My tři, nebo nikdo

barevný, hořká komedie, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2-D, Dolby Digital, dlouhý – 102 min.

Původní název: Nous trois ou rien. Země původu: Francie. Výrobci: Gaumont, Adama Pictures, M6 Films. Rok výroby: 2015. Premiéra: 31.3.2016. Mluveno: francouzsky (české titulky).

Distribuce: Bohemia Motion Pictures.

AUTOŘI: Režie: Kheiron. Scénář: Kheiron [Nouchi Tabib]. Kamera: Jean-François Hensgens. Výprava: Stanislas Reydellet. Kostýmy: Karen Muller Serreauová. Střih: Anny Danchéová. Zvuk: Frédéric de Ravignan. Zvláštní efekty: (supervize) Yves Domenjoud. Výkonní producenti: Frantz Richard, Nabil Ayouch. Producenti: Benjamin Drouin, Alain Goldman, Simon Istolainen, Nicolas Royer, Antoine Stioui.

České titulky: Klára Hrotková (Miloš Sommer – Soundwave).

HERCI: Kheiron (Hibat Tabib), Leïla Bekhtiová (Ferešteh Tabibová), Khereddine Ennasri (Azíz), Mourad Boudaoud (Abdel), Soufiane Guerrab (Elyas), Claudette Vizioli-Walkerová (Jeanette), Adama Bathily (Mamadou), Farida Ouchaniová (Rašída), Margot Bancilhonová (Martine) Gérard Darmon (otec), Zabou Breitmanová (matka), Alexandre Astier (šáh Muhammad Rezá Pahlaví), Kyan Khojandi (Vousáč), Arsène Mosca (vrchní dozorce), Jonathan Cohen (Čokri), Eriq Ebouaney (Adama), Carole Francková (Catherine Hanriotová), Michel Vuillermoz (Daniel Bioton), Camélia Jordanaová (Maryam).

CENY: MFF Tokio 2015: Zvláštní cena poroty. – César: (nominace) nejlepší debut.

Populárního francouzského komika, herce a rappera íránského původu, který vystupuje pod pseudonymem Kheiron, mohli čeští diváci zaregistrovat v komedii Jako malí kluci (2013, Les gamins). Filmem My tři, nebo nikdo debutoval jako režisér, scenárista, producent i herec v hlavní roli. Vypráví v něm příběh svých rodičů, kteří kvůli politické situaci opustili Írán a vydali se hledat štěstí na předměstí Paříže. Kheiron si v divácky úspěšném filmu zahrál svého otce, zatímco jeho matku ztvárnila francouzská herečka s alžírskými kořeny Leïla Bekhtiová. – Rok 1955, vesnice na jihovýchodě Íránu. Hibat je v rodině jedním z dvanácti dětí. Absolvuje základní, střední i vysokou školu a počátkem 70. let se stane právníkem a aktivním oponentem režimu šáha Pahlavího. Je odsouzen k deseti rokům vězení, kde je týrán. Získá si respekt spoluvězňů i odpůrců režimu, pro něž se stane symbolem vzdoru. Po vyhlášení amnestie pro politické vězně je Hibat propuštěn. Po islámské revoluci a nastolení diktatury ajatolláha Chomejního pokračuje Hibat v organizování komunistického odboje. Ožení se se zdravotní sestrou Ferešteh. Mají syna Manochera. V roce 1984 rodina emigruje do Francie a získá tam politický azyl. Nové útočiště najde v departmentu Seine-Saint-Denis. Hibat dokončí právnické vzdělání. Spolupracuje se starostou města Pierrefitte, který chce vybudovat sociální centrum pro přistěhovalce. Hibat a Ferešteh jsou přes počáteční neshody úspěšní ve snaze při zlepšování životních podmínek multietnické přistěhovalecké komunity. Hibat má dostat Řád cti. Na synovo sdělení, že v den předávání vyznamenání nebude mít čas, reaguje ujištěním, že se zúčastní buď „všichni tři, nebo nikdo.“ – Před závěrečnými titulky jsou fotografie, jak události vypadaly ve skutečnosti, a jak ve filmu. Nechybí zmínka o dalších osudech aktérů. – Humanistická hořká komedie se s lehkostí, která hraničí s naivitou, dotýká aktuální migrační problematiky a předkládá poněkud idealistický obraz bezproblémového soužití odlišných kultur. -mrš-

KHEIRON (vl. jm. Nouchi Tabib, nar. 21.11.1982, Teherán) je synem íránského právníka, autora sociologických publikací a experta na problematiku násilí a mediace Hibata Tabiba. V roce 1983 s ním rodiče emigrovali do Francie, kde získali politický azyl. Věnoval se výchově v rámci programu zaměřeného na záškoláctví. V roce 2006 se již pod svým uměleckým jménem Kheiron stal přispěvatelem humoristického TV pořadu Jamel Comedy Club, zaměřeného zejména na stand-up výstupy. Přispíval i do dalších pořadů, objevil se v minisérii Bref (2011-2012) a v roce 2011 založil s dalšími francouzskými humoristy a komiky „laboratoř vtipu“ Le Bordel Club. Vystupuje v divadlech s vlastním pořadem Libre éducation. Kromě stand-up vystoupení se uplatnil i jako rapper (v roce 2015 vydal album Entre vos mains). Ve filmu se objevil jako herec v komedii Jako malí kluci (2013, Les gamins; r. Anthony Marciano) a jako režisér debutoval autorskou hořkou komedií My tři, nebo nikdo (2015, Nous trois ou rien; + sc., herec), v níž zpracoval příběh svého otce (jehož sám představuje) od odboje v Íránu až po emigraci a první léta života ve Francii. -tbk-