Pátá vlna

barevný, akční, sci-fi, dystopický, thriller, adaptace, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2–D, zvuk – 5.1, Dolby Digital, délka – 113 min.

Původní název: The 5th Wave. Země původu: USA. Výrobce: Material, GK Films. Pro Columbia Pictures. Ve spolupráci: LStar Capital. Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 14.4.2016. Mluveno: anglicky (české titulky). – Vlna 1: Temnota. Vlna 2: Destrukce. Vlna 3: Nákaza. Vlna 4: Invaze. Jdou si pro nás.

Distribuce: Falcon (do 13.4.2018).

AUTOŘI: Režie: J Blakeson. Předloha: Rick Yancey (román The 5th Wave, 2013, česky Pátá vlna, nakladatelství Baronet, Praha 2013). Scénář: Susannah Grantová, Akiva Goldsman, Jeff Pinkner. Kamera: Enrique Chediak. Architekt: Jon Billington. Návrhy kostýmů: Sharen Davisová. Střih: Paul Rubell. Zvuk: Richard King (design), Ed White. Výkonná produkce: Denis O’Sullivan, Richard Middleton, Ben Waisbren. Producent: Tobey Maguire, Graham King, Matthew Plouffe, Lynn Harrisová. Vizuální efekty: Scott Stokdyk, John Haley (supervize), Scanline FFX, Spin, Mammal Studios, Shade VFX, Clearcut VFX, Method Studios, The Embassy, Pixomondo. Hudba: Henry Jackman. Použitá hudba: různé skladby a písně. České titulky: Petr Zenkl (s přihlédnutím k překladu Renaty Heikelové).

Hrají: Chloë Grace Moretzová (Cassie Sullivanová), Nick Robinson (Ben Parish/Zombie), Ron Livingston (Oliver Sullivan), Maggie Siffová (Lisa Sullivanová), Alex Roe (Evan Walker), Maria Belloová (seržantka Řezníková), Maika Monroeová (Eso), Zackary Arthur (Sam Sullivan), Liev Schreiber (plukovník Vosch), Tony Revolori (Dumbo), Talitha Batemanová (Pusinka), Nadji Jeter (Piškot), Alex MacNicoll (Flintstone).

Adaptace prvního dílu trilogie Ricka Yanceyho Pátá vlna je po titulu Disappearance of Alice Creed (2009, Zmizení Alice Creedové) druhým celovečerním snímkem britského scenáristy a režiséra J Blakesona. Protagonistkou a vypravěčkou je „obyčejná“ dívka, která se pod vlivem okolností zázračně rychle přerodí v akční hrdinku. – Středoškolačka Cassie ve vyrabované samoobsluze zastřelí zraněného mladíka. Až pak zjistí, že nebyl ozbrojený. – Dívka vzpomíná na nedávnou minulost. Bydlela s rodiči a mladším bratrem Samem v Ohiu a tajně milovala spolužáka Bena. Pak se na obloze objevilo obří mimozemské plavidlo a nevidění Jiní začali eliminovat obyvatelstvo: v první vlně „zařídili“ blackout, následovalo zemětřesení a tsunami, pak ptačí chřipka. Na tu zemřela Cassiina matka. Otec s dětmi odešel do lesního uprchlického tábora. Sem dorazí plukovník Vosch s vojáky. Mají je dopravit na Wright-Pattersonovu leteckou základnu na vyšetření. Napřed odvezou děti. Cassie odjezd zmešká kvůli Samovu méďovi a stane se svědkem, jak vojáci postřílejí dospělé. Ozbrojí se a vydá se za bratrem. – Děti a adolescenti dostanou na základně od seržantky Řezníkové do zátylku sledovací čipy a absolvují tvrdý výcvik pro boj s Jinými. V četě, které velí dívka Eso, je se Samem osiřelý Ben (Zombie), asi desetiletá Pusinka, brýlatý Dumbo a baculatý Piškot. – Cassii kdosi cestou postřelí. Dívka se probere ve venkovském domě u mladého svalovce Evana. Ten ji vyléčí a pak se s ní vydá pro Sama. Sblíží se. Když vyjde najevo, že Evan je agent Jiných, kteří Zemi navštívili už dřív, Cassie mu uteče. – Vosch pošle četu do akce v helmách, jež údajně umožňují rozeznat Jiné. Eso však při přestřelce zjistí, že zabíjejí lidi. Jiní jsou tím pádem Vosch a jeho lidé. Příslušníci čety se rozhodnou dezertovat. Ben se vrátí pro Sama, kterého nenechal jít do akce. – Cassie se dá naverbovat. Zabije Řezníkovou a v její uniformě hledá bratra. Setká se tu s Benem. Pomůže jim zamilovaný Evan, hodlající vyhodit základnu do vzduchu. Vosch nařídí evakuaci rekrutů do Říše divů a odletí. Cassii, Bena a Sama na poslední chvíli ze základny odveze za ostatními Eso, která se tu jako zázrakem objevila. – Film čerpá ze stejných adaptací, jako jsou série Hunger Games, Divergence, Labyrint či titul Dárce (2014, The Giver; r. Phillip Noyce), ale dialogy jsou jalové, atmosféra nijaká a osudných náhod je až příliš. -kat-

J BLAKESON (vl. jm. Jonathan Blakeson, nar. 2.3.1977, Harrogate, North Yorkshire, Anglie) vystudoval film a literaturu na Warwické univerzitě v Coventry. – Filmografie: (režie a scénář, není-li uvedeno jinak) kr. filmy Pitch Perfect (2005, Dokonalá nabídka), The Appointment (2009, Schůzka), komorní thriller o dvou bývalých trestancích, kteří kvůli výkupnému unesou mladou ženu, The Disappearance of Alice Creed (2009, Zmizení Alice Creedové – TV) s Eddiem Marsanem, Martinem Compstonem a Gemmou Artertonovou, The Descent: Part 2 (2009, Pád do tmy 2; r. Jon Harris; spol. sc.), adaptace prvního dílu trilogie Ricka Yanceyho o dívce, která se v dystopické době změní v akční hrdinku, aby mohla zachránit svého bratra, Pátá vlna (2016, The 5th Wave; režie) s Chloë Grace Moretzovou. -tbk-