Hitchcock/Truffaut

barevný/černobílý, umělecký dokument, 12 nevhodný pro děti, 1:1,78, 2–D, DVD-K, BRD-K, Dolby Digital, dlouhý – 80 min.

Původní název: Hitchcock/Truffaut. Země původu: Francie, USA. Výrobce: Artline Films, Cohen Media Group, Arte France, La Cinemathéque Française (účast), Ciné Plus (účast), CNC (účast), Procirep (účast), Angoa (účast). Rok copyrightu: 2015. Premiéra: 27.10.2016. Mluveno: anglicky, francouzsky, japonsky (titulky). – Setkání, které se navždy zapsalo do dějin kinematografie. Dokumentární lahůdka pro všechny milovníky filmu.

Distribuce: Cinema Glok. Lokace: New York, Los Angeles, Paříž, Tokio.

AUTOŘI: Režie: Kent Jones. Scénář: Kent Jones, Serge Toubiana. Kamera: Mihai Malaimare Jr., Éric Gautier, Lisa Rinzlerová, Genta Tamaki, Daniel Cowen, Nicholas Bentgen. Střih: Rachel Reichmanová. Zvuk: Matthieu Cochin, Matteo Liberatore. Producenti: Charles S. Cohen, Olivier Mille. Koproducentka: Rachel Reichmanová. Hudba: Jeremiah Bornfield. Použitá hudba: různé skladby a písně.

Účinkují: Bob Balaban (hlas; vypravěč v anglické verzi), Alfred Hitchcock (archivní záběry), François Truffaut (archivní záběry), Martin Scorsese, Wes Anderson, David Fincher, Olivier Assayas, Peter Bogdanovich, Arnaud Desplechin, James Gray, Kiyoshi Kurosawa, Richard Linklater, Paul Schrader.

České titulky: Barbora Vrbová.

Cena: MFF v Denveru 2015: Cena bratrů Mayslesových za nejlepší dokument.

V létě roku 1962 strávil Alfred Hitchcock šest dnů konverzací s filmovým kritikem a režisérem Françoisem Truffautem. Výsledkem jejich setkání, jemuž byla přítomna překladatelka Helen G. Scottová a fotograf Philippe Halsman, se o čtyři roky později stala populární a ceněná kniha Rozhovory Hitchcock–Truffaut (česky ČFÚ, Praha 1987). Americký filmový kritik, režisér, dokumentarista a ředitel Newyorského filmového festivalu Kent Jones se ve svém čtvrtém filmu, premiérově uvedeném v roce 2015 na MFF v Cannes, rozhodl prozkoumat, nakolik inspirativní je „bible cinefilů“ pro filmaře. Jeho dokument začíná stručným představením Hitchcocka a Truffauta, okolností vzniku knihy a jejích ústředních témat. Následuje průřez Hitchcockovou a Truffautovou kariérou až do jejich setkání kvůli rozhovoru. Úryvky z audionahrávek doplňují záběry citovaných pasáží v knize, ukázky analyzovaných sekvencí z Hitchcockových filmů a nově pořízené rozhovory s plejádou slavných režisérů, kteří nabízejí vlastní analýzy a interpretace vybraných scén a stylistických prostředků. Arnaud Desplechin například mluví o Hitchcockově oblíbeném motivu přenosu viny, James Gray dává jeho filmy za příklad toho, jak myslet vizuálně. Martin Scorsese rozebírá kompozici záběrů v úvodu Psycha. Zvláštní pozornost je věnována Hitchcockově výlučné pozici autorského režiséra ve studiovém systému, který točil osobité filmy, ale zároveň dokázal oslovovat široké vrstvy diváků. Většina režisérů upozorňuje na paralely mezi Hitchcockovými filmy a dnešní kinematografií. – Oba tvůrci zůstali v kontaktu až do Hitchcockovy smrti v roce 1980. Truffaut zemřel o čtyři roky později v pouhých dvaapadesáti letech. Jeho posledním dokončeným dílem byla aktualizovaná verze rozhovorů s Hitchcockem. -mrš-

KENT JONES (nar. 14.10.1960, Pittsfield, Massachusetts) studoval dva roky na Newyorské univerzitě (NYU), nejdříve filmovou produkci a potom filmovou vědu. Nějaký čas pracoval ve videopůjčovně nebo jako pečovatel o autisty. Dělal u Martina Scorseseho archiváře a spolupracoval s ním na několika projektech. Programoval pro Filmovou společnost Lincolnova centra a působil v programovém oddělení Newyorského festivalu; od roku 2013 je ředitelem této přehlídky. V letech 2009-2012 byl výkonným ředitelem World Cinema Foundation. V devadesátých letech začal psát filmové recenze a stal se zástupcem šéfredaktora renomovaného časopisu Film Comment. Zajímá se zejména o moderní francouzskou kinematografii; přispíval i do Cahiers du Cinéma. Vydal mj. knihu Physical Evidence: Selected Film Criticism (2008, Fyzické důkazy: Výbor z filmové kritiky) a byl editorem svazku Olivier Assayas (2012). I ve své dokumentaristické tvorbě se věnuje filmovým tématům. Nesmíme ho zaměňovat mj. s americkým televizním scenáristou a bavičem Kentem Jonesem (nar. 1964).Filmografie: (režie a podíl na scénáři, není-li uvedeno jinak) dok. Il mio viaggio in Italia (2001, Má cesta do Itálie; r. Martin Scorsese; spol. sc.), dok. o významu symbolu Ameriky Lady by the Sea: The Statue of Liberty (TV-2004, Dáma u moře: Socha svobody; spol. r. Martin Scorsese), dok. věnovaný producentovi nízkonákladových hororů pro společnost RKO Val Lewton: The Man in the Shadows (TV-2007, Val Lewton: Muž ve stínu; režie, sc.), dok. o známém filmaři Eliu Kazanovi, nazvaný A Letter to Elia (2010, Dopis Eliovi; spol. r. Martin Scorsese), hraný film Jimmy P. (2013, Jimmy P.; r. Arnaud Desplechin; spol. sc.), dok. inspirovaný slavnou knihou rozhovorů dvou světoznámých filmařů Hitchcock/Truffaut (2015, Hitchcock/Truffaut). -tbk-