Muž jménem Ove

barevný, smutná komedie, adaptace, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2–D, DVD-K, BRD-K, MP4, Dolby Digital, dlouhý – 116 min.

Původní název: En man som heter Ove. Země původu: Švédsko. Výrobce: Tre Vänner Produktion, Film i Väst (koprodukce), Nordisk Film (koprodukce), Sveriges Television (koprodukce), Nordsvensk filmunderhållning (koprodukce), Fantefilm (koprodukce), Nordisk Film-& TV-fond (podpora), Norsk Filminstitutt (podpora). Rok copyrightu: 2015. Premiéra: 10.11.2016. Mluveno: švédsky, persky (titulky). – Podle bestselleru Fredrika Backmana.

Distribuce: AČFK (do 30.5.2023). Lokace: Švédsko: Trollhättan, Uddevalla, Göteborg.

AUTOŘI: Režie: Hannes Holm. Předloha: Fredrik Backman (román En man som heter Ove, 2012, česky naposledy Muž jménem Ove, nakl. Host, Brno 2015). Scénář: Hannes Holm. Kamera: Göran Hallberg. Architekt: Jan Olof Ågren. Návrhy kostýmů: Camilla Olai-Lindblomová, Hanne Iveland Henriksbøová. Masky: Eva Von Bahrová, Love Larson. Střih: Fredrik Morheden. Zvuk: Henric Andersson, Hugo Ekornes (design). Výkonná produkce: Fredrik Wikström, Michael Hjorth. Producent: Annica Bellanderová, Nicklas Wikström Nicastro. Vizuální efekty: Tor-Björn Olsson, Elin Hallbergová, Important Looking Pirates. Zvláštní efekty: Panorama SFX. Hudba: Gaute Storaas. Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Magnus Palmborg (hudební supervize). Koordinátor kaskadérů: Kimmo Rajala.

Hrají: Rolf Lassgård (Ove), Bahar Parsová (Parvaneh), Filip Berg (mladý Ove), Ida Engvollová (Sonja), Tobias Almborg (Patrick), Klas Wiljergård (Jimmy), Chatarina Larssonová (Anita), Börje Lundberg (Rune), Stefan Gödicke (Oveův otec), Johan Widerberg (kravaťák), Anna-Lena Bergelinová (novinářka Lena), Nelly Jamaraniová (Sepideh), Zozan Akgünová (Nasanin), Simon Edenroth (Adrian), Poyan Karimi (Mirsad).

České titulky: Helena Rejžková (Linguafilm).

Ceny: Evropské filmové ceny: Evropská komedie roku. Oscar: (nominace) nejlepší cizojazyčný film (Hannes Holm), nejlepší masky a účesy (Eva Von Bahrová, Love Larson). Cena Zlatý brouk: nejlepší herec (Rolf Lassgård), nejlepší masky (Eva von Bahrová, Love Larson), Cena diváků; (nominace) nejlepší film, nejlepší kamera (Göran Hallberg), nejlepší herečka ve vedlejší roli Bahar Parsová), nejlepší vizuální efekty (Tor-Bjorn Olsson).

Smutná komedie režiséra a scenáristy Hannese Holma Muž jménem Ove je adaptací úspěšného románového debutu bloggera a sloupkaře švédského deníku Metro Fredrika Backmana (nar. 1981). – Devětapadesátiletý Ove je půl roku vdovcem. Den co den nosí kytici na hrob milované ženy Sonji. V továrně, kde pracoval třiačtyřicet let, dostal výpověď. Každé ráno vyráží na obchůzku, zda je na malém sídlišti rodinných domků vše podle stanov, k sousedům se chová neurvale a nesnáší kravaťáky. Když se chce oběsit, vyruší ho nový soused Patrick s těhotnou pákistánskou manželkou Parvaneh a s dcerkami Sepideh a Nasanin. Ani podruhé to nevyjde: sousedé si přijdou půjčit žebřík. Otravu výfukovým plynem v garáži překazí Parvaneh s prosbou, aby ji odvezl i s dětmi do nemocnice za manželem, který spadl. – Při sebevražedných pokusech se Ovemu vybavuje minulost. Vyrůstal s otcem, který pracoval na nádraží a vzbudil v něm vášeň pro auta. Když Ove odmaturoval, přejel otce před jeho očima vlak. Osiřelý mladík se ve vlaku na první pohled zamiloval do Sonji, která studovala na učitelku. – Vdovec se chystá skočit pod vlak, ale místo toho vytáhne z kolejiště mladého sebevraha. U manželčina hrobu si stěžuje, že není snadné vzít si život. – Ove učí Parvaneh řídit a empatická žena se o něm dozvídá víc. Manželé kdysi po nehodě autobusu přišli o dítě. Sonja, odkázaná na invalidní vozík, získala místo, až když pro ni manžel u školy udělal rampu. Vdovec sice hudrá, ale pomáhá i dalším sousedům. Parvaneh porodí chlapečka. Ten dostane kolíbku, kterou Ove dávno udělal. Za několik let Ove, jehož sousedi „adoptovali“ jako dědečka, zemře ve spánku. V dopise Parvaneh zanechá přesné instrukce k pohřbu i k dědictví. V kupé se Ove setká se Sonjou. – Snímek, odehrávající se v několika časových rovinách, mísí humorné, černohumorné i dojemné momenty. Protagonista působí jako zavilý misantrop, ale jeho brutálně upřímné komentáře jsou vtipně trefné a s každým flashbackem vychází najevo, jak zdání klame. Ke snímku, připomínajícímu další severské tituly, věnované stárnoucím či starým mužům, je připojen animovaný předfilm Čím víc vím (2015, r. Marek Náprstek). -kat-

HANNES HOLM (nar. 26.11.1962, Lidingö, Stockholm) začínal ve scenáristické a režisérské dvojici s Månsem Herngrenem (nar. 1965), s nímž se věnovali komediálním TV seriálům, jako byly Bröderna Olsson (1987, Bratři Olssonovi), S*M*A*S*H* (1990), PTV – Penetrerings (1991) a En fot i graven (2001, Jednou nohou v hrobě). Jejich celovečerním filmovým debutem byla v roce 1995 komedie Jeden z milionu, po níž následoval velký hit Adam & Eva. Kromě práce pro televizi se věnovali též natáčení reklamních spotů. Jako svůj první samostatný film natočil Holm v roce 2007 hořkou komedii Úžasná a milovaná. Největšího úspěchu zatím dosáhl adaptací stejnojmenného bestselleru Fredrika Backmana Muž jménem Ove, jež získala Evropskou filmovou cenu (EFA) za evropskou komedii roku a diváckou cenu v rámci švédských výročních cen Zlatý brouk a byla nominována na Oscary za cizojazyčný film a za masky. V mládí si Holm zahrál v několika filmech či seriálech; ve snímku Inter Rail měl dokonce jednu z hlavních rolí. – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) komedie o muži, vyhozeném z práce a rozhodnutém udělat cokoliv, aby se mohl vrátit zpět, En på milionen (1995, Jeden z milionu; spol. r., spol. sc. Måns Herngren), hořká komedie o manželských peripetiích Adam & Eva (1997; spol. r., spol. sc. Måns Herngren – TV), kr. f. Kontakt. Snow (1998; spol. r. Måns Herngren), komedie Det blir aldrig som man tänkt sig (2000, Všechno je vždycky jinak, než by člověk chtěl; spol. r., spol. sc. Måns Herngren), komedie o muži, který vyrazí na abiturientský večírek z cílem získat bývalou spolužačku, Klassfesten (2002, Třídní sraz; spol. r., spol. sc. Måns Herngren), hořká komedie o dvou bratrech a jejich rodinách Varannan vecka (2006, Každý druhý týden; spol. r., spol. sc. Måns Herngren, Felix Herngren, Hans Ingemasson), hořká komedie o herečce, která musí předstírat, že je také akrobatkou, Underbar och älskad av alla (och på jobbet går dek också bra) (2007, Úžasná a milovaná – TV), prázdninový příběh, inspirovaný skutečným kriminálním případem, Himlen är oskyldigt blå (2010, Za modrým nebem; + sc. – TV), prázdninová komedie o dospívajícím chlapci a jeho rodině Sune i Grekland (2012, Sune v Řecku – all inclusive; + spol. sc.) a její pokračování, tentokrát v Itálii, Sune på bilsemester (2013, Sune na cestách; + spol. sc.), hořká komedie o starém morousovi s dobrým srdcem Muž jménem Ove (2016, En man som heter Ove; + sc.); (herec, není-li uvedeno jinak) Inter Rail (1981; r. Birgitta Svenssonová), Två solkiga blondiner (1984, Dvě špinavé blondýnky; r. Birgitte Svenssonová), anim. f. I skog och mark (1990, V lesích a polích; r. Johan Hageläck; hlas). -tbk-