Mustang

barevný, psychologický, přístupný, 1:2,35, 2–D, Dolby Digital, délka – 97 min.

Původní název: Mustang. Země původu: Francie, Německo, Turecko. Výrobce: CG Cinema, Vistamar Filmproduktion, Uhland Film, BAM Film, Kinology. S účastí: Canal Plus, Ciné Plus, ZDF/Arte. Rok copyrightu: 2015. Premiéra: 24.3.2016. Distribuce: Artcam. Mluveno: turecky (titulky). – Pět sester bojuje za svobodu a právo na lásku.

AUTOŘI: Režie: Deniz Gamze Ergüvenová. Scénář: Deniz Gamze Ergüvenová, Alice Winocourová. Kamera: David Chizallet, Ersin Gök. Architekt: Türker Isci. Návrhy kostýmů: Selin Sözenová. Střih: Mathilde Van de Moortelová. Zvuk: Ibrahim Gök, Damien Guillaume, Olivier Goinard. Producent: Charles Gillibert. Koproducent: Frank Henschke, Anja Uhlandová, Mine Vargiová. Vizuální efekty: Anthony Lestremau (supervize). Hudba: Warren Ellis. Použitá hudba: různé skladby a písně.

Hrají: Günes Sensoyová (Lale), Doga Zeynep Dogusluová (Nur), Tugba Sunguroglu (Selma), Elit Iscanová (Ece), Ilayda Akdoganová (Sonay), Nihal G. Koldasová (babička), Ayberk Pekcan (Erol), Burak Yigit (Yasin), Bahar Kerimoglu (Dilek), Erol Afsin (Osman), Enes Sürüm (Ekin).

České titulky: Sub-Ti Londýn.

CENY: MFF v Cannes: Cena Label Europa Cinemas. MFF v Chicagu: Cena diváků za cizojazyčný film. MFF ve Valladolidu: Stříbrný klas za nejlepší film, Cena FIPRESCI, Cena Pilar Miróové pro začínajícího režiséra (Deniz Gamze Ergüvenová), Cena diváků. César: nejlepší debut (Deniz Gamze Ergüvenová), nejlepší původní scénář (Deniz Gamze Ergüvenová, Alice Winocourová), nejlepší původní hudba (Warren Ellis), nejlepší střih (Mathilde Van de Moortelová); (nominace) nejlepší film, nejlepší režie (Deniz Gamze Ergüvenová), nejlepší kamera (David Chizallet, Ersin Gök), nejlepší kostýmy (Selin Sözenová), nejlepší zvuk (Ibrahim Gök, Damien Guillaume, Olivier Goinard). Filmová cena Evropského parlamentu LUX 2015. Evropské filmové ceny: Evropský objev roku (Deniz Gamze Ergüvenová); (nominace) Evropský film roku. Cena Goya: nejlepší evropský film. Cena NBR: Cena za svobodné vyjádření. – Oscar, Zlatý glóbus: (nominace) nejlepší cizojazyčný film. Cena BAFTA: (nominace) nejlepší cizojazyčný film.

Celovečerní debut turecké filmařky žijící ve Francii Deniz Gamze Ergüvenové s názvem Mustang patří k nejúspěšnějším mezinárodním projektům loňské sezony a je pozoruhodným příspěvkem k problémům ženské emancipace v Turecku. Děj se odehrává v současnosti v zapadlé vesnici u Černého moře na severu země. – Žáci se na konci školy loučí s učitelkou, která se stěhuje do Istanbulu. Cestou domů se dívky vykoupou s chlapci v moři a přitom dovádějí. Pět sester, které po smrti rodičů před deseti lety vychovává babička, z toho má velkou nepříjemnost. Strýc Erol odveze ty nejstarší na prohlídku ke gynekologovi. Panenství je jedinou devizou dívky na vdávání. Příbuzní učiní další opatření. Sestry musejí chodit ve strohých jednobarevných šatech, přijdou o šminky i o mobily. Jsou uzavřeny v domě, z něhož nesmějí ani na krok. O jejich výchovu se starají tety: učí je vařit a starat se o domácnost. Snad nejhůře snáší domácí vězení nejmladší Lale, která je velmi svobodomyslná. Přemluví sestry, aby utekly na fotbalové utkání. Mladý řidič pick-upu Yasin jim pomůže dohonit autobus s dalšími fanynkami. Tety vidí dívky v televizním přenosu a jedna z nich raději poškodí transformátor, takže v celé vesnici vypadne proud a muži zápas nevidí. Následují sankce. Dům se promění v zamřížovanou pevnost. Začnou chodit nápadníci. Nejstarší, asi sedmnáctiletá Sonay, si prosadí svatbu se svým hochem Ekinem, ale další Selma musí přijmout za ženicha dohozeného Osmana. Jeho rodina po svatební noci odveze novomanželku ke gynekologovi, protože nekrvácela. Lékař zjistí, že má anomální panenskou blánu a pomůže jí. – Další z nevěst, Ece, se pomiluje ve městě, kam ji se zbylými sestrami vzal Erol, s náhodným mladíkem a později se doma zastřelí. – Po pohřbu Lale přemluví sestru Nur, kterou zneužívá Erol, stejně jako zneužíval Ece, (což babička ví) a která je na řadě, aby utekly. Pro Nur je vybrán ženich, ale když svatebčané přijdou, dívky se zabarikádují v domě. Zatímco se muži dobývají dovnitř, podaří se jim utéct a odjet v Erolově autě (Yasin naučil Lale při jejích krátkých tajných útěcích trochu řídit). Havarují a musejí se schovat před pronásledovateli. Yasin je odveze k autobusu. Dívky dorazí do Istanbulu. Lale vyhledá svou učitelku, která se s ní obejme… – Název snímku zvolila režisérka záměrně: její hrdinky jsou prý stejně nezkrotné a divoké jako mustang. Podle jejích slov se „i příběh samotný žene vpřed tryskem jako divoký kůň a tato energie je srdcem mého filmu“. Ve výsledném díle jsou vzácně vyvážené humorné okamžiky s tragickými a s napínavými situacemi. Jeho kladem jsou také autentické dívčí herecké výkony a hudba Warrena Ellise. -tbk-

DENIZ GAMZE ERGÜVENOVÁ (nar. 4.6.1978, Ankara) strávila převážnou část dospívání v USA a ve Francii, kde absolvovala pařížskou filmovou školu La Fémis (2008) a kde také žije. Vzbudila pozornost již svým absolventským krátkým filmem Kapka vody, uvedeným na MFF v Cannes a oceněným Leopardem zítřka na MFF v Locarnu. Dlouhou dobu připravovala velký projekt Králové o nepokojích v Los Angeles po brutálním policejním zákroku v roce 1992, ale místo něj zatím natočila velmi úspěšný komornější snímek Mustang, nominovaný na Oscara a na Zlatý glóbus za cizojazyčný film a oceněný Filmovou cenou Evropského parlamentu LUX 2015, Evropskou filmovou cenou pro objev roku, čtyřmi Césary (mj. za debut a za scénář), cenou Goya za nejlepší evropský film nebo Stříbrným klasem za nejlepší film, Cenou FIPRESCI a Cenou Pilar Miróové pro začínajícího filmaře na MFF ve Valladolidu. Filmografie: (režie a podíl na scénáři, není-li uvedeno jinak) kr. filmy Mon trajet préféré (2006, Moje oblíbená cesta) a Bir damla su (2006, Kapka vody; + herečka), příběh pěti sester, uzavřených příbuznými ve venkovském domě kvůli dodržení tradic, Mustang (2015, Mustang); (herečka) segment Recrudenscence (Zhoršení; r. Olivier Assayas) z filmu Chacun son cinéma ou Ce petit coup au coeur quand la lumière s’éteint et que le film commence (2007, Každému jeho film), Agustine (2012; r. Alice Winocourová), střm. f. The Capsule (2012, Kapsle; r. Athina Rachel Tsangariová). -tbk-