Chlapec a svět

barevný, animovaný, přístupný, 1:1,85, 2-D, Dolby Digital, dlouhý – 80 min.

Původní názvy: O menino e o mundo. Anglický název: The Boy and the World. Země původu: Brazílie. Výrobce: Filme de Papel. Pro Petrobras e Sabesp. Rok výroby: 2013. Premiéra: 21.1.2016. Monopol: Cinema Glok. S podporou: SFK ČR, Cinema do Brasil. Mluveno: hlasové ruchy. – Cinema Glok uvádí animovaný brazilský film pro malé i velké děti.

AUTOŘI: Scénář: Alê Abreu; (obrázkový scénář) Priscilla Kellenová, Alê Abreu. Režie: Alê Abreu. Kamera: Débora Fernandesová, Marcus Vinicius Vasconcelos, Débora Sliktaová. Hudba: Gustavo Kurlat, Ruben Feffer. Různé skladby a písně. Výprava: Priscilla Kellenová. Střih: Alê Abreu. Zvuk: Marcelo Cyro, Pedro Lima. Umělecké vedení: Priscilla Kellenová, Alê Abreu. Animace: Alê Abreu. Výkonné producentky: Tita Tesslerová, Fernanda Carvalgoová. Producent: Alê Abreu.

HLASY: Vinícius Garcia, Marco Aurélio Campos, Lu Hortaová.

,nnLASY: Générique

CENY (výběr): MFF v São Paulu 2013: Cena mladých pro nejlepší brazilský film. Anifilm 2014, Třeboň: Hlavní cena v soutěži celovečerních filmů pro děti. Annecy 2014: Hlavní cena Křišťál z Annecy, Cena diváků. Brazilské velké filmové ceny 2015: nejlepší animovaný film, nejlepší dětský film; (nominace) nejlepší původní scénář. – Oscar: (nominace) nejlepší celovečerní animovaný film (Alê Abreu).

Poetický snímek Chlapec a svět je po dobrodružném příběhu Garoto cósmico (2007, Kosmický kluk) druhým celovečerním animovaným filmem brazilského tvůrce Alêa Abreua (nar. 1971). Vyniká zejména výtvarnou originalitou, vycházející jakoby z dětských kreseb. – Malý chlapec v pruhovaném tričku dostane od rodičů barevné semínko. Když otec odjede za prací, synkovi se stýská. S rodinnou fotografií opustí domov. Vítr ho přivane ke starému muži (ve stejném pruhovaném triku) do polorozbořeného domu a k jeho psíku. Zažije s ním česání bavlny, propuštění z práce i karnevalový průvod. Za bouřky se kluk ocitne v továrně na zpracování bavlny. Po směně se přidá k mladému tkalci (opět v pruhovaném triku). V bytě sledují televizi, druhý den mladík muzicíruje na tržišti. Ve městě je vojenská přehlídka. Kluk skončí v jednom z kontejnerů, odvážejících bavlnu po moři do obří továrny. Když se vrátí, je svědkem, jak si mladík v práci tajně utká barevné pončo. Kvůli novému stroji jsou dělníci propuštěni. Dochází k vypalování pralesů, k vojenskému převratu a k policejním raziím. V polorozbořeném domě svého dětství pověsí starý muž rodinné foto na zeď. Vybaví si, jak dostal na rozloučenou od maminky barevnou čapku. Pod vzrostlým stromem vzpomíná, jak s rodiči zasadili semínko. – Tvůrce našel ve starém sešitě načrtnutou postavu chlapce, z níž vše vyplynulo. Neimitoval způsob, jak tvoří děti, ale začal kreslit se stejnou volností a svobodou. Příběh, vyprávěný obrazem a hudbou s minimem dialogů ve smyšlené řeči, se odehrává ve fiktivní zemi, ačkoliv obsahuje jasné odkazy na Brazílii. V ČR byl snímek uveden na festivalech Anifilm, Ostrava Kamera Oko, Kino Brasil, na PAF v Olomouci a na Ekofilmu v Brně. -kat-

ALÊ ABREU (nar. 6.3.1971, São Paulo) natočil svůj první film ve třinácti letech na animačním workshopu v brazilském Muzeu obrazu a zvuku. Nadále se věnoval animované tvorbě. Profesionálně debutoval krátkým snímkem Sírius a později celovečerním filmem Kosmický kluk. Většina jeho snímků byla oceněna na domácích přehlídkách a byla uvedena i na světových festivalech. Jeho druhý celovečerní film, poetická vize prostého lidského života Chlapec a svět, získal mj. Hlavní cenu na MF Anifilm v Třeboni a hlavní cenu Křišťál z Annecy a Cenu diváků na MFAF v Annecy a byl nominován na Oscara v kategorii celovečerních animovaných filmů. Natáčel reklamní spoty, dělal kresby pro noviny a časopisy, věnoval se i knižní ilustraci a sám vydal dvě knihy. – Filmografie: (animované filmy; režie, scénář, výtvarník, není-li uvedeno jinak) kr. filmy Sírius (1993), Espantalho (1998, Strašák; + prod., animace) a Passo (2007, Krok), celovečerní debut Garoto cósmico (2007, Kosmický kluk; režie, spol. sc., výtvarník, spol. animace), poetický příběh malého kluka, který se vydá z domova na cesty, Chlapec a svět (2013, O menino e o mundo; + prod., střih, animace). -tbk-