Mrzout

barevný, hořká komedie, adaptace, 15 přístupnost, 1:2,35, 2-D, DVD-K, BRD-K, Dolby Digital, dlouhý – 104 min.

Původní název: Mielensäpahoittaja. Země původu: Finsko, Island. Výrobce: Solar Films. Koprodukce: Kisi Production, Neutrinos Productions. S podporou Finnish Film Foundation, Icelandic Film Centre, Nordisk Film & TV Fund, MTV3 Finland, Nordisk Film. Rok výroby: 2014. Premiéra: 4.2.2016. Monopol: Film Europe. Mluveno: finsky, rusky (české titulky). – Dědek, který vám zaručeně zkazí den.

AUTOŘI: Námět: (neuveden) Tuomas Kyrö – kniha Mielensäpahoittaja (2010, Mrzout). Scénář: Tuomas Kyrö, Dome Karukoski. Režie: Dome Karukoski. Kamera: Pini Hellstedt. Hudba: Hilmar Örn Hilmarsson. Různé skladby a písně. Výprava: Betsy Ångerman-Engströmová. Kostýmy: Anna Vilppunenová. Střih: Harri Ylönen. Zvuk: Tuomas Klaavo. Koordinátor kaskadérů: Juha Pursiainen. Producenti: Markus Selin, Jukka Helle. Koproducenti: Ingvar Thordarson, Júlíus Kemp. České titulky: Viola Čapková-Parente (Filmprint Digital).

HERCI: Antti Litja (Mrzout), Petra Freyová (manželka), Mari Perankoskiová (snacha), Iikka Forrs (syn), Mikko Neuvonen (Stinde), Viktor Drevickij (Sergej), Bruno Puolakainen (Tarasenko), Alina Tomnikovová (Ludmila), Kari Ketonen (Sakke Intonen).

CENY: Finské výroční ceny Jussi: nejlepší herec (Antti Litja); (nominace) nejlepší film, nejlepší režie (Dome Karukoski).

Hořká komedie Domea Karukoskiho Mrzout vznikla podle první z několika ve Finsku populárních knih Tuomase Kyröa. Titulním hrdinou je starý venkovan, věčně si stěžující na svět i na lidi a žijící v minulosti. V jádru je to vnímavý a zkušený muž, ovšem s mnoha vrtochy, jež ztěžují život nejen jemu, ale i jeho nejbližším. – Sedmdesátník Mrzout (s neodlučitelnou medvědí ušankou) musí kvůli úrazu nohy opustit venkov a odjet do Helsinek ke snaše do moderního domu. Jeho městský syn se zatím bude starat o hospodářství. Snacha Liisa je dobře placená manažerka. Věčně brblající tchán jí jde na nervy. Musí ho ráno vzít na letiště, kam jede pro ruské klienty, a pak i do kanceláře. Stařec, který má o Rusech své mínění, se nevybíravě vmísí do jednání, jež neprobíhá dobře. Rusové nabízejí o polovinu méně, než byla původní dohoda. Mrzout se s nimi baví. Vezme je dokonce do lesa a pak s nimi popíjí v ruské restauraci. Z obchodu však nakonec kvůli němu sejde a snacha zuří. Starý osloví v parku mladého bezdomovce Stindeho a vezme ho s sebou. Dá mu najíst a mladík za to čistí okapy. Syn se musí kvůli rozčilené ženě vrátit domů. Liisa se kvůli Stindemu vzteká. Mrzout ho nechá spát na zemi ve svém pokoji, ale ráno zjistí, že ho mladík okradl. Rozhodne se pokácet dub před domem. Syn, který je vegetarián a tak trochu nekňuba, se stará o domácnost a tři malé dcery. Chce strom porazit sám, ale rozbije skleník. Otec slyší večer jeho hádku se snachou. Odejde a přihlásí se v nemocnici. Občas vzpomíná na to, jak ho na půl roku opustila manželka, když odmítal více topit. – Mrzout se vrátí k synovi, zatímco snacha odešla do hotelu. Po čase se však žena vrátí a omluví se manželovi. Obejme i tchána a ukáže mu smlouvu s Rusy. Rodina je pohromadě. – Starý se vrací na venkov. Navštíví manželku v pečovatelském domě. Chce, aby se vrátila domů… – Tvůrci ve snímku používají archivní záběry a také krátké flashbacky z hrdinova života. Důležitou složkou je také Mrzoutův vnitřní monolog. -tbk-

DOME KARUKOSKI (vl. jm. Thomas Karukoski, nar. 29.12.1976, Nikósie, Kypr) je synem finsko-švédské novinářky Ritvy Karukoskiové a amerického herce George Dickersona (nar. 1933). Ve Finsku žije od svých pěti let. Vystudoval režii na Univerzitě umění a designu v Helsinkách. Upozornil na sebe již svým absolventským snímkem Holka, ty jsi hvězda (2005), oceněným norskou výroční cenou Amanda za nejlepší debut a nominovaném na výroční finskou cenu Jussi za nejlepší film. Následovalo několik dalších úspěšných a oceňovaných titulů; např. za Domov šedých motýlů a Laponskou odyseu získal mj. ceny Jussi za režii a ve druhém případě i za nejlepší film. Pracuje též pro televizi i pro reklamu. Patří k nejpopulárnějším finským filmařům. Jako hráč a trenér se věnoval americkému fotbalu a florbalu. – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) hudební snímek o dívce, která kvůli rodičům studuje medicínu, ale touží po kariéře zpěvačky, Tyttö sinä olet tähti (2005, Holka, ty jsi hvězda; + herec), psychologické drama čtrnáctiletého chlapce, umístěného do ostrovního dětského domova, Tummien perhosten koti (2008, Domov šedých motýlů; + spol. sc, herec – V), příběh dvou dívek, které opustí věřící venkovskou komunitu a vydají se do velkoměsta, Kielletty hedelmä (2009, Zakázané ovoce – V), komediální road movie o třech mladících ze severu Finska, snažících se urychleně sehnat satelit, Nappapiirin sankarit (2010, Laponská odysea), kr. snímek z nairobského slumu Burungo (2011; spol. r. Pamela Toliová; + spol. sc., herec), kr. f. Valtatie 13 (TV-2O12, Dálnice 13; + spol. sc.), drama o setkání drsného neonacisty s mladou ženou a jejím synkem s černošskou krví, Lví srdce (2013, Leijonasydän), kr. f. Yhteispeli (2013, Týmová hra), Tumman veden päällä (2013, Temné vody; r. Peter Franzén; herec), komedie o starém nevrlém venkovanovi, který musí kvůli zranění odjet na čas do Helsinek k synovi a snaše, Mrzout (2014, Mielensäpahoittaja; + spol. sc.); (podíl na produkci, není-li uvedeno jinak) Placebo (2014; r. Abhay Kumar), Päin seinää (2014, Čelem proti zdi; r. Antti Heikki Pesonen), Napapiirin sankarit 2 (2015, Laponská odysea 2; r. Teppo Airaksinen), Onnenonkija (2016, Zlatokop; Ville Jankeri). -tbk-