Pidiobři 3D

barevný, dokumentární, rodinný, přístupný, 1:1,85, 3–D, Dolby Digital, středometrážní – 44 min.

Původní název: Tiny Giants 3D. Země původu: Velká Británie. Výrobce: BBC Earth. Pro BBC Earth, Giant Screen Films. Rok copyrightu: 2014. Premiéra: 3.3.2016. Mluveno: česky (dabováno). – Malí hrdinové, velká dobrodružství.

Distribuce: SciTech Visual.

AUTOŘI: Režie: Mark Brownlow. Scénář: Mark Brownlow, Michael Gunton. Střih: Nigel Buck, James Taggart, Tom Wright (dodatečný střih). Výkonná produkce: Amanda Hillová, Neil Nightingale. Producent: Mark Brownlow, Michael Gunton. Vizuální efekty: Rob Hilfe (supervize). Hudba: Ben Foster. Použitá hudba: různé skladby a písně. Spíkr: Stephen Fry (původní verze).

Dabing: Jiří Lábus (spíkr).

Překlad české verze: Ondřej Nosek, Jakub Ráliš (dramaturgie českého znění). Režie české verze: Pavel Dvořák.

Cena: Academia film Olomouc 2015: Cena diváků.

Tvůrci středometrážního přírodopisného dokumentu Pidiobři 3D se inspirovali TV sérií Hidden Kingdoms (2014, Skrytá království). Protagonisty svěžího, vtipného a zároveň naučného snímku režiséra Marka Brownlowa, odehrávajícího se v „divočině“, jsou dvouměsíční čipmanek, který se připravuje na svou první zimu, a křeček prériový. Ten v Arizoně opouští noru a vydává se do nehostinné pouště vstříc nejisté budoucnosti a mnohým nebezpečím. Oba příběhy natočené speciálními kamerami jsou napínavé, humorné, dojemné i děsivé (setkání křečka s hadem) a zprostředkovávají záznam života „malých velkých“ hrdinů z jejich „přízemního“ pohledu. Přednostmi zajímavé podívané jsou komentář v podání Jiřího Lábuse, vycházející z originální verze známého britského komika Stephena Frye, a dobře vybraný soundtrack.