Fúsi

barevný, psychologický, smutná komedie, přístupný, 1:2,35, 2-D, BRD-K, Dolby Digital, dlouhý – 94 min.

Původní název: Fúsi. Země původu: Island, Dánsko. Výrobce: RVK Studios. Koprodukce: Nimbus Film. Rok výroby: 2015. Premiéra: 21.1.2016. Monopol: Artcam. Mluveno: islandsky (české titulky). – Před životem se neschováš, ani na Islandu.

AUTOŘI: Scénář: Dagur Kári. Režie: Dagur Kári. Kamera: Rasmus Videbaek. Hudba: slowblow. Různé skladby a písně. Výprava: Halfdán Pedersen. Kostýmy: Helga Rós V. Hannamová. Střih: Andri Steinn Gudjónsson, Oliver Bugge Coutté, Dagur Kári. Zvuk: (design) Kjartan Kjartansson; Ingvar Lundberg. Vizuální efekty: (supervize) Dadi Einarsson. Zvláštní efekty: (supervize) Eggert Ketilsson. Výkonná producentka: Rannveig Jónsdottirová. Producenti: Baltasar Kormákur, Agnes Johansenová. Koproducenti: Bo Ehrhardt, Mikkel Jersin. České titulky: neuvedeno.

HERCI: Gunnar Jónsson (Fúsi), Ilmur Kristjánsdóttirová (Sjöfn), Sigurjón Kjartansson (Mordur), Franziska Una Dagsdóttirová (Hera), Margrét Helga Jóhannsdóttirová (Fjola), Arnar Jónsson (Rolf), Thórir Saemundsson (Elvar), Ari Matthiasson (Bodvar), Fridrik Fridriksson (Fridrik), Ingunn Jensdóttirová (Svana).

CENY: MFF ve Valladolidu 2015: nejlepší herec (Gunnar Jónsson). MFF Tribeca, New York 2015: nejlepší hraný film, nejlepší herec (Gunnar Jónsson), nejlepší scénář (Dagur Kári). MFF v Káhiře 2015: Stříbrná pyramida za režii (Dagur Kári).

Scenárista a režisér Dagur Kári se po anglicky mluvené tragikomedii z prostředí zapadlého newyorského baru Dobré srdce (2009, The Good Heart) vrátil na rodný Island a natočil tu v typicky severském klíči příběh outsidera Fúsi, jehož titulním hrdinou je samotářský čtyřicátník. – Mohutný a tlustý Fúsi pracuje na letišti při nakládce a vykládce zavazadel, žije s matkou Fjolou a volný čas tráví zejména nad modelem tankových bitev 2. světové války. Seznámí se s holčičkou Herou, která se do domu přistěhovala s otcem. Matčin přítel Rolf, který se dočasně zabydlí u Fjoly, koupí tlouštíkovi poukaz na lekce line dance. Fúsi se tam neodváží, avšak po hodině sveze v nečase domů jednu z účastnic Sjöfn. Podruhé už dorazí na lekci a sblíží se s osamělou ženou. Zjistí, že nepracuje v květinářství, jak mu tvrdila, nýbrž u popelářů. Obětavě se o ni stará, když dostane těžký záchvat deprese. Konečně se postaví proti kolegům, kteří ho šikanují. Vezme si dovolenou a nastoupí za Sjöfn do třídírny odpadu, aby nepřišla o místo. Má kvůli Heře potíže s policií, protože dívčin otec ho podezírá z pedofilie. Sjöfn mu později nabídne, aby se k ní nastěhoval, ale pak si to rozmyslí. Tvrdí, že se spletla. Zklamaný Fúsi přesto pronajme krámek, aby si Sjöfn mohla splnit sen o vlastním květinářství. Dá jí do schránky klíč od připraveného obchodu a sám odjede na dovolenou do Egypta, kam měli jet původně spolu… – Stroze realistický snímek s humornými situacemi a s chápavým pohledem na nelehký život osamělých lidí byl mj. uveden za přítomnosti režiséra v sekci Jiný pohled na MFF v Karlových Varech 2015. Dívčí roli hraje režisérova dcerka Franziska Una Dagsdóttirová. -tbk-

DAGUR KÁRI (vl. jm. Dagur Kári Pétursson, nar. 12.12.1973, Paříž) je synem významného islandského spisovatele Pétura Gunnarssona (nar. 1949). Vyrůstal od tří let na Islandu. Vystudoval režii na Dánské národní filmové škole v Kodani (1995-99), kde v současné době přednáší a kde na sebe upozornil třemi krátkými hranými autorskými filmy The Violin Maker (1997, Houslař), Old Spice (1999, Staré koření) a zejména absolventským snímkem Lost Weekend (1999, Ztracený víkend), jenž získal jedenáct ocenění (např. na festivalech v Brestu, Angers, Poitiers, Mnichově a Tel Avivu). S mezinárodním ohlasem se setkaly také jeho celovečerní debut Albín jménem Nói (mj. islandské výroční ceny Edda za nejlepší film, režii a scénář; cena nejlepší severský film a Cena FIPRESCI na MFF v Göteborgu 2003) i jeho další filmy: Outsider (ceny Edda za nejlepší film, režii, scénář a hudbu; cena za nejlepší severský film na MFF v Göteborgu 2006), Dobré srdce (ceny Edda za režii a za scénář), Fúsi (ceny za nejlepší film a za scénář na MFF Tribeca 2015). Připomínáme, že režisér byl v letech 2003 a 2015 hostem na MFF v Karlových Varech. Vedle činnosti filmaře se věnuje také hudbě: je členem dua Slowblow, jež také dělá soundtracky ke všem jeho filmům. – Filmografie: (režie, scénář či spolupráce na něm, spolupráce na hudbě, není-li uvedeno jinak) epizoda Líkid í lestinni (Mrtvý ve vlaku) z povídkového filmu Villiljós (2001, Dramarama), psychologický příběh sedmnáctiletého mladíka, toužícího utéct z rodného zapadákova, do jehož života zasáhne přírodní katastrofa, Albín jménem Nói (2003, Nói Albinói), černobílá smutná komedie o lidech, kteří nezapadají do správného obrazu společnosti a vytvářejí si vlastní alternativní světy, Outsider (2005, Volksne mennesker), The Amazing Truth About Queen Raquela (2008, Neuvěřitelná pravda o královně Raquele; r. Olaf de Fleur; spol. střih), tragikomedie o přátelství dvou rozdílných mužů z prostředí newyorského baru Dobré srdce (2009, The Good Heart) s Brianem Coxem a Paulem Danoem, psychologický příběh s titulní postavou dobráckého mohutného čtyřicátníka, který se pokouší vymanit ze své osamělosti, Fúsi (2015, Fúsi). -fik-