Do posledního dechu

barevný, dobrodružný, katastrofický, thriller, adaptace, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2-D, 3-D, Dolby Digital 5.1 (Dolby Atmos), dlouhý – 118 min.

Původní název: The Finest Hours. Země původu: USA. Výrobce: Whitaker Entertainment, Red Hawk Entertainment. Pro Walt Disney Studios Motion Pictures. Rok výroby: 2016. Premiéra: 28.1.2016. Monopol: Falcon (do 27.1.2018). Mluveno: anglicky (české titulky). – Buď přežijeme všichni nebo zemřeme. Podle neuvěřitelné skutečné události.

AUTOŘI: Námět: Casey Sherman, Michael J. Tougias – kniha The Finest Hours (2009). Scénář: Scott Silver, Paul Tamsay, Eric Johnson. Režie: Craig Gillespie. Kamera: Javier Aguirresarobe. Hudba: Carter Burwell. Různé skladby a písně. Výprava: Michael Corenblith. Kostýmy: Louise Frogleyová. Střih: Tatiana S. Riegelová. Zvuk: (design) Stephen P. Robinson; Tom Williams. Masky: Whitney Jamesová. Účesy: Mary L. Mastroová. Vizuální efekty: (supervize) Kevin T. Hahn; MPC, Mr. X, Scarecrow VFX. Zvláštní efekty: (supervize) Mark Hawker. Koordinátor kaskadérů: Kevin Scott. 3-D konverze: Legend 3D. Výkonný producent: Doug Merrifield. Producenti: Jim Whitaker, Dorothy Aufieroová. České titulky: Jakub Sitár (Filmprint Digital).

HERCI: Chris Pine (Bernie Webber), Casey Affleck (Ray Sybert), Ben Foster (Richard Livesey), Holliday Graingerová (Miriam), John Ortiz (Wallace Quirey), Kyle Gallner (Andy Fitzgerald), John Magaro (Ervin Maske), Beau Knapp (Mel Gus Gouthrou), Eric Bana (Daniel Cluff), Graham McTavish (Frank Fauteux), Abraham Benrubi (Tiny Myers), Michael Raymond James (Brown), Rachel Brosnahanová (Bea Hansenová), Josh Stewart (Tchuda), Matthew Maher (Carl Nickerson), Alexander Cook (John Stello).

Dobrodružný katastrofický thriller Craiga Gillespieho Do posledního dechu je popisem skutečných událostí, týkajících se záchrany námořníků z rozlomeného tankeru během prudké sněhové bouře dne 18. února 1952 u břehů rybářského městečka Chatham v Massachusetts. V poměrně dlouhém prologu se hlavní hrdina, loďmistr pobřežní stráže Bernie Webber (1928-2009), zamiluje do telefonistky Miriam a odhodlá se s ní oženit, k čemuž potřebuje svolení nadřízeného velitele Cluffa. V osudný den dojde za velké bouře k rozlomení dvou tankerů Fort Mercer a Pendleton. Nižší důstojník Sybert z nepotopené části Pendletonu rozhodne, že je potřeba najet s ní na mělčinu. Po velkém úsilí se to podaří, jenže hrozí, že neovladatelný vrak opět sjede do moře. V té době se na záchranu Pendletonu vydává na Cluffův rozkaz Bernie s kolegy Richiem (Richard Livesey) a Fitzem (Andy Fitzgerald) a s námořníkem Ervinem Maskem na motorovém člunu CG 36500. Webber trpí traumatem kvůli tomu, že minulý rok při podobné bouři nedokázal zachránit osm mužů. Malý člun musí překonat obrovské vlny při výjezdu na širé moře, nicméně se záchranářům i bez rozbitého kompasu podaří objevit trosečníky a v přetíženém dvanáctimístném člunu je dopravit do Chathamu, kde už čekají kolegové, rybáři a Miriam. Díky statečnosti a nezdolnosti tak zachrání dvaatřicet mužů (při akci zahynul jen tlustý kuchař Tiny). – Snímek dodržuje pravidla žánru a zachycuje dění na tankeru, ve člunu i na souši. Opírá se o realistické ztvárnění událostí s důrazem na neokázalou lidskou soudržnost, obětavost a odhodlanost. -tbk-

CRAIG GILLESPIE (nar. 1.9.1967, Sydney, Austrálie) odjel po maturitě do New Yorku, kde získal stipendium ke studiu grafického designu a reklamy na tamní Škole vizuálního umění. Několik let pracoval jako umělecký ředitel v newyorské reklamní agentuře BBDD Worldwide a v polovině 90. let se stal režisérem pravidelně oceňovaných reklamních spotů (mj. Pacific Bell, Chevrolet, Holiday Inn, Ameriquest, Citibank, Fruit of the Loom, Audi, Kia, Soho Square, Altoids, Gillette). Dostal v Hollywoodu příležitost natočit komedii Pan tělocvikář, která však byla po negativních ohlasech při zkušebních projekcích studiem New Line přestříhána a přetočena za anonymního přispění režiséra Davida Dobkina. Gillespie místo toho natočil v nezávislé produkci snímek Lars a jeho vážná známost podle původního scénáře Nancy Oliverové, jenž později získal řadu ocenění (mj. Cena NBR, nominace na Oscara a na Cenu WGA). Na základě jeho kladného přijetí dostal práci v televizi, kde se jako producent a režisér podílel na komediálním seriálu United States of Tara (2009-10, Tara a její svět – TV) s Toni Colletteovou v úloze umělkyně, trpící disociativní poruchou identity. Režíroval také pilotní epizodu nezdařeného dokuseriálu My Generation (2010, Moje generace). Vrátil se k filmové práci pro Disneyho studio a zatím největší divácký ohlas mu přinesl baseballový film Milionový nadhazovač. – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) příběh spisovatele, který se vrací do rodného města, aby zabránil sňatku obávaného středoškolského učitele se svou matkou, Mr. Woodcock (2007, Pan tělocvikář – V) s Seannem Williamem Scottem, Billym Bobem Thorntonem a Susan Sarandonovou, příběh nesmělého mladíka, jenž si místo partnerky pořídí nafukovací pannu, Lars and the Real Girl (2007, Lars a jeho vážná známost – V) s Ryanem Goslingem, komediální hororový remake o teenagerovi, který podezřívá svého souseda, že je upír, Fright Night (2011, Noc hrůzy – V) s Antonem Yelchinem a Colinem Farrellem, neprodaný pilot Trooper (TV-2013, Státní policistka; + spol. prod.), skutečný příběh sportovního agenta s neobvyklými metodami Million Dollar Arm (2014, Milionový nadhazovač – TV) s Jonem Hammem, drama záchranné akce pobřežní hlídky, natočené podle skutečné události z února 1952, Do posledního dechu (2016, The Finest Hours) s Chrisem Pinem, Caseym Affleckem, Benem Fosterem a Ericem Banou. -mim-