Dívka ve vlaku

barevný, thriller, adaptace, 15 přístupnost, 1:2,35, 2–D, zvuk – 5.1, dlouhý – 112 min.

Původní název: The Girl on the Train. Země původu: USA. Výrobce: DreamWorks, Reliance Entertainment, Mark Platt. Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 6.10.2016. Mluveno: anglicky (titulky). – Co vidíte, vám může ublížit. Co viděla? Podle thrilleru, který šokoval svět.

Distribuce: Freeman Entertainment. Lokace: USA: New York – Hastings-on-Hudson, Irvington, Dobbs Ferry, Ardsley.

AUTOŘI: Režie: Tate Taylor. Pomocná režie: Patrick Capone (II. režie). Předloha: Paula Hawkinsová (kniha The Girl on the Train, 2015, česky naposledy Dívka ve vlaku, Euromedia Group – Ikar, Praha 2016). Scénář: Erin Cressida Wilsonová. Kamera: Charlotte Bruus Christensenová. Architekt: Kevin Thompson. Návrhy kostýmů: Michelle Matlandová, Ann Rothová. Masky: Bernadette Mazurová, Alan DAngerio (účesy), Michael Marino (prostetické efekty). Střih: Michael McCusker. Zvuk: Danny Michael. Výkonná produkce: Celia D. Costasová. Producent: Marc Platt, Jared LeBoff. Koproducent: Holly Barioová. Vizuální efekty: Mitchell Ferm (supervize), Phosphene, Maverick VFX. Hudba: Danny Elfman. Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Jonathan Karp (hudební supervize). Koordinátor kaskadérů: Victor Paguia.

Hrají: Emily Bluntová (Rachel), Haley Bennettová (Megan), Rebecca Fergusonová (Anna), Justin Theroux (Tom), Luke Evans (Scott), Édgar Ramírez (dr. Kamal Abdic), Allison Janneyová (detektiv Rileyová), Lisa Kudrowová (Martha), Laura Preponová (Cathy), Darren Goldstein (muž v obleku), Mac Tavares (detektiv Gaskill).

České titulky: Tereza Benhartová (Filmprint Digital).

Ceny: Cena BAFTA: (nominace) nejlepší herečka (Emily Bluntová).

Románová prvotina britské novinářky Pauly Hawkinsové Dívka ve vlaku se stala v Británii čtenářskou senzací roku 2015. Úspěch měla i v USA a ve světě. Proto není divu, že téměř do roka a do dne vznikla stejnojmenná filmová adaptace Tatea Taylora. Vyprávění se odvíjí z pohledu tří žen a v různých časových obdobích, ale hlavní postavou je třicátnice, alkoholička Rachel. Ta při pravidelných cestách do centra pozoruje z vlaku dům na newyorském předměstí Ardsley-on-Hudson. Závidí dvojici, která v něm bydlí. Neví, že se jmenují Megan a Scott, ale podle ní se milují a mají vše, co ona ztratila. Kdysi bydlela o tři domy dál s manželem Tomem. Ten tam teď žije s novou ženou Annou a s batoletem Evie, zatímco ona bydlí u přítelkyně Cathy a je už rok bez místa. – Megan o sobě tvrdí, že je mistryní v převlékání kabátu. Dochází na terapii k pohlednému doktoru Kamalu Abdicovi, jehož svede. Dělala chůvu u Toma a Anny, ale dala výpověď. Annu trápí, že je věčně opilá Rachel stále obtěžuje. Když Rachel z vlaku vidí Megan, jak se na balkoně líbá s cizím mužem, má na ni vztek. Večer vystopupí dřív. Je opilá. Pod viaduktem zahlédne Megan, ale kdosi ji srazí. Probere se doma s krvavou ránou na hlavě. Nic si nepamatuje. Výpadek paměti jako obvykle připisuje alkoholu. Vyšetřuje ji kriminalistka Rileyová: Megan se pohřešuje. Rachel se později vydává za Meganinu kamarádku a Scottovi řekne o polibku. Muž odhalí, že šlo o Kamala. Policie však terapeuta po výslechu propustí; má alibi. Rachel se k němu objedná a vykládá mu o výpadcích paměti a o tom, že začala pít, protože nemohla s Tomem otěhotnět. – Megan je nalezena mrtvá. Vyjde najevo, že byla těhotná. – Před smrtí Megan vyprávěla Kamalovi, jak v sedmnácti letech nešťastnou náhodou utopila ve vaně malou dcerku. – Podezíravá Anna najde v manželově tašce mobil. Zjistí z něj, že Megan a Tom byli milenci. Rachel si vybaví, že viděla Megan u viaduktu nastupovat k Tomovi do auta. Když ji tehdy exmanžel viděl, zmlátil ji. Uvědomí si také, že ji Tom záměrně utvrzoval v jejích výpadcích paměti. Marně Annu před mužem varuje. Tom ji přistihne u nich doma. Přizná, že Megan zabil kvůli jejímu těhotenství. Pokusí se Rachel uškrtit, ale ta mu vrazí do krku vývrtku. Anna vražedný předmět chroptícímu manželovi zarazí hlouběji. Obě ženy pak na policii nezávisle na sobě vypovědí, že Rachel neměla jinou možnost. – Příběh s častými flashbacky respektuje román, ale emoce, posedlost, pocit zmaru a běsy, které v knize hrdinku ovládají, se na plátno převést nepodařilo. -kat-

TATE TAYLOR (nar. 3.6.1969, Jackson, Mississippi) byl vychován svobodnou matkou a její afroamerickou hospodyní. Vystudoval obchodní administrativu na Mississippské univerzitě v Oxfordu (1991) a odešel do New Yorku. Nespokojen s úřednickou kariérou začal pracovat jako asistent produkce v televizi a ve filmu. Dostával také drobné role, zejména v krátkých snímcích a TV seriálech, např. Charmed (Čarodějky – TV), Six Feet Under (Odpočívej v pokoji – TV), The Drew Carey Show (Kancelářská krysa – TV), A.U.S.A., Queer as Folk (Divní lidé), Sordid Lives: The Series (Život k ničemu). K režii se dostal díky autorské půlhodinové komedii Kuřecí párty, v níž vedle něho účinkovaly i jeho přítelkyně Octavia Spencerová, Allison Janneyová a Melissa McCarthyová a jež získala ocenění na několika menších festivalech. Prosadil se adaptací částečně autobiografického románu Černobílý svět, který napsala jeho kamarádka z dětství Kathryn Stockettová a který měl velký ohlas nejen u kritiky a odborné veřejnosti (mj. nominace na Ceny WGA a BAFTA za adaptovaný scénář), ale také u divácké obce. Taylor neskrývá svou homosexuální orientaci a žije na historické plantáži Wyolah v mississippském Church Hillu. – Filmografie: (neúplná; herec, není-li uvedeno jinak) Romy and Michele’s High School Reunion (1997, Romy a Michele; r. David Mirkin – V), kr. f. Auto Motives (2000; r. Lorraine Braccoová; + spol. prod.), zařazený do kompilace Love & Distrust (Láska a nedůvěra – TV), The Journeyman (2001, Padre; r. James Crowley – V), Planeta opic (2001, Planet of the Apes; r. Tim Burton), Jsem agent (2002, I Spy; r. Betty Thomasová), Breakin’ All the Rules (2004, Překročit všechna pravidla; r. Daniel Taplitz – V), Wannabe (2005, Snaživec; r. Richard Keith), Winter’s Bone (2010, Do morku kosti; r. Debra Graniková – TV); (režie, není-li uvedeno jinak) kr. f. Chicken Party (2003, Kuřecí párty; + sc., spol. prod., herec), černá komedie o ženských problémech s nadváhou Pretty Ugly People (2008, Hezky oškliví lidé; + sc., spol. prod., herec) s Missy Pyleovou, Melissou McCarthyovou a Octavií Spencerovou, působivý příběh z 60. let o začínající spisovatelce, jež se rozhodne napsat knihu o zakořeněném rasismu ve vztazích zámožných jižanských paniček a jejich barevných služebných, Černobílý svět (2011, The Help; + sc., spol. prod.) s vynikajícími výkony Emmy Stoneové, Violy Davisové, Bryce Dallas Howardové, Octavie Spencerové a Jessicy Chastainové, životopis slavného soulového umělce Get On Up – Příběh Jamese Browna (2014, Get On Up; + spol. prod.) s Chadwickem Bozemanem, adaptace detektivního románu Pauly Hawkinsové Dívka ve vlaku (2016, The Girl on the Train) s Emily Bluntovou. -mim-