Paradise Trips

barevný, hořká komedie, 15 nepřístupný, 1:2,35, 2–D, DVD-K, Dolby Digital, délka – 90 min.

Původní název: Paradise Trips. Země původu: Belgie, Nizozemsko. Výrobce: Caviar, Climax Films, IJswater Films. S podporou: Enterprise Flanders, Screen Flanders, Flanders Audiovisual Fund, Netherland Film Fund, Centre du Cinéma et de lAudiovisuel de la Fédération Wallonie-Bruxelles. Rok copyrightu: 2015. Premiéra: 2.6.2015. Mluveno: vlámsky (titulky). – Cesta do ráje je někdy hodně klikatá.

Distribuce: Artcam. Lokace: Chorvatsko, Antverpy.

AUTOŘI: Režie: Raf Reyntjens. Scénář: Raf Reyntjens. Kamera: Rik Zang. Architekt: Yves Verstraete. Návrhy kostýmů: Manon Blomová, Mariella Kallenbergová. Masky: Lili Dang-Vuová (+ účesy). Střih: Els Voorspoels. Zvuk: Edy de Cloe, Marco Vermaas (design). Výkonná produkce: Lise Lambertová, Ruben Goots. Producent: Frank Van Passel, Ivy Vanhaeckeová. Koproducent: Marc Bary, Olivier Rausin. Vizuální efekty: Manon Martinová (supervize). Hudba: David van der Heijden. Použitá hudba: různé skladby a písně.

Hrají: Gene Bervoets (Mario Dockers), Jeroen Perceval (Jim Dockers), Noortje Herlaarová (Miranda), Tania van der Sandenová (Linda), Cédric van den Abbeele (Sunny), Line Pilletová (Cindy), Marie Louise Stheinsová (Esmeralda), Pieter Verelst (Lexander), Pascal Maetens (Walther), Hannes Reckelbus (Fox), Charlotte Timmersová (Flora).

České titulky: Natálie Nádassy (Filmprint Digital).

Celovečerní hraný debut belgického režiséra Rafa Reyntjense Paradise Trips (česky Výlety do ráje) je hořkou komedií o zvláštních rodinných vztazích majitele autokaru a stejnojmenné cestovní agentury, Maria Dockerse, který právě odešel do důchodu, nicméně ještě naposledy vyjede se svým nablýskaným vozem. Od samotného počátku je mu jasné, že týdenní cesta kamsi do Chorvatska bude jiná než ty předešlé. Pasažéry totiž tvoří nesourodá skupina pankáčů, která vyráží na letní technopárty. Mario dá cestujícím rázně najevo, že v autokaru platí jeho pravidla, jenže ti na ně neberou zřetel. Navíc vedoucí zájezdu Miranda cestuje se synkem Sunnym po vlastní ose v malém karavanu. Hned po příjezdu do rozjařeného kempu se k odmítavému Mariovi má stará hipísačka Esmeralda. Řidič se dá do řeči se Sunnym. Záhy zjistí, že chlapcovým otcem a Mirandiným přítelem je jeho syn Jim, s nímž už léta nemluví. Kdysi jej coby řádný občan udal jako drogového dealera a syn skončil načas ve vězení. Dockers pochopí, že jeho žena Linda se s Jimovou „rodinou“ tajně stýká. Domnívá se, že cesta byla jejím komplotem s Mirandou. Pozvolna se vyrovnává se skutečností. Sblíží se s Esmeraldou. Když se na koncertu napije od kohosi z pet lahve, sjede se a má různé vize. Ještě v opojení z drogy se pokusí smířit se se synem, který má pořád spory se Sunnym. Rodina se nakonec opravdu usmíří. Linda doma slyší ze záznamníku manželovo vyznání. Zájezd se vrací do Belgie… – Snímek o setkání dvou rozdílných světů (nikoliv ovšem nutně různých generací, protože mezi účastníky technopárty jsou i starší lidé) se v první třetině odvíjí jako road movie, ale pak se odehrává na jednom místě v Chorvatsku, kde se střetává příroda s moderní civilizací v podobě hlučné muziky a neméně hlučných obyvatel divokého kempu. -tbk-

RAF REYNTJENS (nar. 1975) absolvoval v roce 1999 Královský institut divadla, filmu a zvuku v Bruselu (RITS). Prosadil se jako tvůrce reklamních spotů a videoklipů. Spoty často natáčí ve spolupráci s Roelem Mondelaersem pod označením Raf&Roel. Z jeho klipů je nejznámější Papaoutai belgického zpěváka a rappera Stromaeho. Režíroval tři krátké filmy, uvedené na řadě festivalů, než debutoval v celovečerní hrané tvorbě hořkou komedií s prvky road movie Paradise Trips. Krátký válečný film Zákopová krysa byl součástí expozice v newyorském Muzeu moderního umění The Great War: A Cinematic Legacy (Velká válka: Filmové dědictví). Od roku 2012 působí v produkční firmě Caviar. – Filmografie: (režie a scénář, či podíl na něm, není-li uvedeno jinak) kr. filmy About Love (1999, O lásce; + výprava), A Message from Outer Space (2004, Zpráva z vesmíru; spol. r., spol. sc. Roel Mondelaers; + spol. prod.) a Tunnelrat (2008, Zákopová krysa; + střih, koprod.), oba poslední s hercem Matthiasem Schoenaertsem, hořká komedie o cestě penzionovaného majitele autokaru s partou pankáčů do Chorvatska na technopárty, kde se stárnoucí muž setká s odvrženým synem a s vnukem, o němž nevěděl, Paradise Trips (2015, Paradise Trips). -tbk-