Kluk ve světě příšer

barevný, animovaný, dobrodružný, fantasy, 12 nevhodný pro děti, 1:1,85, 2–D, DVD-K, MP4, Dolby Digital, délka – 120 min.

Původní název: Bakemono no ko. Země původu: Japonsko. Výrobce: Studio Chizu, Nippon Television Network. Rok copyrightu: 2015. Premiéra: 5.5.2016. Mluveno: japonsky (titulky).

Distribuce: AČFK (do 21.12.2022).

AUTOŘI: Režie: Mamoru Hosoda, Ryo Horibe (spolurežie). Námět: Mamoru Hosoda. Scénář: Mamoru Hosoda. Kamera: Takashi Omori, Yohei Takamatsu, Yoichi Nishikawa. Výtvarník: Yoichi Nishikawa, Takashi Omori, Yohei Takamatsu, Anri Johjo, Mamoru Hosoda (návrhy postav), Daisuke Iga (návrhy postav, návrhy kostýmů), Yoshiyuki Sadamoto (návrhy postav). Střih: Shigeru Nishiyama. Zvuk: Yoshio Obara. Výkonná produkce: Seiji Okuda. Nozomu Takahashi, Daisuke Kayoda. Producent: Yuichiro Saito. Animace: Tatsuo Nishida (vedení animace), Takaaki Yamashita (vedení animace). Vizuální efekty: Ryo Horibe (vedení CGI). Hudba: Masakatsu Takagi. Použitá hudba: píseň.

Mluví: Koji Yakusho (Kumatecu), Aoi Miyazakiová (devítiletý Kjúta/Ren), Shota Sometani (sedmnáctiletý Kjúta/Ren), Suzu Hiroseová (Kaede), Masahiko Tsugawa (vládce), Kazuhiro Yamaji (Iózen), Yo Oizumi (Tatara), Sumire Morohoshiová (Čiko), Haru Kurokiová (malý Ičiróhiko), Mamoru Miyano (Ičiróhiko), Lily Franky (mnich Hjakušúbó), Momoka Onoová (malý Džirómaru), Kappei Yamaguchi (Džirómaru), Keishi Nagatsuka (Kjútův otec), Kumiko Asoová (Kjútova matka).

České titulky: Martin Tirala (Linguafilm).

Snímek japonského tvůrce animovaných filmů Mamorua Hosody Kluk ve světě příšer ve stylu anime je moderní pohádkou pro starší děti a dospělé o hodnotě rodiny a přátelství. – Devítiletý chlapec Ren po smrti maminky na útěku před příbuznými zabloudí v uličkách a ocitne se ve městě Džútengai, obývaném příšerami (jsou to bytosti v lidských šatech a vesměs s lidským tělem, ale se stylizovanými zvířecími hlavami). Stane se žákem drsného (medvědího) siláka Kumatecua, který se chce utkat o místo vládce s oblíbeným bojovníkem Iózenem. Soužití Kumatecua a kluka, jemuž mistr říká Kjúta, není lehké. Oba jsou tvrdohlaví. Pod dohledem vlídného mnicha Hjakušúbóa a Kumatecova opičího přítele Tatara se učí jak žák, tak mistr. V sedmnácti letech se po hádce ocitne Kjúta zpět ve městě lidí. Setká se studentkou Kaede, která ho začne vzdělávat a chce, aby šel na vysokou školu. Mladík se potká i s rozvedeným otcem, který mu od dětství chyběl a který o jeho osudu nevěděl. Musí se však vrátit do Džútengaie, kde pomůže Kumatecuovi zvítězit nad Iózenem. Jenže syn poraženého bojovníka Ičiróhiko mistra zákeřně zraní mečem. Vyjde najevo, že je také člověk a že ho ovládla temnota. Když uteče do světa lidí, Kjúta se za ním vydá, aby svedl i on souboj. Ičiróhiko v podobě velké velryby ohrožuje obyvatele města. Díky pomoci Kaede a Kumatecua mladík nakonec přemůže zlo nejen v podobě ďábelského Ičiróhika, ale i sám v sobě. Po rozloučení s přáteli ve městě příšer se vrací k otci a ke Kaede. – Digitálně kreslený dvojrozměrný snímek (který se stal v loňském roce druhým nejnavštěvovanějším japonským titulem v tamních kinech) se vyznačuje velkou dynamikou, střídáním různých záběrů (od častých detailů až po velké celky či nadhledy) a jejich úhlů, akčními sekvencemi i zřetelnou didaktičností. Zároveň se vyhýbá charakterové jednoznačnosti. Po letech, kdy se u nás v distribuci žádný japonský film neobjevil, měl Kluk ve světě příšer shodou okolností premiéru ve stejný den jako jiný japonský snímek, melodrama Naše malá sestra (2015, Umimachi Diary; r. Hirokazu Koreeda). -tbk-

MAMORU HOSODA (nar. 19.9.1967, Kamiiči, Tojama) vystudoval malbu na Uměleckoprůmyslové univerzitě v Kazanawě a začínal v roce 1991 jako animátor ve studiu Toei Animation na různých TV seriálech (např. Dragon Ball nebo Sailor Moon) a jako kreslíř storyboardů. V letech 2005-2011 působil ve společnosti Madhouse. Začal sám režírovat epizody TV seriálu Digimon (1999-2001) a upozornil na sebe celovečerním animovaným snímkem O dívce, která proskočila časem. Pro studio Ghibli měl natáčet film Hauru no ugoku shiro (2004; Zámek v oblacích – V), ale po neshodách se zadavatelem se režie ujal Hayao Miyazaki. Velký úspěch v japonských kinech zaznamenaly Zimní válka i další jeho tituly. V roce 2011 založil vlastní Studio Chizu, v němž natočil rovněž úspěšný a oceňovaný film Vlčí děti Ame a Yuki. Jeho díla získala mnoho ocenění v soutěži Tokyo Anime Awards. Častým tématem jeho filmů jsou rodinné vazby, či dětská touha po rodičovské lásce. V současnosti patří k čelným tvůrcům tzv. anime filmů. – Filmografie: (animované filmy; režie, není-li uvedeno jinak) kinoverze původního TV seriálu o digitálních monstrech Digimon: The Movie (2000, Digimoni: Film; spol. režie), kr. snímek Dejimon adobencha – Bokura no wo gemu! (2000, Dobrodružství s Digimony – Naše válečná hra!), reklamní spot Superflat Monogram (2003; + spol. sc.), natočený s výtvarníkem Takashim Murakamim a promítaný pouze v prodejnách firmy Louis Vuitton, příběh o dobrodružství pirátů na rekreačním ostrově One Piece: Omatsuri danshaku to himitsu no shima (2005, One Piece – Baron Omatsuri a tajuplný ostrov), příběh podle románu Yasutaky Tsutsuie o dívce Masako, která zjistí, že umí cestovat zpět v čase, Toki wo kakeru shojo (2006, O dívce, která proskočila časem), příběh studenta Kendžiho, který se s dívkou Nacuki dostává do boje ve virtuálním světě, Sama uozu (2009, Letní války; + nám.), kr. f. Dejimon adobencha 3D: Dejimon guranpuri! (2009, Dobrodružství s Digimony: Velká cena), příběh mladé matky, která po smrti manžela-vlkodlaka odjíždí do jeho vesnice, aby tu vychovala jejich dvě děti, Ookami kodomo no Ame to Yuki (2012, Vlčí děti Ame a Yuki; + nám., spol. sc., text písně), dobrodružství tvrdohlavého osamělého žáka a neméně tvrdohlavého a svérázného bojovníka, Kluk ve světě příšer (2O15, Bakemono no ko; + spol. sc., spol. výtvarník). -tbk-