Návštěva

barevný, dokumentární, esej, přístupný, 1:2,35, 2–D, MP4, Dolby Digital, délka – 84 min.

Původní název: The Visit An Alien Encounter. Besøget (dánský název). Země původu: Dánsko, Rakousko, Irsko, Finsko, Norsko, Nizozemsko, Švédsko. Výrobce: Magic Hour Films, NGF Geyrhalterfilm (koprodukce), Venom Film (koprodukce), Mouka Filmi (koprodukce), Indie Film (koprodukce). Ve spolupráci: DR3, VPRO, SVT, YLE. Rok výroby: 2014. Premiéra: 2.5.2016. Mluveno: anglicky (titulky). – Vítejte na naší planetě. Dokumentární sci-fi film Michaela Madsena v kinech a na dafilms.cz.

Rok copyrightu: 2015. Distribuce: MFDF Ji.hlava (do 30.7.2022). S podporou Kreativní Evropa – Media. Lokace: Rakousko: Vídeň.

AUTOŘI: Režie: Michael Madsen. Scénář: Michael Madsen, Jesper Bergman (spolupráce na komentáři). Kamera: Heikki Färm. Střih: Nathan Nugent, Stefan Sundlöf. Zvuk: Peter Albrechtsen (design), øivind Weingaarde. Producent: Lise Lense–Møllerová. Koproducent: Michael Kitzberger, Wolfgang Widerhofer, Nikolaus Geyrhalter, Markus Glaser, Andrew Freedman, Sami Jahnukainen, Carsten Aanonsen. Vizuální efekty: Ed Bruce (supervizor), John O’Connell (3D supervizor), Joe Courtis (2D supervizor).

Hudba: Karsten Fundal. Použitá hudba: Johann Strauss ml. (valčík Na krásném modrém Dunaji), Igor Stravinskij (balet Svěcení jara), Johann Sebastian Bach (cyklus Dobře temperovaný klavír, předehra No. 1. v C), Arvo Pärt (Tabula Rasa). Písně: Space Oddity (hudba: David Bowie, text: David Bowie, zpívá: David Bowie), Ugam (hudba: lidová).

Účinkují: Jacques Arnould, Paul Beaver, dr. Sheryl Bishopová, Michael Boyce, dr. Ernst Fasan, Niklas Hedman, Christopher McKay, Mazlan Othmanová, John Rummel, Vickie Sheriffová, Janos Tisovszky, Doug Vakoch, Chris Welch.

Hrají: Olivier Foissy (NBC důstojník), Leo Schönhofer (zahradník), Birgit Radeschnigová (dvojče), Nicole Radeschnigová (dvojče), Anita Brunnerová (matka s dítětem), Laura Cunsoloová (plačící dítě), Leo Böhm (nahý muž), Liane Lettnerová (nahá žena), Angelo Margiol (chlapec s modelem helikoptéry), Ingrid Gardiková–Sauerzapfová (uklízečka).

České titulky: Libor Nenutil (AZ Translations).

Archivní materiály: Organizace spojených národů, Frank Drake, George F. Mobley, Jodi Cobb, Jon Lomberg, Donne Grosvenor, Národní astronomické a ionosférické centrum Cornellské univerzity, Asociace Ray Manley Shostala, NASA, J. Arthur Herrick, Brian Seed, Lennart Nillsson, Michael Rougier, Ansel Adams, Wayne Miller, Herman Eckeimann, David Harvey, Din Cambell, Nina Leen, Národní zeměpisná společnost, Bruce Dale, Phonogram international, Architect of the Capitol, Evropská vesmírná agentura, Getty Images.

Filmový esej konceptuálního umělce Michaela Madsena Návštěva s podtitulem Setkání s mimozemskou civilizací, o němž se mluví jako o dokumentární sci–fi, je fiktivní (zejména verbální) rekonstrukcí toho, jak by pravděpodobně vypadalo setkání s mimozemskou civilizací. – Několik vědců a předních činovníků z různých evropských národních a mezinárodních institucí (např. OSN a její Úřad pro vesmírné záležitosti, NASA, Evropská vesmírná agentura, ministerstvo obrany Velké Británie, univerzity nebo vědecké ústavy) se ve stylizovaných výpovědích zamýšlejí nad problémem a rekonstruují průběh příletu tvorů z jiných galaxií. Popisují, jak by vypadalo samotné setkání, navázání kontaktu, výzkum a zkoumání jiných tvorů. Dále, co by bylo oznámeno světové veřejnosti, jak by se lidstvo muselo zachovat při případném útoku a jak mimozemšťanům vysvětlit, co to je člověk. Lidé by při styku s nimi museli používat ochranné skafandry a přísná bezpečností opatření, neví se totiž, co by nastalo při setkání dvou rozdílných biologických forem života. Lidstvo se ostatně kontakt pokusilo už navázat sondami Voyager a radioteleskopy. Hrozí však nebezpečí, že cizí formy života o nás budou velmi dobře informované, zatímco lidstvo o nich nebude vědět vůbec nic. – Vizuální působivost některých scén (film je doplněn krátkými ilustračními hranými sekvencemi a archivními materiály) snižuje přílišná rozvláčnost a zdlouhavost. Film, který se hrál na řadě festivalů, byl u nás poprvé uveden 31. října 2015 na MFDF v Jihlavě a dále na festivalech Jeden svět a AFO. České distribuční premiéry 2. května 2016 se zúčastnil Michael Madsen, který tu měl i vlastní masterclass. Snímek je současně uváděn i na internetovém portálu dafilms.cz, kde proběhne i režisérova retrospektiva. –jl–

MICHAEL MADSEN (nar. 1971, Dánsko) se věnuje konceptuálnímu umění, v němž propojuje hudební, výtvarnou i zvukovou produkci a instalaci (např. Sound/Gallery v Kodani). Působí též jako dokumentarista. Externě vyučuje na Královské dánské akademii umění, Dánské filmové škole, Kalifornské univerzitě nebo na univerzitách v Sydney a v Londýně. Ve své filmové tvorbě se zaměřuje především na vědecké dokumenty. Některé z nich byly uvedeny na světových festivalech (např. Sundance, Berlín, Sydney, Varšava a další). Nesmí být zaměňován s americkým hercem Michaelem Madsenem (nar. 1957). – Filmografie: (scénář a režie, není–li uvedeno jinak) střm. dok. f. Himmelnattens kejser – en film om synlighed (2003, Císařská noc – film o viditelnosti; + spol. prod., účinkující), To Damascus – a film on interpretation (2004, Do Damašku – film o výkladu; + spol. kam.), La grande finale (2009, Velké finále; r. Tore Frandsen; spol. as. kam.), Into Eternity – a film for the Future (2010, Na věčnost – film pro budoucnost – V), Middelfart i gennemsnit (2011, Průměrný z průměrných; + kam., střih, prod.), část Halden Prison (Haldenská věznice) z cyklu Cathedrals of Culture (2014, Katedrály kultury), dok. o případném shledání s bytostmi z vesmíru Návštěva (2014, The Visit An Alien Encounter/Besøget). –jl–