Poklad

barevný, hořká komedie, přístupný, 1:2,35, 2-D, DVD-K, Dolby Digital 5.1, dlouhý – 89 min.

Původní názvy: Comoara. Le trésor. Země původu: Rumunsko, Francie. Výrobce: 42Km Film, Les Films du Worso, Rouge International. Koprodukce: Arte France Cinéma. S účastí Eurimages, Arte France, Aide aux Cinémas du Monde, CNC, Ministère des Affaires Etrangères, Institut Français. Rok výroby: 2015. Premiéra: 4.2.2016. Monopol: Artcam. Mluveno: rumunsky (české titulky).

AUTOŘI: Scénář: Corneliu Porumboiu. Režie: Corneliu Porumboiu. Kamera: Tudor Mircea. Výprava: Arantxa Etcheverriaová. Kostýmy: Monica Florescuová. Střih: Roxana Szelová. Zvuk: Sebastian Zsemlye, Alexandru Dragomir, Mirel Cristea, Thierry Delor. Vizuální efekty: (supervize) Vlad Pascanu. Výkonný producent: Claudiu Boboc. Producentky: Marcela Ursuová, Sylvie Pialatová, Nadia Turincevová, Julie Gayetová. České titulky: Hana Janovská (Linguafilm).

HERCI: Cuzin Toma (Costi), Adrian Purcarescu (Adrian), Corneliu Cozmei (Cornel), Cristina Tomaová (Raluca), Nicodim Toma (Alin), Dan Chiriac (Lica), Marius Coanda, Ciprian Mistreanu (policisté).

CENY: MFF v Cannes: Cena pro talent v soutěži Určitý pohled (Corneliu Porumboiu). MFF v Káhiře: nejlepší scénář (Corneliu Porumboiu). Transylvánský MFF v Kluži: nejlepší rumunský film.

Po osobitém dokumentu Druhý valčík (Dinamo:Steaua 1988) z roku 2013 natočil jeden z předních filmařů rumunské nové vlny Corneliu Porumboiu hořkou komedii Poklad, uvedenou v předpremiéře na MFF v Karlových Varech. – Třiatřicetiletý úředník Costi žije v bukurešťském paneláku s manželkou Ralucou a asi pětiletým synkem Alinem, jemuž rád vypráví o Robinu Hoodovi. Soused Adrian ho poprosí o půjčku kvůli domu po prarodičích, který získal zpět v roce 1998. Ale Costi má dvě hypotéky. Adrian naznačí, že jeho pradědeček na zahradě před druhou světovou válkou zakopal cennosti. Pokud by soused zafinancoval pátrání, rozdělili by se napůl. Při pronájmu detektoru kovů se Costi dozví, že nález se musí ohlásit. Jde-li o národní dědictví státu, dostane jen 30 procent hodnoty. Navíc je pronájem nad jeho možnosti. Costi si musí vypůjčit od tchána a získá přístroj laciněji od zaměstnance firmy Cornela. – Detektor po dlouhém pátrání označí místo, kde mají kopat. Je noc. Jáma je hluboká přes dva metry, Adrianovi tečou nervy, urazí Cornela, ten si vezme od Costiho honorář a odjede. Zarputilý Costi narazí na kovovou skříňku, jež nejde otevřít. Při odjezdu je hned před vraty zadrží policisté. Přivolaný místní zloděj Lica na stanici skříňku otevře; je v ní balík dokumentů. Lica, který jediný z nich umí německy, pozná, že jde o akcie Mercedesu z roku 1969. Podle něho se dají dobře zpeněžit. O národní dědictví nejde, tak dvojice může odjet. Alin je zklamaný, že otec přinesl jen papíry. Nálezci legálně prodají akcie, jejichž tržní hodnota je přes milion eur. Costi v klenotnictví nakoupí šperky a na hřišti před synkem otevře skříňku s pokladem… – V minimalistickém příběhu se skoupými dialogy, s civilními hereckými výkony a s černohumornými situacemi se odhaluje postkomunistická rumunská společnost, v níž je minulost stále živá. Vyprávění rafinovaně graduje a zároveň vyvolává řadu otázek. -kat-

CORNELIU PORUMBOIU (nar. 14.9.1975, Vaslui, rumunská Moldávie) vystudoval film na bukurešťské Národní filmové a televizní univerzitě I.L. Caragialeho (2003) a svými snímky se zařadil po bok dalších tvůrců nedávné rumunské nové vlny (Cristian Mungiu, Cristi Puiu, Catalin Mitulescu ad.), kteří civilismem a důrazem na sociální a morální témata slaví velké úspěchy ve světě. Čtyři jeho snímky byly uvedeny na MFF v Cannes, z toho film 12:08 Na východ od Bukurešti zde získal Zlatou kameru, snímek Policejní, adj. Cenu poroty a Cenu FIPRESCI v sekci Určitý pohled a snímek Poklad Cenu pro talent v téže sekci. – Filmografie: (režie a scénář) kr. filmy Pe aripile vinului (2002, Pominulo s vínem) a Calatorie la oras (2003, Cesta do města), střm. f. Visul lui Liviu (2004, Liviův sen), hořká komedie, v níž dva outsideři vzpomínají v televizi na Ceausescův útěk z Bukurešti 22.12.1989, A fost sau n-a fost (2006, 12:08 Na východ od Bukurešti; + spol. prod. – TV), kriminální příběh, v němž se policista chystá zavřít kvůli drogám gymnazistu, Politist, adjectiv (2009, Policejní, adj.; + spol. prod. – TV), experimentální drama, spočívající v rozhovoru fiktivního režiséra a jeho herečky o filmu i o jídle, Cand se lasa seara peste Bucuresti sau metabolism (2013, Když se snáší soumrak na Bukurešť aneb Metabolismus), dokumentární rozhovor režiséra s jeho otcem rozhodčím, který pískal téměř neregulérní fotbalové utkání, jehož němý, velmi nekvalitní televizní záznam tvoří obrazovou složku filmu, Druhý valčík (Dinamo:Steaua 1988) (2013, Ai doilea joc; režie, hlas), hořká komedie o hledání zakopaného tajemství, Poklad (2015, Comoara). -tbk-