Noční zvířata

barevný, psychologický, kriminální, 15 přístupnost, 1:2,35, 2–D, Dolby Digital 5.1, 7.1, dlouhý – 117 min.

Původní název: Nocturnal Animals. Země původu: USA. Výrobce: Fade To Black, Artina Films (spolupráce), Focus Features (zákazník). Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 24.11.2016. Mluveno: anglicky (titulky). – Láska se beztrestně zahodit nedá.

Distribuce: CinemArt (do 24.11.2019). Lokace: USA: Kalifornie – Los Angeles.

AUTOŘI: Režie: Tom Ford. Předloha: Austin Wright (román Tony and Susan, 1993, česky Noční zrůdy, nakl. Motto, Praha 1995, naposledy jako e-kniha Tony & Susan, nakl. Argo, Praha 2013). Scénář: Tom Ford. Kamera: Seamus McGarvey. Architekt: Shane Valentino. Návrhy kostýmů: Arianne Phillipsová. Masky: Donald Mowat, Yolanda Toussiengová (účesy). Střih: Joan Sobelová. Zvuk: Scott Harber, Lori Doviová, Lon Bender (design zvuku, supervize), Kris Fencke (design zvuku), Leslie Shatz (poradce). Producent: Tom Ford, Robert Salerno. Koproducent: Diane L. Sabatiniová. Vizuální efekty: Case Schatz (supervize), The Third Flor Visualization Studio, Outpost VFX, Rushes, The Flying Colour Company. Zvláštní efekty: Eric Frazier (supervize). Hudba: Abel Korzeniowski. Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Ian Neill (hudební supervize). Koordinátor kaskadérů: Jack Gill.

Hrají: Amy Adamsová (Susan Morrowová), Jake Gyllenhaal (Tony Hastings/Edward Sheffield), Michael Shannon (poručík Bobby Andes), Aaron Taylor-Johnson (Ray Marcus), Isla Fisherová (Laura Hastingsová), Ellie Bamberová (India Hastingsová), Armie Hammer (Hutton Morrow), Karl Glusman (Lou), Rob Aramayo (Turk), Laura Linneyová (Anne Suttonová), Andrea Riseboroughová (Alessia), Michael Sheen (Carlos), India Menuezová (Samantha Morrowová), Imogen Waterhouseová (Chloe), Jena Maloneová (Sage Rossová), Kristin Bauer van Stratenová (Samantha Van Helsingová).

České titulky: Veronika Sysalová (Filmprint Digital).

Ceny: MFF v Benátkách 2016: Stříbrný lev za režii (Tom Ford). Zlatý glóbus: nejlepší herec ve vedlejší roli (Aaron Taylor-Johnson), (nominace) nejlepší režie (Tom Ford), nejlepší scénář (Tom Ford). – Oscar: (nominace) nejlepší herec ve vedlejší roli (Michael Shannon). Cena BAFTA: (nominace) nejlepší film, nejlepší herec (Jake Gyllenhaal), nejlepší herec ve vedlejší roli (Aaron Taylor Johnson), nejlepší scénář-adaptace (Tom Ford), nejlepší kamera (Seamus McGarvey), nejlepší původní hudba (Abel Korzeniowski), nejlepší výprava (Shane Valentino, Meg Everistová), nejlepší masky a účesy (Donald Mowat, Yolanda Toussiengová).

Až jedenáct let po svém úspěšném filmovém debutu Single Man (2005, A Single Man) natočil známý módní návrhář Tom Ford druhý snímek, adaptaci románu Austina Wrighta z roku 1993. Děj přenesl do současnosti a umístil do Los Angeles a západního Texasu. V poměrně sofistikované konstrukci se paralelně odehrávají dva příběhy: kriminální thriller, který z rukopisu bývalého manžela čte atraktivní Susan Morrowová, a zároveň se ve vzpomínkách odvíjí Susanina minulost. – Po vernisáži výstavy, kde jsou „exponáty“ obludně tlusté obstarožní nahé modelky a jejich videa, dostane galeristka Susan Morrowová do své supermoderní vily balíček s rukopisem knihy exmanžela Edwarda Sheffielda. Její současný muž Hutton Morrow, bohatý manažer, má finanční potíže, a žena později pochopí, že je jí nevěrný. – Susan se začte do knihy a zároveň vzpomíná na seznámení s Edwardem, na vzájemné odcizení, na to, jak byla s milencem Huttonem na potratu a jak je pak Edward viděl spolu. Během čtení má telefonický rozhovor s dospělou dcerou a domluví si mailem s Edwardem schůzku. – V knize spisovatel líčí drama Tonyho Hastingse (hraje jej rovněž Jake Gyllenhaal), který se vydá s manželkou Laurou a dospívající dcerou Indiou na dovolenou. V noci mají na silnici v západním Texasu incident s trojicí patrně zfetovaných grázlů. Ti odvezou matku a dceru. Muže nechají v pustině. Tony druhý den vše ohlásí a později najde s policistou Bobbym Andesem mrtvá těla. Zločinci matku a dceru znásilnili a brutálně zabili. – Andes postupně najde jednoho z nich Loua, který je uvězněn. Druhý muž Turk patrně zemřel při loupeži. Třetího grázla Raye Marcuse zadrží Andes po roce s Tonym. Když je zločinec propuštěn pro nedostatek důkazů, přemluví kriminalista, umírající na rakovinu, Tonyho, aby vzali spravedlnost do vlastních rukou. Andes zastřelí Loua při pokusu o útěk a Tony objeví Raye v boudě, kde ke zločinu došlo. Vystřelí na provokujícího zločince, a ten ho srazí pohrabáčem. Když se Tony probere je Ray mrtev. Vypotácí se ven, upadne na pistoli, ta vystřelí a on zemře. – Susan jde na schůzku s Edwardem. V restauraci na něj čeká dlouho a patrně marně… – Název Noční zvířata má více významů: Edward manželce říkal kvůli její nespavosti, že je noční zvíře, zároveň však titul může upomínat na název původního českého vydání Noční zrůdy (což se týká brutálních vrahů). – Amy Adamsová se současně objevuje v hlavní roli špičkové lingvistky, doktorky Banksové, ve sci-fi thrilleru Příchozí (2016, Arrival; r. Denis Villeneuve). -tbk-

TOM FORD (vl. jm. Thomas Carlyle Ford, nar. 27.8.1961, Austin, Texas) pochází z rodiny realitních agentů. Větší část dětství strávil u prarodičů na ranči v texaském Brownwoodu a od jedenácti let vyrůstal v novomexickém Sante Fe, kam se rodina přestěhovala. Začal studovat historii umění na Newyorské univerzitě (NYU), ale po dvou semestrech školu opustil a živil se jako reklamní herec v Los Angeles. Vrátil se do New Yorku, aby studoval architekturu na Parsonsově škole designu. Později však přešel na její pařížskou pobočku a změnil si hlavní předmět na studium módy. Po absolutoriu v roce 1985 pracoval u prominentních oděvních návrhářů Cathy Hardwickové a Perryho Ellise. V roce 1990 přesídlil do Milána a stal se návrhářem ženského odívání u Gucciho. V době, kdy byl kreativním ředitelem (1994-2004), se mu podařilo nejen výrazně změnit image firmy (retro a sex), ale také významně rozšířit nabídku o oděvy pro různé příležitosti a o bytové zařízení. Pak založil vlastní společnost, specializující se na pánskou módu, módní brýle a zkrášlující prostředky. V posledních letech obrátil svůj zájem také k filmu v rámci vlastní společnosti Fade to Black Productions. Oba jeho režijní pokusy, vycházející z literárních předloh, vzbudily zaslouženou pozornost v odborných kruzích i mezi diváky a také získaly řadu ocenění, Single Man mj. nominaci na Cenu ISA za první scénář a za první film a Noční zvířata Velkou cenu poroty na MFF v Benátkách a nominace na Zlatý glóbus a Cenu BAFTA za scénář i za režii. Jeho životním partnerem je od roku 1987 módní novinář Richard Buckley, s nímž se v roce 2014 oženil a s nímž vychovává syna. – Filmografie: (herec) Zoolander (2001, Zoolander; r. Ben Stiller); (režie, není-li uvedeno jinak) citlivá adaptace románu Christophera Isherwooda o anglickém profesorovi, hluboce zasaženém smrtí životního partnera, Single Man (2009, A Single Man; + spol. sc., spol. prod.) s Colinem Firthem, psychologický thriller podle románu Austina Wrighta o galeristce, vykolejené rukopisem románu bývalého manžela, připomínajícím jejich vztah, Noční zvířata (2016, Nocturnal Animals; + sc., spol. prod.) s Amy Adamsovou a Jakem Gyllenhaalem. -mim-