Hedi

barevný, psychologický, 15 přístupnost, 1:2,35, 2–D, DVD-K, BRD-K, Dolby Digital, dlouhý – 88 min.

Původní název: Inhebek Hedi. Hedi (mezinárodní název). Země původu: Tunisko, Belgie, Francie, Spojené arabské emiráty, Katar. Výrobce: Nomadis Images. Koprodukce: Les Films du Fleuve, Tanit Film. S podporou: DFI (Katar), Sanad (Spojené arabské emiráty), Enjaaz (Spojené arabské emiráty). Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 13.10.2016. Mluveno: arabsky, francouzsky, německy (titulky). – Mezi povinností a touhou.

Distribuce: Film Europe. Lokace: Tunisko: Kairouan, Mahdía.

AUTOŘI: Režie: Mohamed Ben Attia. Scénář: Mohamed Ben Attia. Kamera: Frédéric Noirhomme. Architekt: Mohamed Denguezli. Návrhy kostýmů: Nedra Gribaaová. Masky: Fatima Jaziriová. Střih: Azza Chaabouniová, Ghalya Lacroixová. Zvuk: Faouzi Thabet, Jean-Stéphane Garbe (design zvuku). Výkonná produkce: Lina Chaabane Menzliová, Delphine Thomsonová. Producent: Dora Bouchoucha Fouratiová. Koproducent: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne, Nadim Cheikhrouha. Hudba: Omar Aloulou. Použitá hudba: různé skladby a písně.

Hrají: Majd Mastoura (Hedi), Rym Ben Messaoudová (Rim), Sabah Bouzouitaová (Hediho matka), Hakim Boumessoudi (Ahmed), Omnia Ben Ghaliová (Chedíža).

České titulky: Natálie Nádassy (Filmprint Digital).

Ceny: MFF v Berlíně 2016: Stříbrný berlínský medvěd za mužský herecký výkon (Majd Mastoura), Cena za nejlepší debut (Mohamed Ben Attia). MFF v Athénách 2016: Zlatá Athéna za nejlepší film.

Oceněný celovečerní debut tuniského režiséra Mohameda Ben Attii s názvem Hedi vznikl v mezinárodní koprodukci, na níž se mj. podílela i společnost známých belgických filmařů, bratrů Jeana-Pierra a Luca Dardenneových. Vyznačuje se civilním a minimalistickým pojetím příběhu smutného hrdiny, který se kvůli nečekané lásce pokusí vzepřít tradicím… – Pětadvacetiletý Hedi žije ve městě Kairouanu zcela v područí své matky. Má těsně před svatbou s půvabnou Chedížou, s níž chodí již tři roky. O přípravy se stará matka a starší bratr Ahmed, který přijel z Francie, kde pracuje jako inženýr a je ženatý s Francouzkou. – Hedi je prodejcem vozů Peugeot a nespokojený šéf ho pošle získat nové zákazníky v přímořském letovisku Mahdía a v jeho okolí. Nesmělý mladík se tu sblíží s o něco starší hotelovou animátorkou Rim. Vyspí se s ní a prožije s ní několik dnů. Svěří se jí se svým snem, vydat vlastní komiks, jejž ve volných chvílích kreslí. Přizná samostatné energické milence, která má odjet pracovat do francouzského Montpellieru, že má před svatbou, čímž ji zklame. Pak se nečekaně vzepře matce a prohlásí, že si Chedížu nevezme. Chystá se odjet s Rim do Francie. Když mu však bratr řekne, že on se do Tuniska nikdy nevrátí a že Chedížina otce zatkli kvůli korupci, rozhodne se zůstat. Na letišti se smutně rozloučí se svou velkou láskou. – Snímek byl debutem nejen pro tuniského filmaře, ale i pro představitele hlavních rolí Majda Mastoura, Rym Ben Messaoudovou a Omniu Ben Ghaliovou. -tbk-

MOHAMED BEN ATTIA (nar. 1976, Tunis) studoval na Institutu obchodních studií v Kartágu (IHEC) a pak ještě obor audiovizuální komunikace na Valenciennské univerzitě ve francouzském Famarsu. Před svým celovečerním debutem Hedi, který získal cenu v této kategorii na MFF v Berlíně 2016 (a rovněž cenu za mužský herecký výkon pro Majda Mastouru), natočil několik krátkých filmů. – Filmografie: (režie a scénář, není-li uvedeno jinak) kr. filmy Romantisme, deux comprimés, matin et soir (2004, Romantismus, dvě tablety, ráno a večer), Kif Lokhrim (2006, Jako jiní), Mouja (2010, Vlna), Loi 76 (2011, Zákon 76) a Selma (2013), celovečerní prvotina o mladíkovi, který se rozhoduje mezi svatbou a matkou nalinkovaným životem nebo útěkem s právě poznanou milenkou, Hedi (2016). -tbk-