Mimoni jsou sekáči

barevný, animovaný, groteska, přístupný, 1:2,35, 2–D, Dolby Digital, krátký – 5 min.

Původní název: Mower Minions. Země původu: USA. Výrobce: Illumination Entertaiment. Pro Universal Pictures. Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 11.8.2016. Mluveno: česky (dabováno).

Distribuce: CinemArt (do 11.8.2019).

AUTOŘI: Režie: Bruno Chauffard, Glenn McCoy. Scénář: Glenn McCoy, Dave Rosenbaum. Výtvarník: Anne Laure Toová. Střih: Gillard Carmell, Eric Osmond. Zvuk: Dennis Leonard (supervize). Výkonná produkce: Chris Renaud. Producent: Chris Meledandri, Janet Healyová. Animace: Nicolas Bauduin (supervize), Audrey Fobisová (supervize). Hudba: Michael Gatt.

Hlasy: Jody Gelbová (stará dáma), Dave Rosenbaum (Dave), Pierre Coffi (Mimoni), Eric Osmond, Chris Renaud.

Dabing: Eva Spoustová (stará dáma), Jan Vondráček (prodejce), Martin Janouš (Larry), Zdeněk Štěpán (starý pán), Nikola Votočková (Barbora), Braňo Holliček (Mimoni).

Překlad české verze: Vojtěch Kostiha. Režie české verze: Zdeněk Štěpán (Studio Virtual).

Krátká animovaná groteska Mimoni jsou sekáči je režisérským debutem animátorů Bruna Chauffarda a Glenna McCoye. Její protagonisté, malí žlutí Mimoni se poprvé objevili ve snímcích Chrise Renauda a Pierra Coffina Já, padouch (2010, Despicable Me.) a Já, padouch 2 (2013, Despicable Me 2. Pro velký úspěch se dočkali samostatného celovečerního snímku (prequelu) Mimoni (2015, Minions; r. Kyle Balda, Pierre Coffin), v němž vyšlo najevo, odkud pocházejí; vznikly s nimi mj. i počítačové hry, hračky a několik krátkých filmů – Banana (2010, Banán; r. Kyle Balda, Samuel Tourneux), Panic in the Mailroom (2013, Panika v podatelně; r. Fabrice Joubert, Mark OHare) či Minions: Mini-Movie Competition (2015, Mimoni: Malá filmová soutěž; r. Kyle Balda, Julien Soret). – Mimoně okouzlí v teleshoppingu mixér na banány, jenže na něj nemají peníze. Z okna zahlédnou paní, platící zahradníkovi. Vyrazí ven a odjíždějícímu muži odpojí přívěs se zahradnickým nářadím. S ním pak nabídnou služby staříkům a stařenkám na verandě pečovatelského domu a pustí se do práce. Na pozemku záhy vypukne chaos. Zvládnout zahradní pomůcky (např. sekačku nebo hadici) je nad jejich síly, a tak nadělají víc škody než užitku a sami nezůstanou bez úrazů. Senioři se při jejich sledování mohou potrhat smíchy a odmění je velkou sklenicí plnou centů. Vyčerpaní „zahradníci“ už nemají sílu zapnout zakoupený mixér. Když však v televizi vidí nabídku na vylepšený a dražší model, zmátoří se a spěchají ven… – Vynalézavá akční hříčka (připomínající „aktivity“ našich Pata a Mata) pobaví bizarními a vtipnými situacemi. – Snímek je uváděn před rodinným animovaným filmem Tajný život mazlíčků (2016, The Secret Life of Pets; r. Chris Renaud, Yarrow Cheney). -kat-