Líza, liščí víla

barevný, tragikomedie, romantický, fantasy, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2-D, DVD-K, MP4, Dolby Digital 5.1, dlouhý – 98 min.

Původní název: Liza, a rókatündér. Země původu: Maďarsko. Výrobce: Filmteam. Koprodukce: Focus–Fox Studio / Origo Film Group. Rok výroby: 2015. Premiéra: 4.2.2016. Monopol: AČFK (do 19.2.2022). Mluveno: maďarsky, japonsky (české titulky). – Film, v němž randění zabíjí.

AUTOŘI: Námět: Zsolt Pozsgai – divadelní hra Liselottte és a május (2002, Líza a květen). Scénář: Bálint Hegedűs, Károly Ujj Mészáros. Režie: Károly Ujj Mészáros. Kamera: Péter Szatmári. Hudba: Ambrus Tövisházi, Daniel Csengery. Různé skladby a písně. Výprava: Balázs Hujber. Kostýmy: Ibolya Bárdosiová. Střih: Judit Czakóová. Zvuk: Robert Juhasz. Masky: Csilla Blake-Horváthová. Vizuální efekty: (supervize) Zoltán Benyó; Digital Apes. Zvláštní maskérské efekty: Nóra Kapásová. Koordinátoři kaskadérů: Balázs Farkas. Producent: István Major. Koproducenti: Norbert Korom, Gábor Ferenczy. České titulky: Táňa Notinová (Linguafilm).

HERCI: Mónika Balsaiová (Líza), Szabolcz Bede-Fazekas (praporčík Zoltán), David Sakurai (Tomy Tani), Piroska Molnárová (Márta Tanakaová), Zoltán Schmied (Henrik), Gábor Reviczky (plukovník), Antal Cserna (Károly), Ági Gubiková (Inge), János Bán (lamač srdcí); (hlas) Gábor Harsányi (vypravěč).

CENA: MF fantastických filmů Fantasporto v Portu: nejlepší film, nejlepší zvláštní efekty. MF fantastických filmů v Bruselu: Cena diváků. MFF v Seattlu: Velká cena poroty v soutěži nových režisérů. Cena maďarské filmové kritiky: nejlepší první film.

Režisér Károly Ujj Mészáros (nar. 1968) o svém celovečerním debutu, romantické černohumorné fantasy pohádce pro dospělé Líza, liščí víla, říká, že chtěl vytvořit film, který je zábavný, poutavý a nepostrádá katarzi. – Třicetiletá ošetřovatelka Líza je na policii obviněna z několikanásobné vraždy. Plačící nešťastnice tvrdí, že je prokletá. – Dříve. Líza se dvanáct let starala o ochrnutou vdovu po japonském velvyslanci Mártu. Ve zchátralém budapešťském bytě se objevoval Tomy Tani, duch japonského popového zpěváka, kterého viděla jen ona. Zatímco o svých třicátinách čeká Líza v občerstvení Mekk Burger na pravou lásku, Tomy se postará, aby Márta zemřela. Byt zdědí Líza a dvě neteře zesnulé ji obviní z vraždy. Záletný příbuzný Henrik, který se Líze líbí, ji nepodezírá. Na plukovníkův rozkaz si u Lízy pronajme pokoj praporčík Zoltán. Mladá žena hledá lásku. První nápadník Károly při obědě u ní zemře; její pohotová tracheotomie ho nezachrání… Zoltán v bytě tajně opravuje porouchané věci. Líza si v Cosmopolitanu nastuduje Deset pravidel svádění, vylepší si vzhled i šatník a dá si inzerát. Ludvig, který odpoví, dostane na schůzce infarkt. I další obdivovatelé umírají při bizarních nehodách. Tomy, který je za všemi úmrtími, zařídí, aby se v bytě k Líze dostal prospekt s japonskou legendou o liščích vílách: každý muž, který podlehl jejich kouzlu, zemřel. Ony byly odsouzeny do lesů u Nasu a většinou spáchaly sebevraždu. Jen nesobecká láska je mohla zachránit. Neúnavný praporčík při správkách v bytě zázrakem ujde smrtelným nehodám. Po zavraždění přelétavého Henrika, jehož Líza považovala za tajného opraváře (a jehož dal zabít podváděný manžel) je žena zatčena (viz začátek). Ale Zoltán dokáže její nevinu. Doma se Líza předávkuje prášky. V zásvětí jí Tomy vyzná lásku. Převádí lidi na druhý břeh a zamiloval se do ní, když přišel pro Mártina muže. Aby spolu mohli být, musí ona napřed zemřít. Lízu zachrání praporčík. – Po deseti letech společného života se Líza a Zoltán s dcerkou vydají do Japonska. Vzadu na kapotě sedí Tomy… – Obratně vystavěný příběh s pohádkovými motivy s naivní a nevinnou hrdinkou se odehrává v sedmdesátých letech minulého století v kapitalistickém(!) Maďarsku. Nadsázka, řetězení osudových náhod, hravost, stylizace, poetika a způsob vyprávění připomínají mj. snímky Attila Marcel (2013, r. Sylvain Chomet) či Grandhotel Budapešť (2014, r. Wes Anderson). Film byl již uveden na Febiofestu a na Letní filmové škole. – Ke snímku je připojen jako předfilm krátký animovaný absolventský snímek Alexandry Hetmerové Mythopolis (2013), který je i součástí rodinného animovaného pásma Rosa & Dara a jejich velká prázdninová dobrodružství (2015). Jeho uvedení však záleží na kinařích a klubistech. -kat-