Kubo a kouzelný meč

barevný, animovaný, dobrodružný, fantasy, přístupný, 1:2,35, 2–D, 3-D, Dolby Digital 5.1, dlouhý – 103 min.

Původní název: Kubo and the Two Strings. Země původu: USA. Výrobce: Laika. Pro Focus Features. Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 6.10.2016. Mluveno: česky (dabováno). – Buď statečný. Buď odvážný. Buď hrdina.

Distribuce: CinemArt (do 6.10.2019).

AUTOŘI: Režie: Travis Knight. Námět: Shannon Tindle, Marc Haimes. Scénář: Marc Haimes, Chris Butler. Kamera: Frank Passingham. Výtvarník: Nelson Lowry, August Hall (koncept), Shannon Tindle (návrhy postav). Návrhy kostýmů: Deborah Cooková. Střih: Christopher Murrie. Zvuk: Tim Chau. Producent: Arianne Sutnerová, Travis Knight. Animace: Brad Schiff (supervize animace), Malcolm Lamont (vedoucí animátor). Vizuální efekty: Steve Emerson (supervize). Hudba: Dario Marianelli. Použitá hudba: různé skladby. Hudební dramaturgie: Sara Matarazzoová (hudební supervize). Choreografie: Sahomi Tachibanaová. Koordinátor kaskadérů: Aaron Toney (+ souboje).

Hlasy: Charlize Theronová (matka/Opice), Art Parkinson (Kubo), Ralph Fiennes (král), George Takei (Hosato), Cary-Hiroyuki Tagawa (Hashi), Brenda Vaccaroová (Kameyo), Rooney Maraová (sestry), Matthew McConaughey (Brouk).

Dabing: Tereza Bebarová (matka/Opice), Matěj Převrátil (Kubo), Ladislav Cigánek (král), Pavel Šrom (Hosato), Zbyšek Horák (Hashi), Jaroslava Brousková (Kameyo), Filip Švarc (Brouk).

Překlad české verze: Petr Zenkl. Dialogy české verze: Petr Sitár. Režie české verze: Petr Sitár (LS Productions dabing).

Ceny: Cena NBR: nejlepší animovaný film. – Zlatý glóbus: (nominace) nejlepší animovaný film. Oscar: (nominace) nejlepší animovaný film (Travis Knight, Arianne Sutnerová), nejlepší vizuální efekty (Steve Emerson, Oliver Jones, Brian McLean, Brad Schiff).

Dobrodružný animovaný snímek Kubo a kouzelný meč (originální název Kubo a dvě struny) je celovečerním debutem prezidenta a výkonného ředitele studia Laika, animátora Travise Knighta. Ten o své prvotině říká, že obsahuje všechny věci, jež miloval v dětství: fantastické příběhy, samurajské souboje a exotickou japonskou kulturu… – Mladá matka s miminkem přežije náraz velké vlny na loďku. Chlapec má jen jedno oko. – Kubo od té doby vyrostl, stará se o matku a každý den chodí do vsi vyprávět příběh pomocí kouzelného šamisenu a barevných papírů, z nichž při jeho vyprávění o samuraji Hanzovi vznikají skládanky origami. Samuraj putoval po Dálavě a hledal Meč Nezlomný, Kyrys Neproniknutelný a Přilbu Nezranitelnou. To se nelíbilo Měsíčnímu králi… – Hanzo, Kubův otec, žil na hradě rodu Brouků na okraji Dálavy. Matčin děd, Měsíční král, a její dvě sestry ho zabili a Kubovi vzali oko. Synek se kvůli nim musí skrývat před noční oblohou. Také má pořád nosit kimono po otci a mít u sebe dřevěný talisman (sošku Opice). Ve vsi se slaví Obon, obřad, kdy mají duše zemřelých možnost promluvit se svými blízkými. Kuba napadne, že by mohl kvůli matce na hřbitově oslovit otce. Zdrží se tam však do tmy a dvě matčiny sestry si přijdou pro jeho druhé oko. Syna zachrání matka. Řekne mu, že musí najít otcovu zbroj a zmizí. Když se Kubo ve sněhové vánici probere, je u něho oživlá zvětšená Opice. Podle ní jeho matka použila své poslední kouzlo a oživila ji. Z červeného papíru se složí maličký samuraj a ukazuje dvojici směr. Přidá se k nim obří přátelský Brouk, zakletý samuraj. Spojenými silami se trojice v Dálavách zmocní Meče Nezlomného. V Podvodní říši přemůže obří monstrum a získá Kyrys Neproniknutelný. U opuštěného sídla se znakem brouka Opice (což je proměněná Kubova matka) poví synkovi svůj příběh. Kdysi měla na příkaz Měsíčního krále zabít samuraje Hanzu, ale zamilovali se do sebe. Hanzo zahynul, když rodinu chránil před Měsíčním králem… – Hrdinové svedou v chrámu kostí vítězný boj o Přilbu Nezranitelnou s obřím kostlivcem. Opice a Brouk, který pochopil, že je ve skutečnosti Hanzo, se obětují. Hoch pomocí zbroje odletí domů. Utká se na hřbitově s Měsíčním králem, který se přitom změní v monstrum. Zbaví ho moci i paměti a on se stane zmateným staříkem. – Kubo napne na šamisen matčin a otcův vlas, jež mu zůstaly. Na slavnosti Obon si s rodiči promluví… – Práce na filmu trvaly pět let. Klíčem k výtvarné podobě se stala technika dřevotisku z doby Edo (1603-1867). Důležitým prvkem příběhu s akčními scénami a děsivými monstry jsou origami. Vyprávění vychází z japonského folkloru a tamních tradic, ale (místy až sarkastické) dialogy jsou současné. Tvůrce věnoval snímek svým „dvěma strunám“: matce a otci. Pod závěrečnými titulky jsou ukázky animátorské práce. -kat-