David Husby. Vizuální efekty: (supervize) Scott M. Davids, Bjorn Mayer, Thilo Ewers; Level 256, Factory VFX, Halon Entertainment, Mr. X, Lola Visual Effects. Zvláštní efekty: (koordinátor) David Fletcher. Choreografie: Jamal Sims. Koordinátoři kaskadérů: Jack Gill, Brian Machleit. Výkonní producenti: Nicolas Stern, Ron Muhammad, Scott Bernstein, Chris Bender, JC Spink. Producenti: Will Packer, Ice Cube, Matt Alvarez, Larry Brezner. České titulky: Jiří Šteffl (Filmprint Digital).

HERCI: Ice Cube (James Payton), Kevin Hart (Ben Barber), Ken Jeong (A.J.), Benjamin Bratt (Antonio Pope), Olivia Munnová (Maya), Bruce McGill (por. Brooks), Tika Sumpterová (Angela Paytonová), Sherri Shepherdová (Cori), Tyrese Gibson (Mayfield), Glen Powell (Troy).

Akční komedie Poldův švagr režiséra Tima Storyho je pokračováním jeho dva roky starého snímku Ride Along (2014, Jízda švárů), uvedeného u nás pouze na videu. Jeho hrdiny jsou ostřílený detektiv James a snoubenec jeho sestry Angely, čerstvý absolvent policejní akademie Ben. – Miami. Počítačový expert A.J., přezdívaný Vykosťovák, je svědkem, jak jeho šéf Antonio Pope dá kvůli zmizelým penězům zastřelit přístavního komisaře. – Atlanta. Při razii, kterou Ben svou horlivostí málem zmaří, je zatčen dealer Troy, od nějž vede stopa k A.J. James vezme do Miami s sebou budoucího švagra; doufá, že se tam Ben znemožní. Mecenášem tamního policejního sboru je právě Antonio Pope. Dvojice se tu seznámí s vyšetřovatelkou Mayou a po výbuchu auta pochopí, že jim jde někdo po krku. A.J., který Popeovi zpronevěřil peníze, policistům prozradí, že je Pope zločinec. Během párty u Popea se Ben nabourá do boháčova počítače. Získané údaje ukazují na pašeráckou akci ve spolupráci s přístavním komisařem. Při pokusu o dopadení Popea se trojice stane obětí léčky, a tak Jamese čeká suspendování a Ben je rovnou propuštěn… Další akci tak oba muži provedou na vlastní pěst. V překladišti dojde k přestřelce, při níž Ben zachrání Jamesovi život a Pope zahyne. Ben se vrátí včas na svatbu a získá zpět místo ve sboru. James na něho přestane nasazovat a dá mu najevo, jak si ho váží. Svatby se zúčastní i Maya a A.J. – Poldův švagr je další z průměrných, předvídatelných a upovídaných komedií. Příběh místy postrádá logiku, ale je v něm dost přestřelek, demolovaných aut, honiček i scén, při nichž Ben s úspěchem zaměňuje realitu za počítačovou hru. -kat-

TIM STORY (vl. jm. Timothy Kevin Story, nar. 13.3.1970, Los Angeles) natáčel amatérské filmy bratrovou 8mm kamerou, ale na střední škole se začal zajímat o hudbu. Jako rapper spolupracoval se skupinou Rhyme Syndicate, vedenou legendárním Icem T. Po maturitě vystudoval filmovou produkci na Jihokalifornské univerzitě (USC; 1991). Prosadil se jako tvůrce videoklipů různých interpretů (mj. Jon B., Jagged Edge, Ideal, Playa, Tyrese, N-Sync, K-Ci & JoJo, Keke Wyatt, The LOX, India Arie). V polovině 90. let založil s Vicky Maraovou společnost The Story Company, v jejímž rámci natočil své první dva filmy. V Hollywoodu se prosadil komedií Holičství a jeho divácky nejúspěšnějším počinem se stal komiksový snímek Fantastická čtyřka. Patří k předním současným afroamerickým filmařům, za režii byl dvakrát nominován na Cenu Image (Fantastická čtyřka, Mysli jako on), udílenou Národním sdružením pro povznesení barevných (NAACP). Pracuje také pro televizi. Byl výkonným producentem kriminálního seriálu Standoff (2006-07, Policejní vyjednavači; + spol. režie – TV) a režíroval epizody seriálů CSI: Miami (Kriminálka Miami – TV) a Supah Ninjas (Supernindžové). Se svou spolupracovnicí Vicky Maraovou se v roce 2003 oženil a mají spolu tři děti. – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) ultralaciné celovečerní snímky One of Us Tripped (1996, Jeden z nás udělal chybu; + sc., střih) a The Firing Squad (1998, Popravčí četa; + sc., spol. střih), jež se nedostaly do běžné distribuce, úsměvný příběh jednoho dne v oficíně na chicagském předměstí Barbershop (2002, Holičství – TV) s Icem Cubem, remake francouzské akční komedie Taxi (2004 – V) s Queen Latifahovou a Jimmym Fallonem, dvojice komiksových adaptací Fantastická čtyřka (2005, Fantastic Four) a Fantastická čtyřka a Silver Surfer (2007, Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer) s Ioanem Gruffuddem, Jessicou Albaovou, Chrisem Evansem a Michaelem Chiklisem, příběh basketbalového kouče neworleanského středoškolského týmu Hurricane Season (2009, Sezona po hurikánu) s Forestem Whitakerem, komedie o souboji pohlaví Think Like a Man (2012, Mysli jako on – TV), natočená podle populární ženské příručky komika Stevea Harveyho, akční kriminální komedie Ride Along (2013, Jízda švárů – V) s Icem Cubem a Kevinem Hartem, pokračování předchozích úspěšných titulů Think Like a Man Too (2014, Mysli taky jako chlap – TV) a Poldův švagr (2015, Ride Along 2); (podíl na produkci, není-li uvedeno jinak) Urban Menace (1999, Městská hrozba; r. Albert Pyun; spol. sc.), First Sunday (2008, První neděle; r. David E. Talbert – V). -mim-