Než jsem tě poznala

barevný, psychologický, romantický, melodrama, adaptace, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2–D, Dolby Digital, dlouhý – 111 min.

Původní název: Me Before You. Země původu: Velká Británie. Výrobce: New Line Cinema, Metro-Goldwyn-Mayer. Pro Warner Bros., Metro-Goldwyn-Mayer. Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 30.6.2016. Mluveno: anglicky (titulky). – Láska si tě najde i tam, kde to čekáš nejmíň.

Distribuce: Forum Film Czech. Lokace: Wales: Pembroke Castle, Pembrokeshire.

AUTOŘI: Režie: Thea Sharrocková. Předloha: Jojo Moyesová (román Me Before You, 2011, česky naposledy Než jsem tě poznala, Ikar, Praha 2016). Scénář: Jojo Moyesová. Kamera: Remi Adefarasin. Architekt: Andrew McAlpine. Návrhy kostýmů: Jill Taylorová. Střih: John Wilson. Zvuk: Tim Fraser. Výkonná produkce: Sue Baden-Powellová. Producent: Karen Rosenfeltová, Alison Owenová. Vizuální efekty: Richard Frazer (supervize), BlueBolt. Hudba: Craig Armstrong, David Donaldson (dodatečná hudba). Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Karen Elliottová (hudební supervize). Koordinátor kaskadérů: James Grogan.

Hrají: Emilia Clarkeová (Lou Clarková), Sam Claflin (Will Traynor), Janet McTeerová (Camilla Traynorová), Charles Dance (Stephen Traynor), Matthew Lewis (Patrick), Stephen Peacocke (Nathan), Jenna Colemanová (Treena Clarková), Brendan Coyle (Bernard Clark), Samantha Spiroová (Josie Clarkeová), Vanessa Kirbyová (Alicia), Ben Lloyd-Hughes (Rupert), Joanna Lumleyová (Mary Rawlinsonová).

České titulky: Helena Čížková (Studio Poeta).

Britská divadelní režisérka Thea Sharrocková debutuje ve filmu adaptací knižního bestselleru Než jsem tě poznala, jehož autorka Jojo Moyesová (nar. 1969) napsala i scénář. V melodramatickém romantickém příběhu s tématem, připomínajícím např. tituly Zemřít mladý (1991, Dying Young; r. Joel Schumacher) nebo Hvězdy nám nepřály (2014, The Fault in Our Stars; r. Josh Boone) gradují svou kariéru Emilia Clarkeová (Hra o trůny) a Sam Claflin (Hunger Games). – Velká Británie, současnost. Bohatý Will Traynor, jenž se rád věnoval adrenalinovým sportům, je ochrnutý poté, co ho srazila motorka. Jeho matka mu najme jako společnici trochu naivní a upřímnou Lou Clarkovou, která dosud pracovala jako servírka na maloměstě u rodinného sídla Traynorových. Dívka, která se musí starat o příbuzné, chodí s místním mladíkem Patrickem. Po počátečních antipatiích se Lou a Will sbližují a pod vzájemným vlivem se i proměňují. Když dívka zjistí, že Will uzavřel s rodiči dohodu, podle níž počká půl roku, než odjede na švýcarskou kliniku kvůli asistované sebevraždě, snaží se ho „vrátit do života“. Oba se zúčastní svatby bývalé Willovy snoubenky a jeho přítele a později vyrazí s ošetřovatelem Nathanem na výlet. Louina snaha však Willa neodradí od původního plánu… – V pařížské kavárně, kterou mladík před úrazem rád navštěvoval, si Lou čte od něj zprávu. Odkázal jí nějaké peníze a chce, aby byla šťastná a aby vyrazila do světa… – Vzhledem k tomu, že autorka napsala pokračování After You (2015, Po tobě), lze předpokládat, že vznikne i další film s hlavní hrdinkou.

THEA SHARROCKOVÁ (vl. jm. Thea Zoe Sharrock, nar. 11.12.1975, Londýn) pochází z novinářské rodiny a část dětství strávila v Keni. Od devíti let navštěvovala Divadelní školu Anny Scherové v Londýně. Nedokončila studia filozofie a francouzštiny na Oxfordské univerzitě, ale absolvovala režisérské kurzy v Royal National Theatre v Londýně. Působila na divadelních scénách v různých funkcích, než se etablovala jako režisérka (mj. Císař Jones, Vítr v topolech, Equus, Po tanci, Jak se vám líbí, Rozmarný duch, Misantrop, Osobní strážce) a umělecká ředitelka (Southwark Playhouse). Pro minisérii shakespearovských historických dramat BBC The Hollow Crown (V kruhu koruny) natočila hru Henry V (2012, Jindřich V. – TV) a pro televizi realizovala též dvě epizody ze seriálu Call the Midwife (Zavolejte porodní sestřičky – TV). V kinematografii debutovala režií romantického melodramatu o sblížení maloměstské dívky a invalidního bohatého mladíka podle bestselleru Jojo Moyesové Než jsem tě poznala (2016, Me Before You) s Emilií Clarkeovou a Samem Claflinem. -tbk-