Jak přežít single

barevný, romantická komedie, adaptace, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2–D, zvuk – 5.1, Dolby Digital, délka – 110 min.

Původní název: How to Be Single. Země původu: USA. Výrobce: Wrigley Pictures. Pro New Line Cinema, Metro-Goldwyn-Mayer Pictures. Ve spolupráci: Flower Films. Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 5.5.2016. Mluveno: anglicky (titulky). – Párty začíná.

Distribuce: Freeman Entertainment. Lokace: New York, Grand Canyon.

AUTOŘI: Režie: Christian Ditter. Předloha: Liz Tuccilloová (kniha How to Be Single, 2008, Jak být singlem). Scénář: Abby Kohnová, Marc Silverstein, Dana Foxová. Kamera: Christian Rein. Architekt: Steve Saklad. Návrhy kostýmů: Leah Katznelsonová. Střih: Tia Nolanová. Zvuk: Danny Michael. Výkonná produkce: Marcus Viscidi, Richard Brener, Michael Disco, Dave Neustadter, Michele Weissová, Drew Barrymoreová, Nancy Juvonenová. Producent: John Rickard, Dana Foxová. Koproducent: Katie Silbermanová. Vizuální efekty: Jacob Eaton (koordinátor). Zvláštní efekty: Fred Buchholz (koordinátor). Hudba: Fil Eisler. Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Season Kentová (hudební supervize). Koordinátor kaskadérů: Declan Mulvey.

Hrají: Dakota Johnsonová (Alice), Rebel Wilsonová (Robin), Alison Brieová (Lucy), Leslie Mannová (Meg), Damon Wayans Jr. (David), Anders Holm (Tom), Nicholas Braun (Josh), Jake Lacy (Ken), Jason Mantzoukas (George), Colin Jost (Paul), Dana Foxová (těhotná Bridget).

České titulky: Veronika Sysalová.

Romantická komedie Christiana Dittera Jak přežít single vznikla podle knižního debutu How to Be Single (Jak být singlem) Liz Tuccilloové, která spolupracovala na seriálu Sex ve městě. – Postavami bez stálých partnerů jsou tu asi pětadvacetiletá vypravěčka Alice, její starší sestra, workoholická lékařka Meg, obézní a nadržená Robin, pragmatická Lucy a pohledný majitel baru, „čítankový“ single Tom. – Alice si po čtyřech letech soužití dá na čas pauzu od přítele Joshe. Nastěhuje se k Meg a nastoupí jako asistentka ve velké právnické firmě, kde se spřátelí s vrstevnicí Robin. Ta ji zasvětí do toho, co „dělá singla singlem“ (nezávazný sex a pařby) a seznámí ji s Tomem; pro každou single je téměř povinností mít s ním sex, což Alice splní. Lucy hledá v Tomově baru partnera on line ve svém laptopu. Tom ji zasvěcuje do tajů mužského myšlení, ale ona mu nevěří. Alice se chce vrátit k Joshovi, ten však už má novou milenku. Meg se rozhodne pro umělé oplodnění. Sotva otěhotní, zamiluje se do ní o něco mladší Ken a hned se spolu pomilují. Alice začne chodit s osamělým otcem Davidem, ale rozejdou se; movitý Afroameričan se dosud nepřenesl přes smrt manželky. Tom si uvědomí, že Lucy miluje, jenže ta konečně našla muže svých snů (George) v knihkupectví. Meg porodí holčičku. Ken, s nímž se rozešla, za ní přijde do porodnice… Robin žije stále stejně. Alice je zatím sama a splní si dávný sen: sleduje v Grand Canyonu východ slunce. – Nezáživný snímek tématem, povrchním přístupem a úpornou „příručkovitostí“ připomíná předchozí adaptaci knihy Liz Tuccilloové a Grega Behrendta Až tak moc tě nežere (2009, Hes Just Not That Into You; r. Ken Kwapis). A o sexu se jenom často a nevybíravě mluví. -kat-

CHRISTIAN DITTER (nar. 1977, Giessen, Hesensko) po maturitě krátce pobyl na praxi v produkční společnosti Colonia Media v Kolíně nad Rýnem (1996-97) a po ročním učení na kulturních studiích univerzity v Lüneburgu absolvoval režii na Televizní a filmové akademii v Mnichově (2006). Již jeho studentské snímky získaly několik ocenění, včetně absolventské celovečerní komedie Francouzština pro začátečníky, uvedené v kinech. Kromě dalších romantických a rodinných komedií režíroval epizody TV seriálů Schulmädchen (2005, Školačky), Türkisch für Anfänger (2007, Turečtina pro začátečníky) a Doctor’s Diary (2008, Deník doktorky – TV) nebo reklamní spoty. – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) kr. studentské snímky Bad Breath (1999, Špatný dech; + sc., střih), Slaats Swandel (1999, spol. režie), Verzaubert (1999, Zakletý; + sc., spol. střih), Grounded (2003, Zakotvený), studentská romantická komedie Französisch für Anfänger (2006, Francouzština pro začátečníky; + sc.), trilogie dobrodružných rodinných snímků o dětské partě Vorstadtkrokodile (2009, Krokodýlové z předměstí; + sc. – V), Vorstadtkrokodile 2 (2010, Krokodýlové z předměstí 2; + spol. sc. – V) a Vorstadtkrokodile 3 – Freunde für immer (2010, Krokodýlové z předměstí 3; r. Wolfgang Groos; spol. sc., spol. prod. – V), dobrodružná rodinná komedie Wickie auf grosser Fahrt (2011, Viking Vicky a poklad bohů 3D; + sc. – V), kr. komedie #Vegas (2014), adaptace romantického románu Cecelie Ahernové o peripetiích vztahů dvou přátel od dětských let S láskou, Rosie (2014, Love, Rosie) s Lily Collinsovou a Samem Claflinem, komedie o čtyřech mladých ženách a jednom muži, hledajících partnery, Jak přežít single (2016, How to Be Single) s Dakotou Johnsonovou, Rebel Wilsonovou, Leslie Mannovou, Alison Brieovou a Andersem Holmem. -jl-