Mechanik zabiják: Vzkříšení

barevný, akční, thriller, 15 přístupnost, 1:2,35, 2–D, Dolby Digital, dlouhý – 99 min.

Původní název: Mechanic: Resurrection. Země původu: USA, Francie. Výrobce: Lionsgate, Chartoff-Winkler, Millennium Films. Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 15.9.2016. Mluveno: anglicky, portugalsky, bulharsky (titulky). – Čtyři kontinenty, tři vraždy… nebo láska jeho života zemře.

Distribuce: Freeman Entertainment. Lokace: Brazílie: Rio de Janeiro. Thajsko: Phuket, Koh Lipe, Bangkok, Pattaya. Bulharsko: Sofie, Varna, Kran. Austrálie: Sydney. Kambodža. Malajsie: Penang.

AUTOŘI: Režie: Dennis Gansel. Pomocná režie: Vic Armstrong (II. režie), Allan Poppleton (II. režie). Námět: Lewis John Carlino (postavy). Scénář: Philip Shelby, Tony Mosher. Kamera: Daniel Gottschalk. Architekt: Sebastian T. Krawinkel. Návrhy kostýmů: Preeyanan Lin Suwannathadaová. Střih: Michael Duthie, Todd E. Miller, Ueli Christen. Zvuk: Ryan Nowak (design zvuku). Výkonná produkce: Steven Chasman, Boaz Davidson, Frank DeMartini, Mark Gill, Avi Lerner, Brian Presley, Trevor Short. Producent: John Thompson, Robert Earl, David Winkler, William Chartoff. Vizuální efekty: Ajoy Mani (supervize). Zvláštní efekty: Kevin Chisnall (supervize). Hudba: Mark Isham. Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Selena Arizanovicová (hudební supervize). Koordinátor kaskadérů: Allan Poppleton (+ souboje).

Hrají: Jason Statham (Arthur Bishop), Jessica Albaová (Gina), Tommy Lee Jones (Max Adams), Michelle Yeohová (Mei), Sam Hazeldine (Crain), Rhatha Phongamová (kurýrka), Natalie Burnová (reportérka BBC), Femi Elufowoju Jr. (Krill), Toby Eddington (Adrian Cook), John Cenatiempo (Jeremy), Anteo Quintavalle (Frank).

České titulky: Petr Putna (Filmprint Digital).

Akční thriller Dennise Gansela Mechanik zabiják: Vzkříšení je pokračováním snímku Mechanik zabiják (2010, The Mechanic; r. Simon West), což byl remake stejnojmenného filmu s Charlesem Bronsonem (1972, The Mechanic; r. Michael Winner – V). – Rio de Janeiro. Arthur Bishop pověsil své zaměstnání nájemného vraha na hřebík. Žije na své malé jachtě, ale minulost ho dostihne, když mu neznámá kráska předá nabídku od svého šéfa; má zabít tři muže tak, aby to vypadalo jako nehody. Arthur odmítne. Svede pak s ní a s jejími komplici souboj. Unikne, ale ví, že na loď se vrátit nemůže. Z pronajatého kontejneru si vyzvedne dokumenty a hotovost… – Koh Lipe, jižní Thajsko. Arthur má domek v místním potápěčském rezortu, který patří jeho dobré známé Mei. Chce zjistit, kdo ho hledá. Na Meinu prosbu se zastane půvabné Giny před jejím surovým partnerem Frankem, který zemře. Gina má v mobilu jeho fotku, jakou měla i kurýrka. Vyjde najevo, že ji Crain, který chce, aby pro něho Bishop vraždil, donutil k tomu, aby s Bishopem takto navázala kontakt. – Gina je bývalá vojenská vládní agentka, ale nyní se stará o sirotky v Kambodži. Crain jí vyhrožoval jejich smrtí. Z moře sledují Bishopovu chatku Crainovi muži. Bishop se svěří Gině, že jeho a Craina jako sirotky cvičili na dětské vojáky. Byli jako bratři, dokud on neutekl. Dvojice se pomiluje. – Crain unese Ginu, a donutí tak Bishopa přijmout zakázku. – Penang, Malajsie. Aby mohl Bishop zabít obchodníka se zbraněmi a masového vraha Krilla, nechá se uvěznit v ostrovní věznici Penjara Kaedah. Překoná všechny překážky a muže otráví. Po útěku z vězení mu Crain dovolí krátký rozhovor s Ginou. – Sydney, Austrálie. Bishop zlikviduje obchodníka se zbraněmi Adriana Cooka. – Varna, Bulharsko. Bývalý obchodník se zbraněmi Max Adams má sídlo v někdejším památníku komunismu, pod nímž je ponorkový bunkr. Bishop, který pochopil, že Crain s jeho pomocí likviduje konkurenci, se dohodne s Adamsem, že jako „oběť“ bude předstírat smrt při výbuchu v bunkru. Crain pošle do bunkru své muže. Má v plánu zlikvidovat i Ginu a Arthura. Jeho lidé skončí v Bishopem nastražených pastech. Ten pak na Crainově lodi pobije zbytek nepřátel, pošle Ginu v potápěčském zvonu pryč dřív, než loď vybuchne, a utká se úspěšně s Crainem. Výbuch podle policie nikdo nepřežil. Adams v přístavu nad troskami lodě konstatuje, že i legendy umírají. Později pochopí, že Bishop zůstal na lodi v ocelové vzduchové komoře, kde přežil. – Arthur překvapí Ginu v Kambodži. – Snímek sází na charisma hlavního hrdiny, na nápadité, místy bizarní způsoby zabíjení a na pečlivou choreografii soubojů. -kat-

DENNIS GANSEL (nar. 4.10.1973, Hannover, Dolní Sasko) po maturitě a civilní vojenské službě studoval v letech 1994-2000 obor filmové a televizní režie na mnichovské Vysoké filmové a televizní škole. Natočil několik pozoruhodných krátkých filmů, na něž navázal i celovečerní tvorbou. Upozornil na sebe TV filmem Fantom. Velký komerční úspěch měl jeho debut, komedie pro teenagery Holky to chtěj taky (2001, Mädchen, Mädchen). Většinou však střídá snímky s politickým podtextem se žánrovými tituly. Na MFF v Karlových Varech 2004 byl za jeho účasti uveden v hlavní soutěži snímek Napola. Občas hraje ve svých filmech nebo ve snímcích kolegů. – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) kr. drama o sebevrahovi The Wrong Trip (1995, Špatný výlet; + sc.), kr. akční krimi Living Dead (1996, Živí mrtví; + spol. sc.), kr. komedie Im Auftrag des Herrn (1998, Z příkazu pána; + sc., herec), politický thriller Das Phantom (TV-2000, Fantom; + spol. sc.) s Jürgenem Vogelem, komedie o sexuálním zrání německé středoškolské mládeže Holky to chtěj taky (2001, Mädchen, Mädchen; + spol. sc., herec), krátký horor The Dawn (2001, Úsvit; + spol. sc.), válečné drama o proletářském mladíkovi, který se přes box dostane do nacistického politickovýchovného ústavu, Napola (2004, Napola; + spol. sc., herec), střm. video Videotagebuch von Dennis Gansel (2005, Videodeník Dennise Gansela; + prod., účinkující), úspěšné psychologické drama o nebezpečném psychologickém experimentu na jedné střední škole, Náš vůdce (2008, Die Welle; + spol. sc., herec) s Jürgenem Vogelem, romantický upírský horor Wir sind die Nacht (2010, My jsme noc; + spol. sc.) s rozpracovaným námětem ze střm. f. Úsvit, politický thriller osudech německého novináře, nevinně zapleteného do spiknutí v současném Rusku, Čtvrtá mocnost (2011, Die vierte Macht; + sc.) s Moritzem Bleibtreuem, pokračování úspěšného thrilleru o další akci bývalého nájemného vraha Mechanik zabiják: Vzkříšení (2016, Mechanic: Resurrection) s Jasonem Stathamem; (herec) Neues vom Wixxer (2007, Zpráva o Wixxerovi; r. Cyrill Boss, Philipp Stennert), Männerherzen (2009, Mužská srdce; r. Simon Verhoeven – TV), 205 – Zimmer der Angst (2011, 205 – Pokoj strachu; r. Rainer Matsutani). -fik-/-tbk-