Pasažéři

barevný, sci-fi, dobrodružný, milostný příběh, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2–D, 3-D, Dolby Digital (Dolby Atmos), dlouhý – 116 min.

Původní název: Passengers. Země původu: USA. Výrobce: LStar Capital, Village Roadshow Pictures, Wanda Pictures, Original Film, Company Films, Start Motion Pictures. Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 29.12.2016. Mluveno: anglicky (titulky). – Existuje důvod, proč se vzbudili.

Distribuce: Falcon (do 28.12.2018).

AUTOŘI: Režie: Morten Tyldum. Pomocná režie: Jack Gill (II. režie). Scénář: Jon Spaihts. Kamera: Rodrigo Prieto. Architekt: Guy Hendrix Dyas. Návrhy kostýmů: Jany Temimeová. Masky: Vivian Bakerová, Cydney Cornellová (účesy). Střih: Maryann Brandonová. Zvuk: Whit Norris, Will Files (design zvuku), Phil Barrie (design zvuku), Lee Gilmovre (design zvuku). Výkonná produkce: Greg Basser, Bruce Berman, Ben Browning, David B. Householter, Jon Spaihts, Lynwood Spinks, Ben Waisbren. Producent: Neal H. Moritz, Stephen Hamel, Michael Maher, Ori Marmur. Vizuální efekty: Erik Nordby (supervize), MPC, Legend 3D, Senate VFX. Zvláštní efekty: Daniel Sudick (supervize). Hudba: Thomas Newman, Allan P. Grigg (dodatečná hudba). Použitá hudba: různé skladby a písně. Koordinátor kaskadérů: Garrett Warren.

Hrají: Jennifer Lawrenceová (Aurora Laneová), Chris Pratt (Jim Preston), Michael Sheen (Arthur), Laurence Fishburne (Gus Mancuso), Andy Garcia (kapitán Norris), Vince Foster (výkonný důstojník), Kara Flowersová (komunikační stevardka), Conor Brophy (člen posádky).

České titulky: Filmprint Digital.

Ceny: Oscar: (nominace) nejlepší výprava (Guy Hendrix Dyas, Gene Serdena), nejlepší hudba (Thomas Newman).

Výpravný sci-fi snímek Pasažéři norského režiséra Mortena Tylduma je zároveň i milostným příběhem s dobrodružnými prvky, odehrávajícím se v efektním prostředí velkého kosmického plavidla. – Vesmírná loď Avalon míří ke kolonii Homestead II. Na palubě je 258 členů posádky a 5000 cestujících. Zemi opustili před třiceti lety, k cíli mají dorazit za devadesát let. Všichni jsou v hibernačních kójích. Po průletu Avalonu rojem meteoritů je vzbuzen jako jediný mechanik Jim, ale hologram stevardky s ním komunikuje, jako by všechno bylo v pořádku. Když muž zjistí neblahou situaci, odešle dotaz na Zemi, ale odpověď podle automatu přijde za pětapadesát let. Jediný, s kým může kromě strojů komunikovat, je barman, android Arthur. Jim si užívá luxusu, ale trápí ho samota. V jedné hibernační kóji ho zaujme půvabná Aurora; vyhledá si její životopis. Mladá žena je spisovatelka a na cestu se vydala kvůli chystané knize. Jim má dilema: rád by ji probudil, ale také pomýšlí na sebevraždu. Baví se o Auroře s Arthurem. Nakonec ji probudí. Žena se pomalu smiřuje s bezvýchodnou situací a začne psát knihu. Dvojice se sblíží. Jenže Arthur se podřekne a Aurora právem obviní Jima, že jí vzal život. Začne ho ignorovat a frustraci řeší sportem. Na lodi se objevují podivné poruchy. Výtah nefunguje, snídaňový bar chrlí jídlo, uklízecí roboti neuklízejí, systémy se vypínají, dojde k poruše gravitace… Je vzbuzen palubní důstojník Gus. Ten umožní Jimovi a Auroře přístup do prostor, kam se dosud nedostali, a vysvětlí jim, jak loď funguje. Na hologramu Avalonu zjistí velký počet závad. Jenže zkolabuje a zemře. Rozhádaná dvojice musí kvůli záchraně lodě spolupracovat. Když Jim venku při opravě téměř zemře a mizí v kosmu, Aurora se za ním vydá a dostane ho zpět. Muž zjistí, že by ji mohl uspat v ošetřovně v kóji autodoku, ale ona ho nechce nechat samotného… – Za osmaosmdesát let probuzené pasažéry a posádku překvapí v hlavní hale vzrostlá zahrada. Aurořin hlas vypráví, co všechno se stalo, zatímco oni spali. – Snímek ničím nepřekvapí, snad kromě designového prostředí vesmírné lodi a scény, kdy se Aurora při poruše gravitace málem utopí v bazénu. -kat-

MORTEN TYLDUM (nar. 19.5.1967, Bergen, Hordaland, Norsko) studoval na univerzitě v Bergenu, než odjel do New Yorku, kde se vzdělával na katedře filmu a videa ve Škole vizuálního umění (SVA). Po návratu do vlasti pracoval pro norskou TV stanici NRK, kde natočil několik oceněných dokumentů, např. o situaci v bývalé Jugoslávii nebo o ganzích v Los Angeles. Byl spolutvůrcem pořadu pro mládež „U“ a uplatnil se i jako režisér krátkých hraných filmů. Patří mezi vyhledávané režiséry spotů a je spolumajitelem produkční společnosti Einar film og fortellinger. V roce 1998 založil vlastní firmu Tyldum Film AS. Jeho celovečerní debut Kámoš se stal domácím kasovním hitem a získal skandinávskou filmovou cenu Amanda a Ceny diváků na MFF v Karlových Varech 2003, kde byl Tyldum oficiálním hostem, a na MFF ve Varšavě 2003. Divácky úspěšné byly rovněž jeho další filmy, v nichž projevil smysl pro akční žánr respektive pro zachycení patřičné atmosféry. Snímek Lovci hlav byl mj. nominovaný na Cenu BAFTA za cizojazyčný film a jeho první anglicky mluvený film Kód Enigmy, s nímž se definitivně prosadil na mezinárodním fóru, byl nominován na Oscara mj. v kategorii nejlepší film a nejlepší režie, na Zlatý glóbus za nejlepší film-drama nebo na Cenu BAFTA za nejlepší film, za nejlepší britský film a za režii a získal Cenu diváků na MFF v Torontu 2014. – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) kr. f. Lorenzo (1996; + sc.), střm. snímek o rockovém hudebníkovi, bilancujícím po návratu z vězení svou minulost, En mann må gjøre det han må (TV-1996, Muž musí udělat to, co musí), kr. f. o dvou sestrách a jednom telefonátu Telefonterror (1997, Telefonní teror), střm. f. ze života čerstvého absolventa střední školy Fort forover (2000, Rychle dopředu), epizoda Byznysman – Pravicová strana (Høyre) z kolektivního filmu osmi příběhů Utopie – Nejvíc lidí žije v Číně (2002, Folk flest bor i Kina), milostná komedie o trojici kamarádů, jejichž přátelství prochází těžkou zkouškou kvůli zveřejnění videodeníku jednoho z nich, Kámoš (2003, Buddy), kriminální thriller o soukromém detektivovi, který se díky svému nekompromisnímu a nekonvečnímu jednání dostává do konfliktu nejen s policií, Varg Veum – Falne engler (2008, Detektiv Varg Veum – Padlí andělé – TV), thriller podle bestselleru Joa Nesbøa Lovci hlav (2011, Hodejegerne), životopisný příběh matematika Alana Turinga, který se podílel na prolomení nacistické šifry, Kód Enigmy (2014, The Imitation Game), Tieji yinping/Crouching Tiger, Hidden Dragon: Sword of Destiny (2015, Tygr a drak: Meč osudu; r. Wo-Ping Yuen; spol. prod.), romantická sci-fi z paluby velké a přepychové kosmické lodi Pasažéři (2016, Passengers). -fik-