Nerve: Hra o život

barevný, thriller, adaptace, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2–D, Dolby Digital, dlouhý – 97 min.

Původní název: Nerve. Země původu: USA, Hongkong. Výrobce: Allison Shearmur, Keep Your Head. Pro Lionsgate. Ve spolupráci s TIK Films. Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 8.9.2016. Mluveno: anglicky (titulky). – Vyzýváme tě. Jsi hráč nebo divák?

Distribuce: Freeman Entertainment. Lokace: USA: New York.

AUTOŘI: Režie: Henry Joost, Ariel Schulman. Pomocná režie: Mike Smith (II. režie). Předloha: Jeanne Ryanová (román Nerve, 2012). Scénář: Jessica Sharzerová. Kamera: Michael Simmonds. Architekt: Chris Trujillo. Návrhy kostýmů: Melissa Vargasová. Střih: Jeff McEvoy, Madeleine Gavinová. Zvuk: Thomas Varga. Výkonná produkce: Jeanne Ryanová. Producent: Allison Shearmurová, Anthony Katagas. Koproducent: Charles Miller, Orlee-Rose Straussová, Stephen Meinen. Vizuální efekty: Eran Dinur (supervize). Zvláštní efekty: Drew Jiritano (koordinátor). Hudba: Rob Simonsen. Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturg: Randall Poster (hudební supervize), Meghan Currierová (hudební supervize). Koordinátor kaskadérů: Stephen A. Pope.

Hrají: Emma Robertsová (Vee), Dave Franco (Ian), Juliette Lewisová (Nancy), Emily Meadeová (Sydney), Miles Heizer (Tommy), Kimiko Glennová (Liv), Samira Wileyová (Královna hackerů), Colson Baker (Ty), Marc John Jefferies (Wes), Brian Marc (J.P.).

České titulky: Ondřej Beran (Filmprint Digital).

Po found footage hororech Paranormal Activity 3 (2011, Paranormal Activity 3) a Paranormal Activity 4 (2012, Paranormal Activity 4) je thriller Nerve: Hra o život třetím společným filmem režisérů Henryho Joosta a Ariela Schulmana. – New York, současnost. – Staten Island. Půvabná plachá maturantka Vee Delmonicová dobře fotí, líbí se jí kapitán školního fotbalového mužstva J.P. a bojí se matce Nancy říct, že ji přijali na kalifornskou uměleckou školu (CalArts). Její nejlepší kamarádka Sydney (Syd) je závislá na online hře Nerve, založené na principu vadí nevadí. Účastníci se dělí na diváky a hráče. Diváci v přímém přenosu sledují hráče, plnící úkoly, jež dostali na mobil. Čím více diváků, tím více peněz přijde hráčům na účet. Vee se natruc Syd zaregistruje jako hráčka (@VEE_99). Zamilovaný kamarád Tommy ji varuje: hra se nedá vypnout a je nebezpečná; v Seattlu při ní někdo zemřel. Při první výzvě dívka v restauraci políbí mladíka, který čte její oblíbenou knihu K majáku. I Ian je hráč. Další výzvy je oba nasměrují do luxusního obchodu Bergdorf a do tetovacího salonu. Pak Ian musí jet poslepu na motorce a Vee ho jako spolujezdkyně naviguje. Matka Nancy zjistí, že jim na účtu přibývají peníze. Ian splní další výzvu: na večíreu přivede Vee. Syd tam právě vypadla ze hry, protože nedokázala přelézt ve výšce po žebříku z budovy do budovy. Vee výzvu splní. Když Tommy zjistí, že Ian už hru hrál v Seattlu a že s jeho kamarádkou manipuluje, chce dívka hru ukončit. Zavolá na policii. Poruší tím pravidla a je označená za práskačku. Unesou ji a z účtu zmizí všechny peníze. Vee je teď vězeň. Pro záchranu musí vyhrát finále hry. Ian jí objasní, že s dalším hráčem Tyem hru vzdali v Seattlu, když před nimi jeden hráč spadl z jeřábu. I oni jsou teď vězni. Jedinou šancí pro oba je vyhrát finále, ale Ian nechá vítězství jí. Vee chce Nerve navždy ukončit. Má plán. Spojí se s Tommym a se Sydney. Na ochozech staré přístavní budovy čekají maskovaní diváci. Vee a Ian dostanou zbraně. Zvítězí ten, kdo vystřelí první… Dívka apeluje na diváky. Ale ti chtějí krev. – Tommy s Královnou hackerů upraví kód hry. V aréně se objeví Ty a zastřelí Vee. Záhy každý divák obdrží sms, že se stal spoluviníkem vraždy. Jeden po druhém se odhlašují: Nerve je offline. – Vee v Ianově náručí otevře oči. Šlo o lest domluvenou s Tyem, který střílel slepými. Vee a Ian (pravým jménem Sam) mají nad ránem první rande. – Snímek se odehrává během jedné noci a de facto kopíruje obdobné tituly s hrou na přežití (série Hunger Games či Labyrint). Tvůrci přesvědčivě ukazují, jaká nebezpečí a závislosti zdánlivě nevinné hry na internetu skrývají, avšak to je asi tak všechno. -kat-