Inkarnace

barevný, horor, 15 přístupnost, 1:1,85, 2–D, Dolby Digital, dlouhý – 86 min.

Původní název: Incarnate. Země původu: USA. Výrobce: Deep Underground, Hightop Releasing (zadavatel), BH Tilt (spolupráce), IM Global (spolupráce), Blumhouse (spolupráce), WWE Studios (spolupráce). Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 15.12.2016. Mluveno: anglicky (titulky). – Víra nás opustila. Od tvůrců filmů Insidious a Očista.

Distribuce: CinemArt (do 20.12.2020). Lokace: USA: Los Angeles, Santa Clarita.

AUTOŘI: Režie: Brad Peyton. Scénář: Ronnie Christensen. Kamera: Dana Gonzales. Architekt: Bill Boes. Návrhy kostýmů: Lisa Norciaová, Mona Mayová. Masky: Nacoma Whobreyová, Emanuel Millar (účesy), Ozzy Alvarez (zvláštní maskérské efekty). Střih: Todd E. Miller, Jonathan Chibnall. Zvuk: Robert Eber. Výkonná produkce: Jeanette Volturno-Brillová, Stuart Ford, Charles Layton, Michael J. Luisi, Robyn Marshallová, Josh Maguire, Couper Samuelson, Brad Peyton, Matt Kaplan. Producent: Jason Blum, Trevor Engelson, Michael Seitzman. Vizuální efekty: Jeff Lichtfuss (supervize), Brandon Parvini (supervize), Ghost Town Media. Hudba: Andrew Lockington. Použitá hudba: různé skladby a písně. Koordinátor kaskadérů: Trampas Thompson.

Hrají: Aaron Eckhart (dr. Seth Ember), Carice van Houtenová (Lindsay), Catalina Sandino Morenoová (Camilla), David Mazouz (Cameron), Keir ODonnell (Oliver), Matt Nable (Dan), John Pirruccello (Henry), Emily Jacksonová (Riley), Petra Sprecherová (bezdomovkyně).

České titulky: Petr Zenkl (Filmprint Digital).

Snímek Inkarnace (česky Vtělení, ale správně by mělo být podle originálního názvu Inkarnant, tedy ten, kdo se vtěluje) je čtvrtým celovečerním filmem a zároveň prvním hororem ve filmografii kanadského režiséra Brada Peytona. Na rozdíl od obvyklých příběhů s tématem vymítání se zde nejedná o náboženský exorcismus. – Lindsay s jedenáctiletým synem Cameronem odešla od násilnického manžela. V noci do bytu vnikne bezdomovkyně, jíž chlapec překvapivě zlomí vaz. Ženu ovládal démon, a ten se teď zmocnil jeho mysli. Když přivolaný kněz nepomůže, obrátí se agentka z Vatikánu Camilla na doktora Setha Embera – potřebují inkarnanta. Muž, který je na vozíčku a má za sebou náročné vypuzení (jeho ekvivalent pro exorcismus), odmítne zasáhnout, dokud mu žena neřekne, že chlapce se s největší pravděpodobností zmocnil arcidémon Maggie; právě toho Ember dlouho hledá, protože mu zabil ženu a synka. Podle něj jsou démoni parazitické bytosti v netělesném přemístění, živí se energií svých obětí a udržují je sugescí v jiném světě, kde se „posedlí“ cítí šťastně. Seth pracuje s mladými asistenty Oliverem a Riley. Ti akci monitorují pomocí elektrod, počítačů, kamery a drogy, kterou Oliver Emberovi aplikuje; mužův mozek je pak tak blízko smrti, jak je to možné, inkarnát pak vstoupí do Cameronova podvědomí a má osm minut na to, aby „parazita“ vypudil. Bytost, ovládající Camerona, ho ve ztemnělém pokoji chlapcovými ústy přivítá – svěcená voda a církevní rituály už ji prý nudí. První pokus se nezdaří. Přivolají na pomoc chlapcova otce Dana, ale démon ho zabije; muž se přes Emberovo varování dotknul syna. Nakonec se doktorovi podaří chlapce zachránit. Málem přitom přijde o život. Když ho v sanitce Camilla uchopí za ruku, démon, který do něho vstoupil, se zmocní jí… – Zdlouhavý snímek má nehororovou atmosféru a předvídatelný děj. -kat-

BRAD PEYTON (nar. 27.5.1978, Gander, Newfoundland, Kanada) vystudoval film v Kanadském filmovém centru v Torontu (CFC; 2002). Režíroval několik temně laděných krátkých snímků, z nichž nejznámější je fantastická komedie Evelyn: Nejroztomilejší zlá mrtvá dívka, oceněná na menších festivalech a nominovaná na kanadskou výroční cenu Genie. Natáčel také epizody TV seriálů, animovaného What It’s Like Being Alone (Jaké to je být sám; + spol. sc., spol. prod.) a hraného Republic of Doyle (Doylův okrsek – TV). Byl tvůrcem animovaného seriálu Dr. Dimensionpants (2014-2015; + spol. režie, spol. prod.) a výkonným producentem historického seriálu o lovcích kožešin Frontier (2016, Hranice; + spol. režie). Pro studio Warner Bros. nejdříve vytvořil pokračování dvou divácky úspěšných titulů, než natočil svůj nejznámější snímek San Andreas. – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) kr. f. Evelyn: The Cutest Evil Dead Girl (2002, Evelyn: Nejroztomilejší zlá mrtvá dívka; + spol. sc.), kombinovaná rodinná komedie Jako kočky a psi: Pomsta prohnané Kitty (2010, Cats & Dogs: The Revenge of Kitty Galore) s Chrisem O’Donnellem, verneovská parafráze Cesta na tajuplný ostrov 2 (2012, Journey 2: The Mysterious Island) s Dwaynem Johnsonem a Michaelem Cainem, katastrofický snímek o následcích velkého zemětřesení San Andreas (2015) s Dwaynem Johnsonem a Carlou Guginoovou, náboženský thriller Inkarnace (2016, Incarnate; + spol. prod.) s Aaronem Eckhartem v úloze ochrnutého exorcisty; (podíl na produkci či výkonné produkci, není-li uvedeno jinak) Suck (2009, Vysaj si; r. Rob Stefaniuk – TV), anim. f. Pirate’s Passage (TV-2015, Pirátská plavba; + spol. sc.). -mim-