Neonový býk

barevný, psychologický, 18 přístupnost, 1:2,35, 2–D, MP4, Dolby Digital 5.1, dlouhý – 101 min.

Původní název: Boi neon. Země původu: Brazílie, Uruguay, Nizozemsko. Výrobce: Desvía Filmes. Koprodukce: Malbicho Cine, Viking Film, Canal Brasil. S podporou: Ancine, Icau, Nederlands Filmfonds. Rok copyrightu: 2015. Premiéra: 14.7.2016. Mluveno: portugalsky (titulky). – Svůdná směs živočišnosti a nezapomenutelné krásy. Brazilský film Gabriela Mascara.

Distribuce: KVIFF Distribution (do 26.10.2025).

AUTOŘI: Režie: Gabriel Mascaro. Scénář: Gabriel Mascaro, Daniel Bandeira (spolupráce na scénáři), César Turim (spolupráce na scénáři), Marcelo Gomes (spolupráce na scénáři). Kamera: Diego García. Architekt: Maíra Mesquitaová. Návrhy kostýmů: Flora Rebolloová. Střih: Fernando Epstein, Eduardo Serrano (dodatečný střih). Zvuk: Fabian Oliver, Mauricio D’Orey. Výkonná produkce: Sandino Saravia Vinay, Marleen Slotová. Producent: Rachel Ellisová. Koproducent: Sandino Saravia Vinay, Marleen Slotová. Hudba: Otávio Santos, Nascinegro & Rachel Bourbon, Claudio Nascimento. Použitá hudba: různé skladby a písně.

Hrají: Juliano Cazarré (Iremar), Alyne Santanaová (Cacá), Maeve Jinkingsová (Galega), Carlos Pessoa (Zé), Vinicíus de Oliveira (Júnior), Samya de Lavorová (Geise), Abigail Pereiraová (Valquíria), Josinaldo de Silva (Negão), Josinaldo Alves (Mário).

České titulky: Zuzana Turková (Filmprint Digital).

Ceny: MFF v Chicagu: Zlatý Hugo za nejlepší film. MFF v Havaně 2015: Zvláštní cena poroty. MFF v Rio de Janeiru 2015: nejlepší film, nejlepší herečka ve vedlejší roli (Alyne Santanaová), nejlepší scénář (Gabriel Mascaro), nejlepší kamera (Diego García). MFF v Benátkách: Zvláštní cena poroty v sekci Benátské horizonty. MFF v Cartageně 2016: nejlepší film.

Druhý celovečerní snímek brazilského filmaře a tvůrce videoartu Gabriela Mascara Neonový býk přináší originální pohled na zvláštní svět lidí ze zákulisí brazilského rodea, zvaného vaquejada. Téměř v paradokumentární formě sleduje jejich každodenní život a kočování po štacích měnícího se kraje na severovýchodě Brazílie, kde zemědělství ustupuje rozvíjejícímu se textilnímu průmyslu. – Iremar pracuje jako honák (vaquero). S kolegy Zém a Negãem se stará o malé stádo býků a při vaquejadách je vypouští do arény. Jejich šéfovou je rázná tanečnice Galega a do party patří i její dcerka Cacá. Všichni cestují a žijí v otlučeném náklaďáku, v němž se převáží také dobytek. Iremar se od ostatních honáků liší tím, že má sen stát se módním návrhářem nebo aspoň získat práci v textilce. Pro Galegu pečlivě připravuje „koňský“ kostým, v němž atraktivní žena vystupuje. Peníze do začátků chce získat tím, že se se Zém pokusí na aukci, kam podloudně vniknou díky známé Valquírii, získat sperma plemenného hřebce, což se jim nezdaří. Majitel drahé klisny si pak najme Zéa na její ošetřování a vymění ho za hezouna Júniora, hrdého na své dlouhé vlasy. Mladík jednou v noci orálně uspokojí Galegu, zatímco Iremar se v textilní továrně pomiluje na střihačském stole s těhotnou Geise, která tu dělá noční hlídačku a se kterou se seznámil jako s dealerkou parfémů. Ráno život pokračuje jako obvykle… – Název je odvozen od hlavní atrakce vaquejady, býka natřeného neonovými barvami, jenž se ve snímku objeví jen v krátkém záběru. Ve filmu, opírajícím se o působivou kameru Diega Garcíi, vystupují etablovaní brazilští herci. Titul byl uveden v předpremiéře v rámci projektu Vary ve vašem kině. -tbk-

GABRIEL MASCARO (nar. 24.9.1983, Recife, Pernambuco, Brazílie) vystudoval obor sociální komunikace na Federální univerzitě v Pernambucu (EFPE). Svou tvůrčí dráhu začínal v roce 2008 jako dokumentarista, přičemž jeho snímky byly uvedeny a oceněny na domácích i zahraničních festivalech. V celovečerní hrané tvorbě debutoval dramatem Srpnové větry. Vedle filmu se věnuje též videoartu; jeho videoinstalace se objevily i v renomovaných galeriích, mj. v Guggenheimově muzeu, v MoMa nebo v Muzeu současného umění v Barceloně. Jeho druhý snímek Neonový býk získal Zvláštní cenu poroty v sekci Benátské horizonty na MFF v Benátkách 2015 a ceny za nejlepší film a za scénář na MFF v Rio de Janeiru 2015. – Filmografie: (režie a scénář, není-li uvedeno jinak) dok. o majitelích legendárního vozu „brouk“ KFZ-1348 (2008; spol. r., spol. sc. Marcelo Pedroso), dok. s rozhovory majitelů luxusních bytů ve velkých brazilských městech Um lugar ao sol (2009, Místo na slunci; + prod.), dok. o rozporech mezi plány urbanistů a obyvatelů měst Avenida Brasilia Formosa (2010; + nám., prod.), kr. anim. f. o brazilském výtvarníkovi As aventuras de Paulo Bruscky (2010, Dobrodružství Paul Brusckyho; + kam., výtvarník, prod., hlas), dok. o sedmi dívkách a jejich týdenní práci v domácnostech Doméstica (2012, Služebné), kr. dok. o neslyšícím mladíkovi, který instaluje do aut zvukové systémy, A onda traz, o vento leva (2014, Vlna přináší, vítr bere; + kam., výprava), celovečerní hraný debut o dívce, která kvůli nemocné babičce opustí město, pracuje na venkově jako traktoristka na kokosové farmě a touží být tatérkou, Ventos de agosto (2014, Srpnový vítr; + kam., kostýmy, herec), uvedený u nás na MFF Ostrava-Kamera-Oko, Sete corações (2014, Sedm srdcí; r. Dea Ferrazová; spol. sc.), snímek o každodenním životě lidí ze zákulisí brazilského rodea Neonový býk (2015, Boi neon). -tbk-