Pařba o Vánocích

barevný, vánoční komedie, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2–D, Dolby Digital 5.1, dlouhý – 106 min.

Původní název: Office Christmas Party. Země původu: USA. Výrobce: Bluegrass Films, Entertainment 360, DreamWorks Pictures (zákazník), Reliance Entertainment (zákazník). Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 8.12.2016. Mluveno: anglicky (titulky). – Pař, jako kdyby ti šlo o život.

Distribuce: Freeman Entertainment. Lokace: USA: Chicago (Illinois), Hiram (Georgia).

AUTOŘI: Režie: Will Speck, Josh Gordon. Pomocná režie: E.J. Foester (II. režie). Námět: Jon Lucas, Scott Moore, Timothy Dowling. Scénář: Justin Malen, Laura Solonová, Dan Mazer. Kamera: Jeff Cutter. Architekt: Andrew Laws. Návrhy kostýmů: Karen Patchová. Masky: David Forrest, Adruitha Leeová (účesy). Střih: Jeff Groth, Evan Henke. Zvuk: Steve C. Aaron. Výkonná produkce: Josh Gordon, Will Speck, Beau Bauman, Richard Vane, Matthew Hirsch. Producent: Scott Stuber, Guymon Casady, Daniel Rappaport. Vizuální efekty: Dan Charbit (supervize), Aidan Fraser (supervize), Atomic Fiction, Proof Inc, Mokko Studio. Zvláštní efekty: Elia P. Popov (koordinátor). Hudba: Theodore Shapiro. Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Jonathan Karp (hudební supervize). Koordinátor kaskadérů: Lance Gilbert, Keith Davis (souboje).

Hrají: Jason Bateman (Josh Parker), Jennifer Anistonová (Carol Vanstoneová), Olivia Munnová (Tracey Hughesová), T.J. Miller (Clay Vanstone), Jillian Bellová (Trina), Vanessa Bayerová (Allison), Courtney B. Vance (Walter Davis), Rob Corddry (Jeremy), Kate McKinnonová (Mary), Abbey Leeová (Savannah), Sam Richardson (Joel), Jamie Chungová (Meghan), Randall Park (Fred), Karan Soni (Nate), DaVine Joy Randolphová (Carla), Ben Falcone (lékař), Fortune Feimsterová (Lonny), Jimmy Butler (Jimmy Butler).

České titulky: Tereza Benhartová (Filmprint Digital).

Navzdory českému názvu není komedie Pařba o Vánocích pokračováním úspěšné kámošské série, režírované Toddem Phillipsem, ačkoliv se na ní podíleli jako spoluautoři námětu její tvůrci Jon Lucas a Scott Moore. Snímek režisérské dvojice Will Speck a Josh Gordon zachovává příznačné rysy zmíněných komedií, tedy zbytečnou vulgaritu a nechutné situační i verbální vtípky, včetně „nezbytných“ flatulenčních. – Chicago. Čerstvě rozvedený technický ředitel Josh Parker a pohledná špičková programátorka Tracey Hughesová jsou zřejmě jediní, kteří v počítačové firmě Zenotek opravdu pracují. Je těsně před Vánoci, když se na poradě objeví obávaná šéfka z ústředí Carol Vanstoneová a pohrozí uzavřením pobočky, navzdory námitkám svého infantilního bratra Claye, který to tu vede. Josh s Clayem a s Tracey se kvůli záchraně podniku vydají za mocným Walterem Davisem, aby od něj získali velkou zakázku. Chtějí odmítavého muže přesvědčit o kvalitách firemní kultury a pozvou ho na podnikový vánoční večírek, který jim Carol zatrhla. Uspořádají ve firmě obrovskou akci, jež se postupně slibně rozjede. Dostaví se i Walter a pod vlivem drogy, kterou omylem vdechne, souhlasí se smlouvou. Když přijede Carol, jíž kvůli počasí neletělo letadlo, je už večírek v demoliční fázi. Vyjde bohužel najevo, že Walter Davis, který po úrazu skončil v nemocnici, přišel ten den o práci. Ze smlouvy tedy sejde. Bezcitná šéfka pobočku okamžitě zruší. Jenže se zjistí, že Clay odjel s prostitutkou Shannon, kterou si na večírek objednal nesmělý manažer Nate, a také se svými úsporami, jež chtěl rozdat zaměstnancům jako bonusy. Josh, Tracey, Carol a personalistka Mary vyrazí za ním. Carol prokáže v podezřelém nočním klubu schopnosti v bojovém umění a Josh vzápětí zase řidičskou dovednost. Po divoké honičce vůz s Clayem, Shannon a její „pasačkou“ Trinou havaruje. Šéf Zenoteku skončí také v nemocnici, ale peníze jsou zachráněny. Tracey dostane nápad, jak dodělat zásadní počítačovou inovaci, na níž pracovala, a s pomocí ostatních se jí to podaří. Firma je sice po večírku, při němž si řada lidí vyřešila osobní problémy, zcela zdemolována, ale také zachráněna. A Josh se konečně sblíží s Tracey. – Ve filmu se objevuje i známý basketbalista týmu Chicago Bulls Jimmy Butler. -tbk-

JOSH GORDON (vl. jm. Joshua David Gordon, nar. 19.10.1970, New York), který vyrůstal v clevelandském předměstí Shaker Heights, a WILL SPECK (nar. 1971, New York), který strávil dětství v Chicagu, se setkali v 90. letech při studiu filmu na Newyorské univerzitě (NYU), kde utvořili scenáristickou a režisérskou dvojici. Prosadili se krátkým hraným snímkem o redaktorovi novinové rubriky Kultura, nominovaném na Oscara, a uplatnili se jako úspěšní režiséři reklamních spotů (mj. Levi’s, Pepsi, Visa, Emerald Nuts, MasterCard, Samsung, Geico, Fujifilm). Ve filmové a televizní tvorbě se specializují na komedie. Byli výkonnými producenty sitcomu, inspirovaného jejich nejznámější reklamou, Cavemen (2007, Jeskynní lidé; + spol. režie) a režírovali dvě epizody jiného komediálního seriálu Flaked (2016, Násoska). Z jejich snímků měl největší divácký ohlas ten první, krasobruslařská veselohra Ledově ostří. – Filmografie: (společná; režie, není-li uvedeno jinak) kr. filmy Angry Boy (1997, Zlostný chlapec; + sc.) a Culture (1997, Kultura; + sc.), příběh dvou distancovaných krasobruslařů, kteří utvoří první mužskou sportovní dvojici, Blades of Glory (2007, Ledově ostří – V) s Willem Ferrellem a Jonem Hederem, romantická komedie o úskalích umělého oplodnění Záměna (2010, The Switch) s Jennifer Anistonovou a Jasonem Batemanem, interaktivní sci-fi seriál The Power Inside (TV-2013, Síla uvnitř; + spol. prod.), financovaný firmami Intel a Toshiba, nenáročná veselohra o záchraně počítačové společnosti před krachem Pařba o Vánocích (2016, Office Christmas Party; + spol. prod.) s Jasonem Batemanem a T.J. Millerem. -mim-