O kuřatech a lidech

barevný, fantastický, černá komedie, 15 přístupnost, 1:2,35, 2-D, DVD-K, BRD-K, Dolby Atmos, dlouhý – 117 min.

Původní název: Maend & høns. Země původu: Dánsko, SRN. Výrobce: M&M Productions, DCM Productions. Koprodukce: Studio Babelsberg, Film i Väst. Ve spolupráci s FilmFyn, ZDF/Arte, Nadcon Film. S podporou DFI, DR, Eurimages, DFFF, FFA. Rok výroby: 2015. Premiéra: 14.1.2016. Monopol: Film Europe. Mluveno: dánsky (české titulky). – Některá vejce padají příliš daleko od stromu.

AUTOŘI: Scénář: Anders Thomas Jensen. Režie: Anders Thomas Jensen. II. režie: Peter Hjorth. Kamera: Sebastian Blenkov. Hudba: Frans Bak, Jeppe Kaas. Různé skladby a písně. Výprava: Mia Stensgaardová. Kostýmy: Manon Rasmussenová. Střih: Anders Villadsen. Zvuk: (design) Nino Jacobsen; Jakob Garfield-Havsteen. Vizuální efekty: (supervize) Peter Hjorth. Zvláštní efekty: (supervize) Peter Hjorth. Zvláštní maskérské efekty: Morten Jacobsen, Thomas Foldberg. Koordinátor kaskadérů: Deni Jordan. Výkonní producenti: Christoph Fisser, Carl L. Woebcken, Henning Molfenter, Dario Suter, Christoph Daniel, Marc Schmidheiny, Joel Brandeis. Producenti: Kim Magnusson, Tivi Magnusson. České titulky: Helena Březinová (Filmprint Digital).

HERCI: Mads Mikkelsen (Eliáš), David Dencik (Gabriel), Nikolaj Lie Kaas (Řehoř), Søren Malling (František), Nicolas Bro (Josef), Philip Møller (Døds Bo), Ole Thestrup (starosta Flemming Abbott), Bodil Jørgensenová (Ellen Abbottová), Birthe Neumannová (Inger), Kirsten Lehfeldtová (doktorka Abbottová); (hlas) Karen Marie Jensenová (vypravěčka).

Po deseti letech, kdy se věnoval psaní scenářů, se Anders Thomas Jensen ve svém čtvrtém autorském celovečerním snímku, černé komedii O kuřatech a lidech, vrátil k režii i ke svým oblíbeným hercům (mj. Mads Mikkelsen, Nikolaj Lie Kaas, Nicolas Bro, Ole Thestrup), s nimiž pracoval ve svém předchozím filmu Adamova jablka (2005, Adams aebler). – Padesátník Eliáš a o něco mladší Gabriel se po smrti otce z videozáznamu dozvědí, že jsou adoptovaní; každý měl jinou matku, ale obě dvě zemřely. Jejich biologickým otcem byl Evelio Thanatos. Gabriel, který učí na univerzitě evoluční psychologii, zjistí, že Evelio, odborník na kmenové buňky, vyloučený v roce 1966 z akademické obce, žije na ostrově Ork, a tak se tam oba vydají. Ve zchátralém bývalém sanatoriu najdou nevlastní dospělé bratry, Františka, který na potkání mlátí lidi vycpanými zvířaty, Řehoře, toužícího po děvčatech, a obézního Josefa. Ti se chovají k příbuzným nepřátelsky a nepustí je k nemocnému otci. Dojde ke rvačce, po níž Gabriel s Eliášem najdou útočiště u starosty Flemminga a jeho dcery, padesátnice Ellen. Druhý den se pětice sourozenců po další potyčce usmíří a Gabriel a Eliáš se ubytují v sanatoriu. Kromě všudypřítomné drůbeže a králíků je zde plemenný býk Izák VIII. Evelio byl podivín a tyran. Gabriel a Eliáš najdou v otcově pokoji jeho starou mrtvolu. Po pohřbu se Gabriel stane hlavou rodiny a snaží se sourozence socializovat. Všichni kromě Eliáše si díky němu užijí s „děvčaty“ v pečovatelském domě. Po neshodě s Františkem, který zmlátil ředitelku mateřské školky, chce Gabriel odjet s Ellen. Při loučení však zahlédne slepici s kopyty a kuře s oháňkou. V otcově sklepní laboratoře zjistí, že Evelio křížil druhy: Josef je zčásti myš, Řehoř pes, František slepice a Eliáš býk (proto má téměř pořád erekci). Matky všech při porodech, provedených smrtícím císařským řezem, zemřely. Bratři žijí na Orku v domácnosti, v níž nechybí děti, ženy a zvířata… – Žánrově obtížně zařaditelný snímek drží diváka celou dobu v šachu; kromě svérázných protagonistů se svérázným chováním a hláškami přináší černý humor, bizarní momenty a nechybí mu napětí. -kat-