Egon Schiele

barevný, životopisný, adaptace, 15 přístupnost, 1:2,35, 2–D, Dolby Digital, dlouhý – 110 min.

Původní název: Egon Schiele: Tod und Mädchen. Země původu: Rakousko, Lucembursko. Výrobce: Novotny & Novotny Filmproduktion, Armour Fou Luxembourg, Ulrich Seidl Filmproduktion (koprodukce). Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 10.11.2016. Mluveno: německy (titulky).

Distribuce: CinemArt (do 7.12.2025). Lokace: Rakousko: Vídeň. Česká republika: Český Krumlov. Itálie: Terst.

AUTOŘI: Režie: Dieter Berner. Předloha: Hilde Bergerová (román Tod und Mädchen: Egon Schiele und die Frauen, 2009, Smrt a dívka: Egon Schiele a ženy). Scénář: Hilde Bergerová, Dieter Berner. Kamera: Carsten Thiele. Architekt: Götz Weidner. Výtvarník: Maria Grünová (kresby). Návrhy kostýmů: Uli Simon. Masky: Béatrice Stephanyová (návrhy masek). Střih: Robert Hentschel. Zvuk: Philippe Kohn, François Dumont (design zvuku). Výkonná produkce: Johanna Scherzová. Producent: Franz Novotny, Alexander Glehr, Bady Minck, Alexander Dumreicher-Ivanceanu. Koproducent: Ulrich Seidl. Zvláštní efekty: Ken Fitzke (koordinátor). Hudba: André Dziezuk, Pierre Funck (dodatečná hudba). Použitá hudba: různé skladby a písně.

Hrají: Noah Saavedra (Egon Schiele), Maresi Riegnerová (Gerti), Valerie Pachnerová (Wally Neuzilová), Marie Jungová (Edith Harmsová), Larissa Aimée Breidbachová (Moa Mandu), Elisabeth Umlauftová (Adele Harmsová), Cornelius Obonya (Gustav Klimt), Thomas Schubert (Anton Peschka), Martin Muliar (Carl Reininghaus), Daniel Strässer (Dom Osen), André Jung (soudce), Nina Prollová (ředitelka varieté), Wolfram Berger (státní zástupce), Luc Feit (Arthur Roessler), Ulli Maierová (matka Schieleová), Dieter Berner (číšník ve varieté), Franz Novotny (nápadník ve varieté).

České titulky: Barbora Molnárová (Filmprint Digital).

Rakouský režisér Dieter Berner v životopisném filmu Egon Schiele ukazuje mladého, smyslného muže a nekompromisního umělce Egona Schieleho (1890-1918), posedlého tvorbou i nekonvenčními, rozporuplnými vztahy k druhému pohlaví. – Vídeň 1918, těsně před koncem 1. světové války. Mladší sestra Egona Schieleho Gerti zjistí, že Egon i jeho žena Edith leží doma s těžkou chřipkou. Mladá žena vzpomíná, jak bratr přestal docházet na vídeňskou akademii a jak ji jako šestnáctiletou maloval v roce 1910 nahou… – V Prátru Egon oslaví s přáteli Antonem a Domem založení umělecké skupiny Les artists nouveaux. Seznámí se tu s mulatkou Moou; ta se stane jeho modelkou i milenkou. Galerista Carl Reininghaus od Schieleho kupuje erotické skici. V Českém Krumlově na jaře 1910 se Egon, Anton a Dom věnují více než vlastní tvorbě divoké Moe. Gerti, která je zde také, žárlí a pomiluje se s Antonem. – 1918. Lékař doporučí zábaly a chinin, ale ten lze sehnat jen na černém trhu za zlato či šperky. Edith zemře, ale jejímu vyčerpanému muži to neřeknou. – (Minulost) Egon žije a tvoří ve venkovském stavení ve Vídeňském lese v Neulengbachu. Gerti tu bratra, který je jejím opatrovníkem, navštíví; je těhotná a marně ho jako svého opatrovníka žádá o svolení ke svatbě s Antonem. Na návštěvě u svého mentora Gustava Klimta potká Egon jeho modelku Wally. Nekonvenční svobodomyslná rusovláska se stane jeho múzou i životní láskou. Malíř a Wally vezmou bez vědomí rodičů do Vídně školačku Tatjanu a později čelí obvinění z jejího zneužití. Soud vinu neprokáže, ale umělec je odsouzen na tři dny za to, že ukazoval nezletilým pornografii. – Vídeň. Proti Egonově ateliéru bydlí zámožné sestry Edith a Adele Harmsovy, které ho obdivují. Když Egona odvedou na vojnu, ožení se (navzdory žárlící Adele) s Edith kvůli tomu, že ženatí branci mají výhody. Ponížená Wally odjede na frontu jako zdravotnice. Egon se o její smrti dozví ve Vídni na své vernisáži (1915). Obraz Muž a dívka, k němuž mu seděla modelem, nazve tedy Smrt a dívka. – Egon Schiele 31. října 1918 zemře. Gerti se dožije 87 let a stane se opatrovnicí jeho díla. – Staromilsky narativní snímek má „rakousko-uherskou“ atmosféru i barevnost Schieleho děl. Více než kresbami a obrazy se zabývá umělcovými vztahy k ženám a jeho neutuchající potřebou tvořit. Skutečnost je zčásti přizpůsobena dramaturgickým záměrům, něco je opomenuto či pouze naznačeno (např. incestní vztah s Gerti, pedofilní sklony). -kat-

DIETER BERNER (nar. 31.8.1944, Vídeň) studoval filmovou vědu, filozofii a herectví v Semináři Maxe Reinhardta ve Vídni a v Berlíně. Působil dva roky jako herec ve vídeňském Volkstheateru a v roce 1968 spoluzakládal kolektivní divadelní skupinu Theater der Courage. Od roku 1983 působil jako pedagog na různých filmových školách, v letech 2004-2009 byl profesorem herectví na Vysoké filmové a televizní škole Konrada Wolfa v Babelsbergu (HFF), kde se podílel se studenty na několika filmových projektech, např. Krankheit der Jugend (2007, Nemoc mládí). Hrál hlavní roli ve snímku Michaela Hanekeho Sedmý kontinent. Prosadil se jako spolutvůrce úspěšného TV seriálu Alpensaga (1976-80, Alpská sága; spol. r. Peter Turrini). Seriálové tvorbě se věnoval i nadále: několik epizod ze sérií Lenz oder die Freiheit (1986, Lenz aneb Svoboda), Arbeitersaga (1988-91, Dělnická sága), Auf eigene Gefahr (1993-96, Na vlastní nebezpečí), Die Kids von Berlin (1997-98, Děti z Berlína), Tatort (1999-2007, Místo činu – TV). V některých seriálech i hrál. Jako režisér (a často i scenárista) má na svém kontě přes čtyřicet titulů zejména televizních. Kromě filmování se věnuje i divadelní režii. Jeho první manželkou byla herečka Burgl Mattuschková, druhou ženou a častou spolupracovnicí je scenáristka a herečka Hilde Bergerová. Bratr Wolfgang Berner je psychoanalytik. – Filmografie: (herec) Peripherie (TV-1969, Periférie; r. Oskar Willner), Die Enthüllung (TV-1969, Odhalení; r. Theodor Grädler), Alkeste – Die Bedeutung Protektion zu haben (1970, Alkéstis – Význam protekce; r. Antonis Lepeniotis), Briefe von gestern (1972, Dopisy ze včerejška; r. Walter Davy), Den Tüchtigen gehört die Welt (1982, Schopným patří svět; r. Peter Patzak), Das zweite Gesicht (1982, Druhá tvář; r. Dominik Graf), Der siebente Kontinent (1989, Sedmý kontinent; r. Michael Haneke), Pianistka (2001, La pianiste; r. Michael Haneke); (režie, není-li uvedeno jinak) Glückliche Zeiten (1976, Šťastné časy; r. Käthe Kratzová; spol. sc.), kr. f. Menschenkindl (TV-1980, Člověče; + spol. sc.), Der richtige Mann (TV-1981, Správný muž; + spol. sc.), Niemandsland (TV-1981, Země nikoho), drama z prostředí diskotéky na kraji města Ich oder Du (1984, Já nebo ty; + spol. sc., prod.), kriminální komedie o kšeftování v Praze po pádu železné opony Joint Venture (1994) s Michaelou Kuklovou a Jiřím Menzelem, Endlich Schluss (TV-1998, Konečně konec; + sc.), Die Verhaftung des Johann Nepomuk Nestroy (TV-1999, Zatčení Johanna Nepomuka Nestroye; + sc.), Katz und Hund (TV-2002, Kočka a pes), Chuzpe (TV-2013; spol. r. Karina Fibichová; + sc.), životopisný snímek o osudu dnes slavného malíře Egon Schiele (2016, Egon Schiele: Tod und Mädchen; + spol. sc., herec). -tbk-