Grimsby

barevný, komedie, 15 přístupnost, 1:2,35, 2–D, Dolby Digital, délka – 83 min.

Původní název: Grimsby. The Brothers Grimsby (americký název). Země původu: Velká Británie, Austrálie. Výrobce: Four by Two Films, Working Title, Big Talk Pictures. Ve spolupráci s LStar Capital, Village Roadshow Pictures. Pro Columbia Pictures. Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 10.3.2016. Mluveno: anglicky (titulky). – Borat a Diktátor mu nestačili. Je zpět. – Jeden tajný agent, druhý naprostý idiot.

Distribuce: Falcon (do 9.3.2018). Lokace: Kapské město, Jihoafrická republika.

AUTOŘI: Režie: Louis Leterrier. Pomocná režie: Chad Stahelski (II. režie). Námět: Sacha Baron Cohen, Phil Johnston. Scénář: Sacha Baron Cohen, Phil Johnston, Peter Baynham. Kamera: Oliver Wood. Druhá kamera: Fraser Taggart (II. štáb). Architekt: Kave Quinnová. Návrhy kostýmů: Paco Delgado. Střih: James Thomas, Jonathan Amos, Evan Henke, Debra Neil-Fisherová. Zvuk: Colin Nicolson, Scott Harber. Výkonná produkce: Louise Rosner Meyerová, Phil Johnston, James Biddle, Eric Fellner, Tim Bevan, Adam McKay, Ben Waisbren, Bruce Berman, Greg Basser. Producent: Sacha Baron Cohen, Nira Parková, Peter Baynham, Ant Hynes, Todd Schulman. Vizuální efekty: John Moffatt (supervize), Double Negative, Brave New World. Hudba: Erran Baron Cohen, David Buckley. Použitá hudba: různé skladby a písně. Koordinátor kaskadérů: Adam Kirley, Grant Hulley. České titulky: neuvedeno.

Hrají: Sacha Baron Cohen (Carl Nobby Butcher), Mark Strong (agent Sebastian Butcher), Isla Fisherová (Jodie Figgisová), Penélope Cruzová (Rhonda Georgeová), Rebel Wilsonová (Lindsey), Gabourey Sidibeová (Banu), Annabelle Wallisová (Marianne), Sam Hazeldine (Chilcott), Barkhad Abdi (Tabansi Nyagura), Johnny Vegas (Milky Pimms), Ricky Tomlinson (Paedo Pete), Nick Boraine (Joris Smit), Zak Sutcliffe (Luke), Tamsin Egertonová (Carla), Scott Adkins (Lukašenko), Ian McShane, (neuvedena) Eileen Daviesová (paní Wearhamová).

Sacha Baron Cohen jako primitivní buran spolu s Markem Strongem alias tajným agentem ztvárnili hlavní postavy v nové akční komedii Louise Leterriera Grimsby (překlad amerického názvu je Bratři z Grimsby). – Nobby vede jednoduchý život anglického plebejce v městečku Grimsby s tlustou přítelkyní a devíti dětmi. K oblíbeným místním zábavám patří sledování fotbalu, hromadné fandění v hospodě a následné oslavy. – Nobbyho bratr, agent MI6 Sebastian (Seb), má v Londýně zabránit atentátu na Rhondu Georgeovou, jež má předvést prostředek na vyléčení lidstva. Nobby se o dávno ztraceném sourozenci dozví a vyrazí za ním. Překvapí ho v momentě, kdy Sebastian vystřelí na atentátníka. Kulka tak trefí chlapce s AIDS, který nakazí Daniela Radcliffa, a zabije šéfa Světové zdravotnické organizace. Po honičce se Seb ukryje v Grimsby. Tam mu uspořádají uvítací párty, čímž je prozrazen agentu Chilcottovi, který jej má zlikvidovat. Seb se dozví od kolegyně Jodie, že atentátník pracuje pro obchodníka v Kapském městě. Spolu s Nobbym tam odcestují. Vyjde najevo, že předmětem obchodu je virus, který má zahubit část populace. – Chilcott je Sebovi v patách. Bratři utečou a uprostřed pláně se schovají do vagíny slonice, již se ovšem rozhodne oplodnit jeden samec. Sourozenci se záhy koupají ve sprše spermatu. – Jodie informuje kolegu, že k rozšíření viru má dojít na mistrovství světa ve fotbale v Chile. Bratři se tam setkají s fanoušky z Grimsby a společně se snaží zabránit odpálení ohňostrojových raket, v nichž je virus uschován. Ohňostroj však není možné zastavit. Bratři si proto sednou na dvě rakety a vyletí s nimi do vzduchu. Rakety ani virus je nezabijí díky imunitě získané sloním spermatem. Za spiknutím překvapivě stála obchodníkova spojenkyně Rhonda, jejíž „lék“ byl právě virem na odstranění plebsu ze společnosti. Chilcotta zpacifikují děti z Grimsby. Ve všeobecném zmatku je postřelen Daniel Radcliffe, který nakazí virem HIV Donalda Trumpa. – Nobby se stane bratrovým kolegou v tajné službě. – Film má raketové tempo a je protkaný perverzními a nechutnými situacemi i dialogy. Jde o komedii pro silné povahy a žaludky. -adp-

LOUIS LETERRIER (nar. 17.6.1973, Paříž) je synem režiséra Françoise Leterriera a kostýmní návrhářky Catherine Leterrierové. Natáčel krátké filmy a po maturitě odešel studovat film na Tischově umělecké škole při Newyorské univerzitě (NYU). Asistoval Jeanu-Pierru Jeunetovi při natáčení snímku Vetřelec: Vzkříšení a po návratu do Francie začal spolupracovat s Lucem Bessonem při výrobě reklamních spotů a také jako asistent na filmu Johanka z Arcu. Stal se členem Bessonovy režisérské stáje (Chris Nahon, Pierre Morel, Olivier Megaton aj.) a své renomé si vybudoval především úspěšnou filmovou sérií Kurýr. V Hollywoodu dostal možnost režírovat prestižní akční projekty Neuvěřitelný Hulk a Souboj titánů. – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) akční komedie Kurýr (2002, The Transporter; spol. režie Cory Yuen) s Jasonem Stathamem v titulní úloze mlčenlivého řidiče a doručovatele neobvyklých zásilek, stylizovaný akční thriller o muži vycvičeném v zabíjení jako pes Utržený ze řetězu (2004, Unleashed) s Jetem Liem, pokračování Kurýr 2 (2005, The Transporter 2), opět s Jasonem Stathamem, výpravná komiksová adaptace Neuvěřitelný Hulk (2008, The Incredible Hulk) s Edwardem Nortonem, remake populárního snímku na motivy z řecké mytologie Souboj titánů (2010, Clash of the Titans) se Samem Worthingtonem v roli Persea, kriminální komedie Podfukáři (2013, Now You See Me) s Jessem Eisenbergem, Markem Ruffalem a Woodym Harrelsonem, špionážní parodie Grimsby (2016, Grimsby) se Sachou Baronem Cohenem; (podíl na výkonné produkci, není-li uvedeno jinak) Asterix & Obelix: Mise Kleopatra (2002, Astérix & Obélix: Mission Cléopâtre; r. Alain Chabat; herec), Hněv Titánů (2012, Wrath of the Titans; r. Jonathan Liebesman). -mim-