Hardcore Henry

barevný, akční, dobrodružný, sci-fi, 15 přístupnost, 1:2,35, 2–D, Dolby Digital, dlouhý – 97 min.

Původní název: Hardcore Henry. Země původu: Rusko, USA. Výrobce: Bazelevs, Versus Pictures. Pro STX Entertainment, Huayi Brothers Pictures. Rok copyrightu: 2015. Premiéra: 21.4.2016. Mluveno: anglicky, rusky (titulky). – Šíleně nebezpečný. Nebezpečně šílený.

Distribuce: Bontonfilm. Lokace: Moskva.

AUTOŘI: Režie: Ilja Najšuller. Scénář: Ilja Najšuller. Kamera: Seva Kaptur, Feodor Lyass, Pavel Kapinos. Architekt: Margarita Ablajevová. Návrhy kostýmů: Anna Kuděvičová. Střih: Steve Mirkovich, Vlad Kaptur. Zvuk: Sean McCormack, Jack Whittaker (design). Výkonná produkce: Wang Zhongjun, Wang Zhonglei, Jerry Ye, Donald Tang, Robert Simonds, Adam Fogelson, Oren Akiv, Karina Sinoněnková, Marija Zatulovská. Producent: Timur Bekmambetov, Ilja Najšuller, Inga Vainshtein Smithová, Jekatěrina Kononenková. Koproducent: Sergej Valjajev, Alexej Aleksejev, Adam Sidman. Vizuální efekty: S. Scott Farrar (producent), Zero VFX, Hydraulx, Mammal Studios. Zvláštní efekty: Peter Goreshenin. Hudba: Darja Čarušová. Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Mary Ramosová (hudební supervize). Koordinátor kaskadérů: Alexander Stěcenko, Oleg Poddubnyj.

Hrají: Sharlto Copley (Jimmy), Danila Kozlovskij (Akan), Haley Bennettová (Estelle), Andrej Děmentěv (Henry/Klouzek Dimitrij), Darja Čarušová (domina Káťa), Sveta Ustinovová (domina Olga), Tim Roth (Henryho otec), Oleg Poddubnyj (Juri), Will Stewart (Robbie), Ilja Najšuller (Timothy).

České titulky: Petr Zenkl.

Cena diváků: MFF v Torontu: Cena diváků v sekci Půlnoční šílenství.

Debutujícího režiséra Ilju Najšullera inspirovaly při psaní scénáře k filmu Hardcore Henry klasické FPS videohry (first-person-shooter, tedy česky první osobou je střelec). Jde o podžánr akčních videoher, postavených na naturalistickém obrazu a brutálním násilí, což snímek, natočený pohledem neviděného protagonisty Henryho, už od úvodních titulků (provázených záběry vynalézavých a hodně drsných způsobů zabíjení) splňuje dokonale. – Muži, který se probral na operačním sále a nic ze své minulosti neví, implantuje půvabná lékařka Estelle umělou ruku a nohu. Jsou prý manželé a moc se milovali. Do budovy vnikne zloduch Akan se svými zabijáky. Odborník Robbie se stane Akanovou první obětí dřív, než nainstaluje Henrymu řečový modul. Akan, který má nadlidské vlastnosti, chce vytvořit armádu z mrtvých a ovládnout svět. Estelle s Henrym se pokusí o útěk, zloduch se však ženy zmocní. Henryho pronásledují zabijáci. Nečekaně mu pomůže o všem informovaný bezdomovec Jimmy a pošle ho za Akanovým pomocníkem, Klouzkem Dimitrijem, kterého má Henry zabít. Akanovi muži Jimmyho zlikvidují, ale on se po chvíli u Henryho objeví v jiné podobě. Henry ve strip baru, patřícím dominám Kátě a Olze, Klouzka zlikviduje. Jimmy a Henry se po dalších bizarních střílečkách a Henryho rebootování dostanou do tajné laboratoře, kde Jimmy, odkázaný na invalidní vozík, Henrymu objasní, že kdysi pracoval pro Akana na výrobě kybervojáků z mrtvých těl. Když ho Akan za trest zmrzačil, ukryl se a tajně vytvořil několik klonů-kyborgů (hipíka, plukovníka, byznysmana, erotomana…), které ovládá pomocí přilby pro virtuální realitu. Ti mají Akana zabít. Jenže když sem Akan se svými muži dorazí, zahyne on i jeho klony. Vyjde najevo, že Estelle a Akan jsou manželé a spojenci; Henry je jen jedním z mnoha kybervojáků, kterým Estelle říkala po probuzení to samé. Když to Henry pochopí, dvojici zabije. – Příběh opomíjí logiku a odehrává se ve zběsilém tempu, stejně jako ve videohrách. Film, spolufinancovaný pomocí crowdfundingu, je kromě krvavého násilí plný vulgarit a sexuálních scén (jak ostatně naznačuje jeho název). -kat-

ILJA NAJŠULLER [Ilya Naishuller] (nar. 19.11.1983, Moskva) žil od osmi do čtrnácti let v Londýně. Je zpěvákem a skladatelem ruské punkové kapely Biting Elbows, založené v roce 2008 v Moskvě. Zaujal jejím videoklipem Bad Motherfucker. Akční sci-fi, natočená subjektivním pohledem titulního hrdiny a vycházející z videoher, Hardcore Henry (2015, Hardcore Henry; + sc.) je jeho celovečerním režijním debutem. Od roku 2010 má za manželku herečku, zpěvačku a pianistku, vystupující pod uměleckým jménem Dasha Charusha (nar. 1980). -tbk-