Mělčiny

barevný, thriller, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2–D, Dolby Digital 5.1, dlouhý – 87 min.

Původní název: The Shallows. Země původu: USA. Výrobce: Weimaraner Republic Pictures, Ombra Films. Pro Columbia Pictures. Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 11.8.2016. Mluveno: anglicky, španělsky (titulky). – Den na pláži přímo k sežrání.

Distribuce: Falcon (do 10.8.2018). Lokace: Austrálie – Ostrov lorda Howa (Nový Jižní Wales), Mount Tamborine (Queensland).

AUTOŘI: Režie: Jaume Collet-Serra. Scénář: Anthony Jaswinski. Kamera: Flavio Labiano, Simon Christidis (záběry pod vodou), Dwayne Fetch (surfové záběry). Architekt: Hugh Bateup. Návrhy kostýmů: Kym Barrettová. Střih: Joel Negron. Zvuk: Paul Brincat, Tobias Poppe (design zvuku), Brandon Jones (design zvuku). Výkonná produkce: Doug Merrifield, Jaume Collet-Serra. Producent: Lynn Harrisová, Matti Leshem. Vizuální efekty: Scott E. Anderson (supervize), Important Looking Pirates, Digital Sandbox, Scanline VFX, Soho VFX, Notorious VFX Australia, MELS, Hammerhead, Lola VFX, MPC, Spin VFX, Mammal Studios, Oblique FX, Legend FX. Zvláštní efekty: Brian Cox (koordinátor). Hudba: Marco Beltrami. Použitá hudba: různé skladby a písně. Koordinátor kaskadérů: Glenn Ruehland. Spolupráce: Dwayne Fetch (surfařská kamera).

Hrají: Blake Livelyová (Nancy), Óscar Jaenada (Carlos), Angelo Josue Lozano Corzo (surfař), Jose Manual Trujillo Salas (surfař), Brett Cullen (otec), Sedona Leggeová (Chloe), Pablo Calva (chlapec na pláži), Diego Espejel (opilec), Janelle Baileyová (matka), Sully Steven Seagull.

České titulky: Kateřina Hámová.

Thriller Mělčiny natočil režisér Jaume Collet-Serra, v jehož filmografii právě thrillery a horory převažují. – Chlapec najde na opuštěné pláži surfařskou helmu s kamerou. Na záznamu je velký žralok.… – Pětadvacetiletá Američanka Nancy zanechá po smrti matky studia medicíny a vydá se do Mexika na utajenou surfařskou pláž, kde kdysi její matka zjistila, že je s ní těhotná. Zaveze ji tam Carlos, který bydlí nedaleko. Surfují tu dva mladíci; jeden z nich má na helmě kameru. Nancy z pláže zavolá mobilem domů mladší sestře Chloe a otci. Trojice si užívá surfování. Když mladíci končí, vydá se Nancy prozkoumat nedaleký objekt; je to mrtvý keporkak. Napadne ji tu žralok. Dívka přijde o surf a jen taktak unikne na malou skálu kousek od břehu. Krvácí z kousnutí na stehně. Marně volá na odjíždějící surfaře. Zašije si ránu pomocí své bižuterie a z neoprenové bundy udělá škrtidlo. V noci se rozsvítí nedaleká bóje. Za svítání volá Nancy na spícího muže na pláži. Opilý domorodec si však vezme její batoh a navzdory jejímu varování se vydá do vody pro prkno. Žralok ho překousne. Ráno oba surfaři ze včerejška neberou vážně dívčino volání o nebezpečí a skončí ve žraločích čelistech. Blíží se příliv. Nancy se podaří vylovit helmu s kamerou. Nahraje zprávu o tom, co se stalo, a vzkaz otci a sestře. Podaří se jí doplavat k bóji, ale žralok na ni dál útočí. Dívka uvolní řetěz, držící bóji, a naláká dravce na železné pruty trčící ze dna. Pak ztratí vědomí. – Chlapec se vrátí s Carlosem. Bezvládná Nancy se na břehu po chvíli probere. – O rok později. Galveston, Texas. Nancy dostudovala a jde si s Chloe zasurfovat. – Thriller s hrdinkou, jíž nechybí předvídavost, kombinační schopnosti a houževnatost působí věrohodně. Dvojici surfařů hrají skuteční sportovci a Blake Livelyovou zastoupila v surfařských scénách juniorská mistryně Isabella Nicholsová. Tvůrci vynalézavě stupňují napětí včetně pečlivě vypointovaných momentů překvapení. Způsob vyprávění a téma sportovce v pasti připomínají např. životopisný příběh 127 hodin (2010, 127 Hours; r. Danny Boyle). -kat-

JAUME COLLET-SERRA (nar. 23.3.1974, Sant Iscle de Vallalta, Katalánsko) přesídlil v osmnácti letech do Los Angeles a vystudoval film na hollywoodské Columbia College. Přivydělával si jako střihač a ještě během studií začal natáčet hudební videoklipy. Dostal práci jako reklamní režisér a rychle se prosadil spoty pro Playstation, Budweiser, MasterCard, Miller-Lite, Pontiac, Smirnoff Ice, Renault, Verizon, 7UP aj. Jeho práce zaujaly producenta Joela Silvera, který ho angažoval jako režiséra remaku Dům voskových figurín, čímž nastartoval jeho kariéru, v níž Collet-Serra boduje především komerčně úspěšnými thrillery s Liamem Neesonem. Režíroval také dvě epizody TV seriálu The River (2012, Řeka; + spol. prod. – TV). S přítelem Juanem Soláem založil společnost Ombra Films, specializující se na laciné horory, v níž dává příležitost začínajícím tvůrcům. – Filmografie: (režie) moderní verze známého hororu z 50. let Dům voskových figurín (2005, House of Wax), pokračování úspěšného fotbalového snímku Goal II: Living the Dream (2006, Góóól! II – V), drama rodičů adoptované dívenky, která není tak nevinná, jak vypadá, Orphan (2009, Sirotek – TV) s Verou Farmigaovou a Peterem Sarsgaardem, drama amerického botanika, jenž se při konferenci v Berlíně stane terčem zabijáků, Neznámý (2011, Unknown) s Liamem Neesonem a Diane Krugerovou, thriller z paluby letadla ohrožovaného vyděrači Non-Stop (2013, Non-Stop) s Liamem Neesonem a Julianne Mooreovou, příběh stárnoucího zabijáka, jenž se musí postavit bývalému šéfovi, Noční běžec (2015, Run All Night + spol. prod.) s Neesonem a Edem Harrisem, thriller o surfařce, ohrožované žralokem, Mělčiny (2016, The Shallows; + spol. prod.) s Blake Livelyovou; (produkce či výkonná produkce, či podíl na nich) Mindscape (2013; r. Jorge Dorado), Hooked Up (2013, Vzájemné pouto; r. Pablo Larcuen), Eden (2014; r. Shyam Madiraju), Extinction (2015, Zánik; r. Miguel Ángel Vivas), Curve (2015, Zatáčka; Iain Softley). -mim-