Očista: Volební rok

barevný, thriller, 15 přístupnost, 1:2,35, 2–D, zvuk – 5.1, 7.1 (Dolby Digital), dlouhý – 103 min.

Původní název: The Purge: Election Year. Země původu: USA. Výrobce: Platinum Dunes, Blumhouse Production. Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 7.7.2016. Mluveno: anglicky (titulky). – Užijte si noc, kdy je vše dovoleno.

Distribuce: CinemArt (do 7.7.2019). Lokace: USA: Rhode Island – Providence, Woonsocket.

AUTOŘI: Režie: James DeMonaco. Scénář: James DeMonaco. Kamera: Jacques Jouffret. Architekt: Sharon Lomofskyová. Návrhy kostýmů: Elisabeth Vastolaová. Masky: Joe Rossi, Frank Barbosa (účesy). Střih: Todd E. Miller. Zvuk: Jason Fyrberg. Výkonná produkce: Jeanette Volturnoová, Couper Samuelson, Luc Etienne. Producent: Jason Blum, Michael Bay, Andrew Form, Brad Fuller, Sébastien Lemercier. Koproducent: Phillip Dawe. Vizuální efekty: Method Studios, Pixomondo, VFX Legion, Rez-Illusion, Wolverine VFX. Zvláštní efekty: John Ruggieri (koordinátor). Hudba: Nathan Whitehead. Použitá hudba: různé skladby a písně. Koordinátor kaskadérů: Hank Amos.

Hrají: Frank Grillo (Leo), Elizabeth Mitchellová (senátorka Charlie Roanová), Mykelti Williamson (Joe), Kyle Secor (pastor Edwidge Owens), Ethan Phillips (vedoucí), Terry Serpico (Earl Danzinger), Edwin Hodge (Dante Bishop), Adam Cantor (Eric Busmalis), Joseph Julian Soria (Marcos), Betty Gabrielová (Laney), Brittany Mirabileová (Kimmy/vraždící nevěsta), Christopher James Baker (kněz Harmon Jones), Raymond J. Barry (Caleb Warrens).

České titulky: Petr Putna (Filmprint Digital).

Po úspěšných thrillerech, odehrávajících se ve dvacátých letech jednadvacátého století v USA, Očista (2013, The Purge) a Očista: Anarchie (2014, The Purge: Anarchy) natočil režisér a scenárista James DeMonaco se stejnými producenty další díl série Očista: Volební rok. – Očista je státní svátek, při němž jsou během noci povoleny a amnestovány jakékoliv zločiny a vraždění. Policie a lékaři nesmějí zasahovat. Noví otcové zakladatelé tvrdí, že se takto snižuje zločinnost. Za zrušení krvavého svátku bojují kandidátka na prezidentku, mladá senátorka Charlie Roanová, která před osmnácti lety přišla při Očistě o celou rodinu, a afroamerický aktivista Dante Bishop, podle něhož vláda svátek využívá ke snížení počtu chudých a ke svému ekonomickému prospěchu. Proto je na schůzi otců zakladatelů rozhodnuto o jejich „legálním“ odstranění, a tak den před Očistou je zrušeno pravidlo o imunitě státních úředníků. Do země se hrnou vraždící turisté. Ochranka pod vedením bodyguarda Lea (hrdiny druhého dílu série) zabezpečí senátorčin dům. Postarší majitel malého konzumu Joe se chystá s pomocníkem Marcosem bránit obchod před rabováním. Jejich přítelkyně Laney vždy během Očisty vozí raněné do tajné podzemní nemocnice, kterou zřídil Bishop. Otcové zakladatelé a „elita“ města tradičně tráví noc v kostele, kde bude Harmon Jones celebrovat půlnoční očistnou mši. Kvůli zradě Erica a Coupera ze senátorčina týmu do domu vniknou vládní jednotky (NFFA), jimž velí chladnokrevný Earl. Leo a senátorka uniknou, muž je však postřelen. Když jsou na ulici ohrožováni samozvanými vrahy, pomohou jim Joe a Marcos, kteří přivolají Laney. Ta je zaveze do podzemní nemocnice, kde je i Zóna bezpečí pro chudé. Leo a senátorka odhalí, že Dante chystá atentát na prezidentského kandidáta Owense. Chtějí tomu zabránit, ale cestou k chrámu je Charlie unesena žoldáky NFFA. Má být jednou z obětí při očistné mši. Leo, Marcos, Joe, Laney a Dante se svými muži ji na poslední chvíli zachrání a přitom v kostele postříleji kdekoho. Bishop pak na senátorčinu radu Owense nezabije; podle ní by z pastora smrt udělala mučedníka a ona by prohrála volby. Když se v sakristii objeví Harmon a chce senátorku zastřelit, Joe se obětuje. Za dva měsíce vyhraje Charlie volby. Jednotky NFFA reagují na porážku násilnými střety… – Snímek je výjimečně brutální a krvavý, tvůrci opět ukazují, kam až může lidská fantazie zajít, pokud jde o zabíjení. Podle režiséra je hlavním důvodem úspěchu série fakt, že kromě čisté filmové hrůzy nabízí zneklidňující, aktuální otázky. -kat-

JAMES DeMONACO (nar. 1969, Brooklyn, New York) vyrůstal na Staten Islandu a začínal jako amatérský filmař už v jedenácti letech. Studoval na Rutgersově univerzitě v New Jersey a po krátkém pobytu na filmové škole Newyorské univerzity (NYU) začínal v branži psaním scénářů pro televizi. Podílel se na kriminálních seriálech Ryan Caulfield: Year One (1999, Ryan Caulfield: Rok jedna; + spol. nám., spol. prod.) a The Kill Point (2007, Vražedný souboj; + nám., spol. prod. – TV) a také na druhé řadě známého seriálu podle stejnojmenného filmu Crash (2009, Havárie; + spol. prod. – TV). Jako režisér se prosadil úspěšnou sérií brutálních futuristických thrillerů Očista. – Filmografie: (scénář či spolupráce na něm, není-li uvedeno jinak) kr. f. Red (1994; r. Gary Nadeau), Jack (1996, Jack; r. Francis Ford Coppola), Vyjednavač (1998, The Negotiator; r. F. Gary Gray), Assault on Precinct 13 (2005, Přepadení 13. okrsku; r. Jean-François Richet; + spol. prod. – V), Skinwalkers (2006, Vlci; r. Jim Isaac – V); (režie a scénář) prolínající se příběhy tří mužů na okraji zákona Staten Island (2008, Malý New York – V), inspirované vzpomínkami na dětství, drsný thriller z blízké budoucnosti, v němž je jednou ročně na dvanáct hodin amnestován každý zločin, Očista (2013, The Purge), jeho pokračování s jiným příběhem i postavami Očista: Anarchie (2014, The Purge: Anarchy), třetí část série Očista: Volební rok (2016, The Purge: Election Year). -mim-